SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka BCAST ze zgodą na emisje testowe w DVB-T2/HEVC w Gdańsku

Związana z Cyfrowym Polsatem firma BCAST otrzymała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na eksperymentalne emisje w standardzie DVB-T2/HEVC w Gdańsku.

Shutterstock.comArticle

BCAST może prowadzić emisje testowe DVB-T2/HEVC z lokalizacji Gdańsk Oliwa na kanale numer 31. Decyzja obowiązuje do 5 lipca 2022 roku. Wcześniej BCAST rozpoczęła testy w Warszawie i Wrocławiu. Nadaje tam kanały Polsat HD, TV Republika, a w stolicy Dolnego Śląska także TV Regionalna. Pozwolenie na emisje próbne we Wrocławiu wygasa 1 czerwca 2022 roku, a w Warszawie 28 maja 2022 roku.

Szersza oferta multipleksu testowego?

Już niebawem do multipleksów testowych BCAST może dołączyć katolicka telewizja EWTN Polska. Stacja miała rozpocząć eksperymentalną emisję na początku wakacji, ale nie posiadała polskiej koncesji, co jest w przypadku wymogiem. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała religijnemu kanałowi koncesję we wrześniu. We wniosku o koncesję EWTN Polska pisze o nadawaniu za pośrednictwem firmy BCAST w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. Czy oznacza to, że BCAST zabiega o emisję próbną w stolicy Lubelszczyzny? - Do tej pory nie wpłynął do Urzędu wniosek od ww. spółki o wydanie zezwolenia na emisję testową DVB-T2/HEVC w tym mieście - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

BCAST może testować wiele kanałów

Oferta eksperymentalnych multipleksów BCAST może ulec zmianie. We wniosku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji BCAST wpisała także szereg innych kanałów. To Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, TV4 HD, TV6 HD i  Super Polsat HD. Mało prawdopodobne, żeby na przykład Polsat Sport HD był testowany jako kanał niekodowany. Stacja jest oferowana bowiem operatorom kablowym jako odpłatna. W wakacje TVN Grupa Discovery testowała w DVB-T2 TVN Fabuła HD, który również jest odpłatnym kanałem. Po kilku tygodniach w związku ze sprzeciwem operatorów stacja została wycofana z testów.

W przyszłym roku zmiana standardu telewizji naziemnej

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja nie będzie prowadzona w DVB-T, tylko w DVB-T2/HEVC. Użytkownicy starszych telewizorów lub tunerów będą musieli je wymienić. Niedawno ruszyła kampania społeczna w tej sprawie. Nowy standard pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Telewizja Polska zapowiada uruchomienie internetowo-naziemnej platformy cyfrowej z regularnym kanałem TVP 4K w ofercie.

Dołącz do dyskusji: Spółka BCAST ze zgodą na emisje testowe w DVB-T2/HEVC w Gdańsku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwert
Super to jeszcze tylko przenieść w końcu z Zieleniaka DAB + na Oliwa Star i zasięg będzie konkretny :)
odpowiedź
User
miś społeczny
No to mamy pierwszy trójmiejski multipleks NTC prawdopodobnie niedocierający np. do Starogardu Gdańskiego (50 km od Gdańska w falistym zalesionym terenie). Dla dalej położonych powiatów Pomorza, tylko dużej mocy emisja z Chwaszczyna jest osiągalna.
odpowiedź