SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Dorota Kania uniewinniona od zarzutu korupcji wobec rodziny Dochnala. „To były pożyczki, a nie łapówki”

Sąd apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok sądu pierwszej instancji skazujący dziennikarkę „Gazety Polskiej” Dorotę Kanię, uznając, że jej działania wobec rodziny Marka Dochnala, w efekcie których uzyskała 270 tys. zł pożyczek, nie nosiły znamion korupcji.

Dorota Kania Article

W procesie chodziło o kontakty Doroty Kani z rodziną Marka Dochnala w latach 2005-2006, kiedy biznesmen przebywał w areszcie podejrzewany o skorumpowanie posła SLD Andrzeja Pęczaka. Kania wielokrotnie spotykała się wtedy z żoną i teściową Dochnala, obiecywała im pomoc w zwolnieniu przedsiębiorcy z aresztu, powołując się na znajomości z politykami PiS-u i Lechem Kaczyńskim. Pisała korzystne dla Dochnala artykuły w „Życiu Warszawy”, doprowadziła do spotkania jego adwokatów z ówczesnym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i prokuratorem generalnym Januszem Kaczmarkiem. Jednocześnie pożyczała od rodziny biznesmena różne kwoty, łącznie 270 tys. zł, czego nie zgłosiła do urzędu skarbowego.

Kiedy nie udało się doprowadzić do wcześniejszego zwolnienia Dochnala z aresztu, Dorota Kania zerwała kontakty z jego żoną i teściową, zwróciła im też pożyczone pieniądze. Biznesmen ujawnił całą sprawę w 2008 roku po opuszczeniu aresztu.

W procesie postawiono Dorocie Kani zarzut wyłudzenia 270 tys. zł od rodziny Dochnala. W lipcu ub.r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi uznał dziennikarkę za winną i skazał na trzy lata więzienia. Kania zapowiedziała apelację od tego wyroku.

W czwartek sąd okręgowy uchylił wyrok skazujący, uznając, że Dorota Kania nie dopuściła się korupcji wobec rodziny Marka Dochnala. Uzasadniono, że dziennikarka powoływała się na wpływy wśród rządzących polityków nie tylko w kontaktach w rodziną biznesmena, lecz także innymi osobami. Ponadto pierwszy raz spotkała się z żoną i teściową Dochnala z ich inicjatywy, przed otrzymaniem pierwszej pożyczki wykonała już działania korzystne dla przedsiębiorcy (teksty w „ŻW” i zorganizowanie spotkań z Ziobrą i Kaczmarkiem), ponadto była zaprzyjaźniona z jego rodziną. Dlatego nie można uznać, że pożyczki były łapówkami.

Wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny.

- Sąd w całości podzielił argumentację obrony. Nie miał najmniejszych wątpliwości - co warte podkreślenia - że pani Dorota Kania nie popełniła tego czynu, który był jej zarzucany. Czyli że pożyczka była tylko i wyłącznie pożyczką, nie miała żadnego charakteru łapówki, a czynności wykonywane przez panią Dorotę Kanię – rozmowy z prokuratorami, z adwokatami itp. - były związane wyłącznie z pracą dziennikarską i nie wykraczały poza żadne normy - skomentował dla serwisu Niezalezna.pl mecenas Maciej Zaborowski, obrońca Doroty Kani. - Sprawiedliwości stało się zadość i po blisko ośmiu latach ten koszmar wreszcie się skończył - stwierdziła sama dziennikarka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dorota Kania uniewinniona od zarzutu korupcji wobec rodziny Dochnala. „To były pożyczki, a nie łapówki”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fahóra
Jasne, oczywiście a jakże by inaczej. To jakis kosmos jest z tymi wyrokami sądowymi. Ja myślę, że Polacy łakną sprawiedliwości jak Kania Dżdżu.. :-))))
43 9
odpowiedź
User
mars
Oczywiście, wszystko było w porządku i bez konfliktu interesu: pisała pozytywne artykuły i brała pozyczki. No nie ma to żadnego związku! Brawo sąd. Dzieci w przedszkolu by się uśmiały!
43 10
odpowiedź
User
!!!
Żenada. Prawdziwe prawo i sparawieliwość!
32 11
odpowiedź
User
kiks
Przeciez to tylko opinia grupki kolesiów, której nie trzeba brać pod uwagę...:)
35 11
odpowiedź
User
Niestety
Przeciez to tylko opinia grupki kolesiów, której nie trzeba brać pod uwagę...


No cóż, po poprzednim wyroku, to po prostu DOBRA ZMIANA. "Niepokorni" odwrócili znaczenia słów, więc korupcja to teraz "pożyczka" i już!
31 10
odpowiedź