SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Duży spadek czytelnictwa „Faktu” i „Gazety Wyborczej” w I półroczu. „Przegląd Sportowy” wyprzedził „Super Express”

Najchętniej czytanym dziennikiem w Polsce w pierwszym półroczu br. był „Fakt”, a na podium znalazły się jeszcze: „Gazeta Wyborcza” i „Przegląd Sportowy” - wynika z najnowszego badania PBC.

Article

Po dziennik „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) w okresie od stycznia do czerwca 2017 roku sięgało 8 proc. respondentów z szerokiej grupy wiekowej 15-75 lat - wynika z najnowszego badania PBC, opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl. Dla porównania, w analogicznym okresie rok wcześniej było ich 10,7 proc. Oznacza to spadek, wynoszący 2,7 pkt. proc. - największy w zestawieniu.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” (Agora), której poziom czytelnictwa zmalał o 1 pkt. proc. do 5,6 proc.

Podium uzupełnia „Przegląd Sportowy” (Ringier Axel Springer Polska), który awansował z miejsca czwartego. Jego wynik czytelnictwa poszedł do góry najbardziej w zestawieniu - o 0,9 pkt. proc. do poziomu 4 proc.

Na czwartą pozycję spadł z kolei „Super Express” (Murator), który w analizowanym okresie czytany był przez 3,4 proc. osób. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej jego wynik zmniejszył się o 0,3 pkt. proc.

W grupie wiekowej 16-59 lat liderem w fali styczeń-czerwiec 2017 również był „Fakt”, którego wynik zmniejszył się tutaj o 3,3 pkt. proc. do 6,6 proc. Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” (5,7 proc.; w dół o 0,9 pkt. proc.), a podium uzupełnia „Przegląd Sportowy” (4,4 proc.; + 1 pkt. proc.).

Warto dodać, że pięć tytułów w tym ujęciu miało większy wynik, niż w grupie 15-75, dwa dzienniki miały taki sam udział, a trzy - słabszy.

Badanie PBC na zlecenie Polskich Badań Czytelnictwa Sp. z o.o. zrealizował instytut Millward Brown. Badanie odbyło się za pomocą techniki CAPI w okresie od stycznia 2016 roku do czerwca 2016 roku na losowej próbie 10 039 przypadków oraz od stycznia 2017 roku do czerwca 2017 roku na losowej próbie 9 989 przypadków (dane dla grupy wiekowej 16-59 lat - odpowiednio 7 770 i 7 672 przypadków). Ogólnopolska próba była dobierana z operatu PESEL i realizowana do wyczerpania. Podane liczby to wskaźniki CCS - Czytelnictwo Cyklu Sezonowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Duży spadek czytelnictwa „Faktu” i „Gazety Wyborczej” w I półroczu. „Przegląd Sportowy” wyprzedził „Super Express”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
spadku faktu nie rozumiem do końca,ale nie martwi mnie to,każdy spadek gazwybu to dobra wiadomość,ważne,na ile faktycznie ma przełożenie.NO i by nie był to spadek o cioci Franzowej albo innej anielicy Dofinansowskiej...np.100mln ojro...do przeglądu s.wiele mam uwag,nie zachwyca mnie ta gazeta i to tylko wśród gazet sportowych,ogólnie tym bardziej,ale już lepiej,że oni są przed.
11 25
odpowiedź
User
Johnny
Poprawcie w tekście procenty na punkty procentowe (tak jak jest w tabelach)
1 0
odpowiedź
User
zoo
koniec prasy drukowanej jest NIEUNIKNIONY! mamy dzienniki elektroniczne, niedlugo w szkołach dzieci uczyc beda sie na tabletach itd. a papier bedzie kojarzył sie z papierem toaletowym.
8 5
odpowiedź
User
Polak
Ciekawe?, ile 15-20 latków kupuje GW. Możecie następnym razem rozbić zebrane dane na mniejsze kohorty wiekowe?
13 2
odpowiedź
User
felusiek
Faktowi leci, bo wojuje z rządem PiS. Chce czy nie, czytelnicy Faktu to elektorat tej partii. Dlatego dobrze idzie Superakowi
12 1
odpowiedź
User
Prawy
Faktowi leci, bo wojuje z rządem PiS. Chce czy nie, czytelnicy Faktu to elektorat tej partii. Dlatego dobrze idzie Superakowi


SE spadł na 4 miejsce, za PS - rzeczywiście idzie mu świetnie, aż strach pomyśleć co byłoby gdyby poszedł na wojnę z JNP władzą.
3 5
odpowiedź
User
Prawy
Ciekawe?, ile 15-20 latków kupuje GW. Możecie następnym razem rozbić zebrane dane na mniejsze kohorty wiekowe?


A jakie ma to znaczenie? Osoby w tym wieku raczej niewiele czytają, a już na pewno nie gazety. W kategorii wiekowej 15-75 i 16-59 GW ma zbliżone czytelnictwo.

Badanie wskazuje, że Fakt i SE mają sporo czytelników w wieku 59+, co może oznaczać, że niedługo ich czytelnictwo zacznie nieubłaganie spadać niezależnie od innych czynników.
6 4
odpowiedź
User
olo
Czytelnictwo to nie sprzedaż, można oszukiwać frajerów dowolnie. PS ma pięć razy mniejszą sprzedaż od Superaka, więc jakim cudem może mieć mniejsze czytelnictwo? Naprawdę ktoś uwierzy, że jeden egzemplarz PSa czyta pięć osób? Wniosek? Najbliższe wyniki sprzedaży będą pewnie szokujące dla najstarszej sportowej gazety w tym kraju, ale to nie pierwsza taka zasłonka dymna wypuszczona przez wiadomo kogo
7 0
odpowiedź
User
dfr
Nie traktujcie tych głupawych zestawień poważnie. Ot tak se ktoś nabazgrał przy śniadaniu
5 0
odpowiedź
User
Głupawy Felek
A ja nadal będę hejtował PiS mimo że nastroje społeczne (zwłaszcza wśród czytelników Faktu) są odmienne :)
4 3
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry