SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Donald Tusk: rząd chce obniżyć poziom składek do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Składka przekazywana do Otwatych Funduszy Emerytalnych (OFE) ma spaść do 2,3% z 7,3% obecnie, wynika z czwartkowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska. W jego ocenie projekt zmian w emeryturach trafi do Sejmu w styczniu 2011, natomiast niezbędne nowelizacje w ustawach wejdą w życie od 1 kwietnia 2011 r.

Donald Tusk: rząd chce obniżyć poziom składek do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.

"Z dzisiejszej 7,3-proc. składki, 2,3% będzie w OFE, natomiast 5,0% na kontach osobistych w II filarze, ale operatorem będzie ZUS. To jest punkt wyjścia. W punkcie dojścia, a więc od 2017 roku ta proporcja zmienia się, 3,8% składki odkładane będą na konta osobiste, w subfunudszu w ZUS, ale będzie to traktowane jako drugi filar" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier oczekuje, by część drugiego filara, które będzie obsługiwana przez ZUS dawała w efekcie identyczne wyniki finansowe dla przyszłego emeryta, co ma dać odciążenie długu i deficytu. Jednak konkretnych wyliczeń nie przedstawił. Zapowiedział natomiast, że zmiany zakładają stworzenie dobrowolnego systemu ubezpieczeń, gdzie będzie można odkładać najpierw 2,0%, następnie 3,0%. Docelowo zaś, od 2017 r., będzie to 4,0% dochodu, które następnie będzie można odpisać od podstawy podatku.

Donald Tusk przewiduje, że projekt zmian w systemie emerytalnym wraz z oceną jego skutków trafi do parlamentu już w styczniu, a same zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia 2011 r. Premier zaznaczył jednocześnie, że obecne propozycje są na razie kierunkami prac, ale mimo to należy je traktować jako zasadnicze rozstrzygnięcia na poziomie rządu.

"Przyjąłem wstępne założenia i o taką pracę poprosiłem moich współpracowników, aby przyjąć kilka założeń, które muszą być traktowane na 100% serio. Po pierwsze naprawianie systemu, a nie jego wywracanie. Zachowanie trzech filarów, zachowanie OFE. Po drugie jakakolwiek zmiana nie może w najmniejszym stopniu dotknąć dzisiejszych i przyszłych emerytów, jeśli chodzi o stabilność i bezpieczeństwo emerytur, jak i ich wysokość. Po trzecie musi dać pewne, gwarantowane skutki w odniesieniu do deficytu i długu publicznego" - podkreślił Donald Tusk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Donald Tusk: rząd chce obniżyć poziom składek do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ufo
jeszcze tego nigdy nie napisalem. tj moj 1 raz. ZLODZIEJE!!! na PO juz nigdy nie zaglosuje, zobaczymy jak bedzie z Bronkiem.
odpowiedź
User
gość
to też mój pierwszy wpis-to jest niesamowite,że polacy patrzą i na to pozwalają-gdzie jest nasza duma narodowa?-zachowujemy się jak stado baranów a jeden baca(po)robi co chce-dał nam obywatel przykład co trzeba zrobić-odstrzelić wszystkich-tak poprostu:/
odpowiedź