SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duże zainteresowanie reklamami w serwisie Facebook

ARBOmedia oficjalnie rozpoczęło sprzedaż reklam w serwisie Facebook. Poza Polską będzie odpowiadać za reklamy na terenie Czech. - Zainteresowanie już duże - mówi Wirtualnemedia.pl Bartosz Drozdowski, dyr. zarządzający ARBOinteractive Polska.

Duże zainteresowanie reklamami w serwisie Facebook

Facebook został włączony przez ARBOmedia do sieci reklamowej ARBOnetwork, w której znajdują się już takie serwisy społecznościowe jak grono.net, epuls.pl i hi5.com. Firma wyodrębni oddzielny zespół do obsługi portalu i zamierza sprzedawać w nim reklamy osobno, a nie w pakietach z powierzchniami na innych stronach. Aktualnie trwa rekrutacja pracowników, którzy będą odpowiadać za sprzedaż powierzchni reklamowej.

Blake Chandlee, VP i Commercial Director, EMEA Facebook, podczas wtorkowej konferencji na którą do warszawskiego Multikina przybyło ponad 800 osób, wyraził zadowolenie z systematycznych wzrostów ilości użytkowników serwisu. Jednocześnie zaznaczył, że głównym celem Facebooka nie jest detronizacja Naszej-Klasy, ale tworzenie dobrego produktu. - Taki model zdaje egzamin - mówił Chandlee.

- Główna oferta Facebooka nie obejmuje klasycznej reklamy typu display, ale koncentruje się na reklamie angażującej odbiorców Oznacza to konieczność całkowitej zmiany stosunku marketerów i wydawców do komunikacji reklamowej - twierdzi Marcin Woźniak, prezes ARBOmedia AG.

W październiku 2009 roku Facebook odwiedziło 2,4 mln użytkowników z Polski (dane: Megapanel PBI/Gemius).Robert Stępowski: Zgłaszają się już klienci, którzy chcieliby przeprowadzić kampanie reklamowe na Facebooku?
Bartosz Drozdowski, dyrektor zarządzający ARBOinteractive Polska:
Choć oficjalnie sprzedaż powierzchni reklamowych na Facebooku rozpoczynamy dopiero dziś, to muszę przyznać, że zainteresowanie już jest dość duże. Jeśli chodzi o samego Facebooka chyba nie będzie przesadą kiedy powiem, że jest to nowa filozofia w marketingu online. Tu ważny jest tzw. fanpage, który przejmuje role tradycyjnej strony internetowej, gdzie do tej pory prowadzona była komunikacja z użytkownikiem. Dopiero wokół tej strony możliwe jest budowanie kampanii. W Polsce pojawiły się już pierwsze profesjonalnie tworzone  i zarządzane fanpage, czy aplikacje dedykowane dla fb. Jednak kampanii prowadzonych w oparciu o engagement ads, czyli puli form reklamowych niedostępnych w automatycznym panelu, było mało. Tu pojawia się rola ARBO jako partnera i biuro reklamy Facebook na rynku polskim i czeskim. Tym samym możliwości jakie mają marketerzy w zakresie zakupu kampanii reklamowych na fb w USA, Anglii czy Francji, są takie same jak w Polsce.

Kiedy ustandaryzowana oferta będzie gotowa?
Praktycznie od dziś można zgłaszać się do działu sprzedaży ARBOnetwork w celu zakupu reklam w serwisie Facebook, tak samo jak w przypadku innych serwisów reprezentowanych przez tą sieć. Zakładam jednak, że oferta w ciągu najbliższych miesięcy może się zmieniać, tak aby w perspektywie kilku miesięcy idealnie odpowiadać potrzebom polskiego rynku.

Czy są jakiekolwiek ograniczenia dla klienta, który będzie chciał kupić w serwisie reklamę? Czy wszystkie rodzaje kampanii realizowanych na świecie, będą mogły być przeprowadzone także w Polsce?
Nie ma takich ograniczeń, z jednym małym wyjątkiem, którym jest sampling obecny z tego co wiem tylko w USA. Ograniczeniem może być jedynie zaawansowanie nas jako polskiego rynku w komercyjnym używaniu tego medium. Właśnie o tych możliwościach chcemy mówić naszym klientom. Może inaczej: na temat tych możliwości właśnie rozpoczynamy dialog z naszym obecnymi i przyszłym klientami. Chcemy pokazać jak może wyglądać social marketing, ale nie w polskim a globalnym wydaniu. Jednocześnie uczyć się go wraz z współpracującymi agencjami i partnerami. To na pewno będzie długi, ale też bardzo ciekawy proces.

Co zatem zaproponujecie reklamodawcom?
Na Facebooku istnieje obecnie pięć form reklamowych i mają one za zadanie zaangażować użytkownika poprzez zostanie fanem danej marki, udział w ankiecie, wpisanie komentarza etc... Generalnie jest to cała grupa form reklamowych innych od dotychczas znanych billboard'ów 750x100. Inna jest też filozofia emisji. Np. niemożność emisji kampanii z cappingiem większym niż 5 na użytkownika.

Możemy mówić już o prawdziwym boom na social media, czy to jeszcze przed nami?
To czego jestem pewien to ogromne zainteresowanie tą dziedziną oraz samym Facebookiem. Jako użytkownik internetu jestem zafascynowany tym serwisem, jego możliwościami, tym jak uzależnia przy użyciu bądź co bądź prostych narzędzi. Wg mnie stan docelowy to taki jaki obecnie ma miejsce w tradycyjnej reklamie displayowej i SEM/SEO, czyli taki gdzie każda ważna marka/klient jest obecna i realizuje swoją długofalową i przemyślaną strategię zbieżną z działaniami we wszystkich innych mediach. Obecnie ten proces dla social media dopiero się zaczyna.

Myśli Pan, że już w tym roku marketerzy zaczną przesuwać budżety z tradycyjnych mediów do social media?
Wydaje mi się, że jeśli marketerzy sami używają Facebooka, obserwują to co robią ich znajomi, ich ulubione marki, politycy i celebryci to dostrzegają również potencjał marketingowy tego serwisu. Tak, mam nadzieje że dzięki Facebook'owi w Polsce udział internetu we wszystkich wydatkach reklamowych się zwiększy.

W jaki sposób doszło do nawiązania Państwa współpracy z tym światowym gigantem?
Myślę, że ważny był fakt, iż ARBOmedia Polska istnieje od 2001 r., jest firmą która zajmuje się nie tylko internetem, ale także OUT OF HOME. Fakt, że udało nam się z powodzeniem zrealizować kilka projektów w obszarze tradycyjnej reklamy displayowej, ale też intekstowej video, behawioralnej. Ta współpraca mogła dojść do skutku może dlatego, iż wytrwale budujemy kompetencje w SEM/SEO, kreacji i produkcji własnych mediów. Na pewno znaczenie miał również fakt, że nie działamy jedynie na Polskim rynku. W czwartek podobna konferencja jak dziś w Warszawie odbędzie się w Pradze.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Duże zainteresowanie reklamami w serwisie Facebook

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
robcio
Jesli powierzchnie sprzedaje arbo to na poczatku bedzie dobrze, ale gdy szal FB minie to bedzie bryndza. Bo sprzedaz to u nich kuleje.
odpowiedź
User
ojej
na przychody facebooka zrzuca sie teraz pozostale witryny z ARBO bo sieć najpierw sie skupi na pokazaniu co potrafi swoim zachodnim kontrahentom.
odpowiedź
User
planer
kijem rzeki nie nawroca. musi byc chamki diplay i cpm. jak ma dotrzeć do dorosłych userów ktorzy pracują, wychowują dzieci, ROBIA ZAKUPY i nie maja czasu na ekscytacje fankubami brandów?
odpowiedź
User
misiek-m4
Na czymś muszą zarabiać...

http://darmowe-audiobooki-i-czasopisma.cba.pl
odpowiedź
User
redhacikPL
filmy z Facebook NOW znajdziecie na www.MyYouTube.PL
odpowiedź