SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Duże zmiany w PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada zmiany w aktywach zagranicznych. Wszystkie będą konsolidowane wokół nowej spółki, która zastąpi PGNiG Norway. Gazowy koncern robi przegląd koncesji na dalekich rynkach, w Pakistanie, Libii i Egipcie, i analizuje, których będzie mógł się pozbyć. Choć – jak zastrzega prezes PGNiG – nie za wszelką cenę.

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Grażyna Piotrowska-Oliwa podkreśla, że spółka będzie koncentrować się na inwestycjach na rynku polskim i norweskim.

 – To jest w tej chwili naszym priorytetem – zapowiada prezes PGNiG.

Zgodnie z przyjętą strategią koncern będzie starał się konsolidować swoje aktywa zagraniczne wokół PGNiG Norway, którą docelowo zastąpi PGNiG International. Chodzi o koncesje w Pakistanie, Libii i Egipcie. Spółka analizuje, które z nich mogą trafić na sprzedaż.

 – Robimy przegląd tych koncesji. Dopiero rozpoczynamy proces, trwają analizy. Musimy zrobić wszystko zgodnie z przepisami prawa, czyli będzie otwarty przetarg – wyjaśnia Grażyna Piotrowska-Oliwa. – Będzie wybrany doradca, który będzie koordynował taki proces, bo też nie za każdą cenę możemy i będziemy chcieli się koncesji pozbywać.

Prezes zapewnia, że spółka będzie przyglądać się każdej ofercie, o ile zaproponowana cena „będzie godna rozpatrzenia”.

Przygotowania do debiutu spółki poszukiwawczej

PGNiG szykuje się też do debiutu giełdowego nowej spółki z grupy, czyli Exalo Drilling. To działający od 1 lutego br. podmiot, który powstał po połączeniu się pięciu spółek wiertniczo-serwisowych (PNiG Kraków, PNiG Jasło, PNiG NAFTA, PN „Diament” i ZRG Krosno).

 – Prospekt jest przygotowany. Exalo Drilling, czyli nasza spółka prowadząca wiercenia, będzie gotowa do debiutu do końca połowy tego roku – zapewnia Grażyna Piotrowska-Oliwa

PGNiG wiąże ze spółką duże nadzieje. Już jest jedną z największych z branży poszukiwawczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Duże zmiany w PGNiG

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl