SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dramat na GPW trwa, ale WIG 20 zatrzymał w piątek przecenę

W trakcie piątkowej sesji WIG20 spadł poniżej 2100 pkt., co oznacza, że od kwietnia najważniejszy indeks GPW oddał 50% zysków wypracowanych na przestrzeni wcześniejszych dwóch lat. Rynek walutowy podpowiada, że na razie wystarczy, uważają analitycy.

Dramat na GPW trwa, ale WIG 20 zatrzymał w piątek przecenę

„Po wczorajszym szczycie grupy G20 inwestorzy otrzymali deklarację 'zaangażowania w silną i skoordynowaną międzynarodową odpowiedź na odnowione wyzwania stające przed światową gospodarką'. Gdyby chodziło tylko o uniknięcie bankructwa dużych europejskich banków można by uwierzyć, że wspólne działania rządów i banków centralnych są w stanie przywrócić spokój na rynkach, ale problemy są już tak wielopłaszczyznowe, że tylko inwestorzy, którzy nie odrobili pracy domowej, wierzą, że łatwo w praktyce da się pogodzić interesy gospodarek zmierzających w rozmaitych kierunkach i realizujących inne strategie" - wskazuje Łukasz Wróbel, Noble Securities.

Jego zdaniem, w krótkim terminie losy światowych giełd zależą w niewielkim stopniu od słów wypowiadanych przez polityków, którzy przyzwyczaili inwestorów do zwlekania z trudnymi decyzjami do ostatniej chwili, a prawie wyłącznie od bezpieczeństwa europejskich banków.

„O godz. 17 WIG20 zmniejszał straty z wcześniejszej części sesji, ale w odniesieniu do poziomów sprzed tygodnia poruszał się o 9% niżej. Na wysokości 2100 pkt. indeks ten może próbować oprzeć się dalszej wyprzedaży, ponieważ dokładnie w tej okolicy znajduje się zniesienie 50% dwuletniego trendu wzrostowego, co dla inwestorów posiłkujących się analizą techniczna może stanowić pokusę do odkupowania akcji" – dodał Wróbel.

Zaznaczył, że na rynku walutowym prawdopodobnie obserwowaliśmy w piątek tzw. sesję odwrotu i krótkoterminowe wyczerpanie trendu osłabiania złotego, chociaż w tym przypadku trudno powiedzieć, na ile spadek ceny euro w ciągu kilku godzin o ponad 10 gr zależał od zwykłych decyzji inwestorów, a na ile od interwencji państwowych organów.

Ostatecznie WIG 20 stracił 1% i wynosi 2101,23 pkt. WIG zniżkował 0,82% i wynosi 36549,47 pkt. Obroty wyniosły z kolei 1,27 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dramat na GPW trwa, ale WIG 20 zatrzymał w piątek przecenę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl