SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dubaj wprowadza na ulice miasta roboty w roli policjantów

Władze Dubaju zapowiedziały wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych robotów w roli policjantów. Opracowane przez Google i IBM Watson maszyny będą patrolować ulice i wykonywać prostsze policyjne czynności. Do 2030 roku roboty mają w Dubaju zastąpić 25 proc. tamtejszych policjantów.

 

Article

Pierwszy działający egzemplarz robota - policjanta został zaprezentowany przez władze Dubaju podczas specjalnej konferencji z zapowiedzią, że natychmiast wchodzi on do służby.

Robot został skonstruowany przez inżynierów z Google i laboratorium IBM Watson. Maszyna porusza się na kołach i potrafi porozumiewać się z ludźmi w kilkunastu różnych językach. Konstruktorzy podkreślają, że zadaniem zautomatyzowanego policjanta ma być przede wszystkim pomoc mieszkańcom Dubaju i turystom poprzez udzielanie poszukiwanych przez nich informacji i wskazowek.

Według zapowiedzi robot potrafi rozpoznawać także ruchy rąk z odległości do 1,5 metra, a zamontowany na korpusie maszyny panel dotykowy pozwala jej na dodatkową interakcję z ludźmi, m.in. powiadamianie policji o przestępstwach.

Według założeń stopniowo na ulicach Dubaju ma się pojawiać coraz więcej automatów spełniających niektóre zadania policjantów. Autorzy projektu zaznaczają jednak, że roboty nie są przewidziane do najbardziej skomplikowanych policyjnych zadań, takich jak prowadzenie dochodzeń. Niewykluczone jednak, że w przyszłości bardziej zaawansowane technologicznie roboty będą wykonywać takie czynności jak aresztowanie sprawców drobnych przestępstw.

Władze Dubaju ujawniły plan, według którego do roku 2030 roboty mają zastąpić w mieście 25 procent tamtejszych policjantów.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dubaj wprowadza na ulice miasta roboty w roli policjantów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl