SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Duży awans Polski. Jesteśmy na 30. miejscu w rankingu konkurencyjności IT

Polska została sklasyfikowana na 30-ty, miejscu w rankingu konkurencyjności branży IT opracowanym przez Economist Intelligence Unit na zlecenie Business Software Alliance (BSA). Oznacza to awans o 5 miejsc w porównaniu do poprzedniej edycji raportu z 2009 r.

Duży awans Polski. Jesteśmy na 30. miejscu w rankingu konkurencyjności IT

"Sektor IT to niezwykle ważny element wzrostu gospodarczego. Rozwój branży informatycznej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę sytuacji ekonomicznej kraju" - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

W rankingu BSA uwzględniono 66 krajów.

Tak jak w poprzedniej edycji rankingu najwyżej oceniono konkurencyjność sektora IT w USA, a na drugim miejscu znalazła się Finlandia. Na trzecie miejsce awansował Singapur.

Ranking zbudowano oceniając sześć elementów wpływających na konkurencyjność segmentu IT. W kategorii "otoczenie biznesowe" najwyżej oceniono Finlandię, a Polska zajęła 33-cie miejsce. W segmencie "infrastruktura IT" liderem jest Szwajcaria a Polskę sklasyfikowano na 28-ej pozycji.

Analitycy ocenili, że najlepszym kapitałem ludzkim dysponuje USA a Polska zajęła 34-te miejsce. USA są też liderem kategorii "rozwój i badania" (tu wyprzedzają Izrael). W tej kategorii Polskę sklasyfikowano na 39-tym miejscu. W przypadku "otoczenia prawnego" najlepsza okazuje się Australia a Polska - 31. w rankingu. Zestawienie w kategorii "wsparcie dla rozwoju segmentu IT" wygrały USA a Polska była na 33-ciej pozycji.

Ogólny wynik Polski w rankingu to 44,6 pkt wobec 40,8 pkt w rankingu za 2009 r. Lider obu zestawień, czyli USA osiągnął w tym roku 80,5 pkt a przed dwoma laty - 78,9 pkt.

Wśród 24 krajów Unii Europejskiej, uwzględnionych w rankingu, Polska zajęła 18-te miejsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Duży awans Polski. Jesteśmy na 30. miejscu w rankingu konkurencyjności IT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl