SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duży spadek bezrobocia w Polsce, tak małe nie było od lat

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12 proc., wobec 12,5 proc. w maju - podał GUS.

Article

- Sytuacja na rynku pracy jest jeszcze lepsza niż wynikało to ze wstępnych szacunków przygotowywanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Stopa bezrobocia spadła o 0,5 pkt. proc. w stosunku do maja. To aż 1,2 pkt proc. mniej niż w czerwcu zeszłego roku. Zbliżony wynik odnotowano w czerwcu 2011 roku. W porównaniu do maja liczba bezrobotnych zarejestrowanych spadła z 1,986 mln do 1,912 mln. Od początku roku z rejestru bezrobotnych ubyło niemal 350 tys. osób. Po raz kolejny zmniejszył się także napływ do bezrobocia.
Zmiany w miesiącach letnich są tradycyjnie efektem sezonowości polskiego rynku pracy, rośnie zapotrzebowanie na tzw. pracowników sezonowych.  Trend ten będzie oddziaływał na poziom bezrobocia także w kolejnych miesiącach. Stopa bezrobocia prawdopodobnie spadnie wyraźnie poniżej poziomu 12 proc., nawet do 11,7 proc. Niemniej na jesieni nastąpi wzrost wynikający z malejącego zapotrzebowania na pracowników. Koniec roku powinniśmy zakończyć z poziomem bezrobocia wyraźnie niższym niż w grudniu 2013 r. (poniżej 13 proc.).
Warto zauważyć, że bezrobocie wciąż pozostaje dwucyfrowe, a dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw wskazują, na to, że przedsiębiorcy w przeważającej części nadal nie czują się na tyle pewnie, aby podejmować decyzje o zwiększaniu zatrudnienia. Zatem, choć liczba bezrobotnych zmniejsza się szybko, to wciąż dalszy rozwój sytuacji na rynku pracy jest obarczony ryzykiem – komentuje dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Duży spadek bezrobocia w Polsce, tak małe nie było od lat

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jasio z IV B
Bezrobocie będzie nadal spadać ... zamiast do UP nasi Rodacy wolą do Niemiec, Holandii, Szwajcarii, na wyspy.
Nie rozumiem, co w tym dziwnego, że bezrobocie spada - naprawdę potrzeba geniusza by to zrozumiał?
odpowiedź