SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Donald Tusk liderem sondażu internetowego

Przedwyborczy sondaż Instytutu Badań Społecznych Interactive (IBSI), należącego do grupy Gemius S.A., pokazuje, że Donald Tusk cieszy się największym poparciem wśród ogółu wyborców mających dostęp do Internetu.

Donald Tusk wypadł dobrze również w ostatnim sondażu OBOP przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski. Traci w nim tylko dwa punkty procentowe do prowadzącego Lecha Kaczyńskiego.

Uwzględniając tylko głosy wyborców o sprecyzowanych preferencjach, Donald Tusk uzyskał według IBSI 30% głosów, wyprzedzając Włodzimierza Cimoszewicza (22%) oraz Lecha Kaczyńskiego (15%). W porównaniu z analogicznymi wynikami ogólnopolskich sondaży prowadzonych przez tradycyjne ośrodki badawcze w tym samym okresie, wśród wyborców-internautów Donald Tusk wyraźnie zyskuje, natomiast Lech Kaczyński traci poparcie. Co ciekawe, poparcie dla Włodzimierza Cimoszewicza utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

W badaniu IBSI stosunkowo wysoki wynik uzyskał Janusz Korwin-Mikke (5%), który w tradycyjnych sondażach otrzymuje poparcie w granicach błędu statystycznego (np. według ostatniego sondażu OBOP – 1%). Nieco wyższym poparciem wśród internautów cieszą się również kandydat SdPl Marek Borowski (6%) oraz wystawiona przez Partię Demokratyczną Henryka Bochniarz (3%). Wyraźnie mniejszą popularność wśród internautów odnotowują Andrzej Lepper i Maciej Giertych. Ten ostatni uzyskał zbliżony odsetek wskazań co Jarosław Kalinowski, Stanisław Tymiński oraz Maria Szyszkowska, którzy – podobnie jak w badaniach tradycyjnych – sytuują się na dole stawki.

Z sondażu IBSI, zrealizowanego na próbie blisko 7,5 tys. osób wynika, że:

- Donald Tusk może liczyć na ponadprzeciętne poparcie internautów w województwach: pomorskim, małopolskim, wielkopolskim i mazowieckim
- Włodzimierz Cimoszewicz uzyskuje największe poparcie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim
- Lech Kaczyński cieszy się największą popularnością w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim i pomorskim.

Również w ostatnim sondażu OBOP dla WIrtualnej Polski Donald Tusk wypada bardzo dobrze, tracąc jedynie dwa punkty procentowe do prowadzącego Lecha Kaczyńskiego. Z badań przeprowadzonych w dniach 5-6 sierpnia wynika, że Kaczyńskiego popiera 19% osób o sprecyzowanych poglądach. Drugie miejsce w wyścigu do fotela prezydenckiego zająłby Włodzimierz Cimoszewicz z 18-procentowym poparciem. Tuż za nim jest szef PO Donald Tusk (17%). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Andrzej Lepper - 7% głosów, Zbigniew Religa - 6%, Maciej Giertych - 4% oraz Marek Borowski z 3%. Na dalszych pozycjach rankingu prezydenckiego uplasowali się: Maria Szyszkowska, Jarosław Kalinowski i Janusz Korwin-Mikke. Każdy z nich zgromadził po 1% głosów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Donald Tusk liderem sondażu internetowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl