SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dramatycznie rośnie cena ropy naftowej. Będzie wyższa inflacja

W czwartek cena ropy naftowej w Londynie zbliżyła się aż do 120 dolarów za baryłkę.

Dramatycznie rośnie cena ropy naftowej. Będzie wyższa inflacja

„Jeśli wysokie ceny tego paliwa będą utrzymywały się przez cały 2011 rok to pogorszy się bilans handlowy Polski i wyższa będzie inflacja” – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych już daje się odczuć na stacjach benzynowych, gdzie cena benzyny idzie w górę.  Drogie paliwa przekładają się na wzrost inflacji. A już mamy wyższy wzrost cen ze względu na wzrost cen żywności..

Jeżeli sytuacja nie unormuje się, przedsiębiorstwa będą musiały skorygować swoje plany biznesowe, w tym zakładany wynik finansowy netto i rentowność. Mogą także odłożyć swoje decyzje inwestycyjne w oczekiwaniu na stabilizację sytuacji na rynku ropy naftowej. Pytanie, jak zareaguje RPP – czy ta nowa sytuacja wzmocni kierunek, który został przez nią zapoczątkowany w styczniu – podnoszenia stóp procentowych. Zapewne tak.  Oznaczać to będzie kolejny wzrost kosztów dla firm – kosztów pozyskania kapitału. Sytuacja nie wygląda dobrze, bowiem wzrost cen ropy naftowej, jeżeli się utrwali, może wpłynąć na osłabienie gospodarcze.

Ponadto niekorzystne zjawiska na rynku ropy naftowej pogorszą i tak ujemne salda rachunku obrotów bieżących w krajach Europy Środkowej, w tym Polski. Wszystkie te kraje są bowiem importerami ropy netto. Wzrost cen ropy w kolejnych miesiącach odczułaby globalna gospodarka. Światu może grozić  co najmniej osłabienie i tak niezbyt szybkiego tempa wychodzenia z kryzysu gospodarczego” – dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dramatycznie rośnie cena ropy naftowej. Będzie wyższa inflacja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl