SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duży spadek słuchalności radia w 2021 roku. Jedynka i Trójka odnotowały najniższe wyniki w historii

W 2021 roku uśredniony dzienny zasięg radia wyniósł 67,2 proc., o 1,7 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej. Liderem słuchalności w zeszłym roku było RMF FM, a PR1 i PR3 odnotowały historycznie najniższe wyniki - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

Średni dobowy zasięg radia w 2021 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 67,2 proc., po spadku względem analogicznego okresu rok wcześniej o 1,7 pkt. proc. - wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl. Zasięg radia spada już od kilku lat. W 2018 roku radio docierało średnio do 72,4 proc. Polaków, a w 2019 roku - do 72,2 proc.

- Cieszy fakt, iż mimo rosnącej konkurencji ze strony mediów alternatywnych oraz mimo pandemii, radio niezmiennie pozostaje jednym z najpopularniejszych mediów w Polsce. W 2021 roku każdego dnia słuchało go ponad 20 mln osób, czyli aż dwie trzecie Polaków, którzy spędzali z radiem średnio 4 godz. 19 min. w ciągu dnia - komentuje wyniki biuro prasowe Radio Track Kantar Polska.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

- Już trzeci rok z rzędu najwięcej słuchaczy radio gromadziło w samochodzie - w 2021 roku było to 11,8 mln osób. W domu radia słuchało 10,1 mln osób a w pracy - 4 mln. Szczególnie korzystne dla radia były miesiące letnie, gdy tradycyjnie towarzyszyło ono Polakom w czasie wakacyjnych podróży. O ile średni czas słuchania radia w całym roku wyniósł 259 minut, o tyle w lipcu było to 262 minut, a w sierpniu 264 minuty. W dobie rozwijających się technologii na uwagę zasługuje też fakt, że głównym źródłem odbioru sygnału radiowego pozostaje tradycyjna antena FM/UKF. W 2021 roku średnio 19 mln Polaków dziennie słuchało radia za pośrednictwem anteny, natomiast za przez internet - około 2 mln - informuje nas biuro prasowe Radio Track Kantar Polska.

Udany rok RMF FM

Udział RMF FM pod względem słuchania w 2021 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 29,9 proc. Względem analogicznego okresu rok wcześniej wynik zwiększył się o 0,6 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu.

Na drugim miejscu znalazło się Radio ZET z udziałem na poziomie 13,1 proc. Udział stacji względem fali styczeń-grudzień 2020 wzrósł również o 0,6 pkt. proc. Jednocześnie RMF FM i Radio ZET ex aequo zanotowały największe wzrosty w zestawieniu.

Ostatnią lokatę podium uzupełnia sieć Eska. Jej udział w rynku wyniósł 7,8 proc., po wzroście o 0,4 pkt. proc.

Niechlubne rekordy PR1 i PR3

Czwarte miejsce zajęła publiczna Jedynka. Udział PR1 spadł o 0,5 pkt. proc. do 4,7 proc. Tym samym Jedynka zanotowała najniższy wynik słuchalności w historii nadawania.

1,9 proc. udziału miała siostrzana Trójka, która również odnotowała najsłabszą słuchalność w historii. Udział tej stacji zmalał zdecydowanie najbardziej w zestawieniu - o 1,9 pkt. proc. PR3 w 2021 roku względem 2020 roku spadł z siódmej na dwunastą lokatę.

Duży spadek w zestawieniu odnotowało również Radio SuperNova, które nadaje od 5 maja ub.r. zastępując Radio Wawa. Średni udział Radia SuperNova i Radia Wawa w zeszłym roku wyniósł 1,1 proc. Względem Radia Wawy nadawanego w 2020 roku strata wyniosła 0,5 pkt. proc.

Grupa RMF z najwyższymi wynikami

Sumaryczny udział wszystkich stacji należących do Grupy RMF w 2020 roku wyniósł 36,2 proc. Wynik tych stacji względem analogicznego okresu rok wcześniej wzrósł o 0,7 pkt. proc.

Na drugim miejscu znalazł się Eurozet z udziałem na poziomie 17 proc., po wzroście względem 2020 o 0,7 pkt. proc.

Podium uzupełnia grupa radiowa Time, której udział w rynku wyniósł 12,8 proc. (bez zmian)

Czwarte miejsce zajęło Polskie Radio. Średni udział teo nadawcy zmalał o 2 pkt. proc. do 8,1 proc.

Piątą lokatę uzupełnia Agora z wynikiem na poziomie 6,9 proc. (bez zmian).

Dołącz do dyskusji: Duży spadek słuchalności radia w 2021 roku. Jedynka i Trójka odnotowały najniższe wyniki w historii

71 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Radio publiczne musi być zbudowane od podstaw po oderwaniu od koryta narodowych populistów.
Od podstaw!!!
odpowiedź
User
Członek TK
Te wyniki badan są niezgodne z konstytucją i trzeba je anulować!!!
odpowiedź
User
2022
Wszystko w "bogoojczyźnianym sosie". Do tego dochodzą brak zaufania do mediów publicznych i obniżenie poziomu kadr , które tworzą słabą ofertę.
odpowiedź