SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Problem z odbiorem TVP? MUX-3 w wybranych lokalizacjach zmienił kanały

Choć MUX-3 z głównymi kanałami TVP nie przeszedł na razie na standard DVB-T2/HEVC, to m.in. w Białymstoku, Ciechanowie, Siedlcach, Łomży, Olsztynie, Suwałkach i Giżycku zmienił częstotliwości. Część mieszkańców tych miast oraz okolic narzeka na problemy z odbiorem.

Article

W nocy z niedzieli na poniedziałek wdrożono IV etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Objął MUX-1, MUX-2 i MUX-4. W ramach MUX-3 są nadawane: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia. Dzięki decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej ich emisja odbywa się nadal w standardzie DVB-T, a nie DVB-T2/HEVC. Mimo to część widzów naziemnej telewizji cyfrowej narzeka na problemy z odbiorem.

Wiążą się z przekazaniem pasma 700 MHz na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych. W miejscach, gdzie MUX-3 zajmował to pasmo 27 czerwca br. stacje Telewizji Polskiej zostały przeniesione na inny kanał, czyli zmieniły częstotliwość. W przypadku starszych tunerów i telewizorów, które nie skanują automatycznie kanałów, mogło spowodować to problemy z odbiorem. Aby przywrócić dostęp do stacji TVP, konieczne jest wejście do menu urządzenia i wybranie opcji skanowanie/wyszukiwanie kanałów.

Zobacz także: Nie działa TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam? Poradnik o DVB-T2/HEVC

Jakie zmiany nastąpiły w MUX-3?

IV etap przejścia na DVB-T2/HEVC dotyczył mieszkańców województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i centralnej części mazowieckiego. Jak wynika z wykazu dostępnego w serwisie dvbt2wpolsce.pl w Siedlcach mazowiecki MUX-3 został przeniesiony z 56 kanału na 31 (zwiększono też moc nadajnika z 40 do 65 kW), a lubelski z 52 do 33, w Ciechanowie MUX-3 przeniesiono z kanału 39 na 42 (wzrost mocy z 10 do 14 kW), w Sokołowie Podlaskim z kanału 56 na 31, w Białymstoku, Łomży, Siemiatyczach i Czyżach z kanału 22 na 35 (w Czyżach wzrost mocy 5 do 18 kW), w Suwałkach z kanału 58 na 29, w Elblągu z kanału 26 na 23 (wzrost mocy z 4,5 do 12 kW), w Giżycku z kanału 50 na 48, w Olsztynie, Iławie, Kętrzynie, Mrągowie, Nowym Mieście Lubawskim z kanału 26 na 23 (wzrost mocy ze 100 do 110 kW w Olsztynie i zmniejszenie mocy z 35 do 25 kW w Iławie).

Zobacz także: Brak TVN, Polsatu i TV Puls. 500 mln zł rekompensaty dla nadawców?

Uruchomiono też nowe nadajniki z kanałami TVP. W Lipsku (woj. mazowieckie) MUX-3 pojawił się na kanale 27, W Lipsku (woj. podlaskie) na 29, w Przasnyszu na 42, w Czeremsze-Wsi, Szczuczynie i Kolnie na 35, W Braniewie i Ostródzie na 23. Nowe doświetlenia, czyli emisje poprawiające odbiór MUX-3 w wybranych lokalizacjach ruszyły także w Biłgoraju i Hrubieszowie (kanał 36), Łukowie, Terespolu, Wisznicach (kanał 33), Włodawie (kanał 23). Jednocześnie zakończono emisję MUX-3 na kanale 22 w Turoślu na Podlasiu i doświetlenia lubelskiego MUX-3 na kanale 36 w Leżajsku.

Dołącz do dyskusji: Problem z odbiorem TVP? MUX-3 w wybranych lokalizacjach zmienił kanały

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
W Gdańsku jakoś różnicy nie zauważyłem z nadajnikiem z Elbląga/Jagodnika "TVP Olsztyn" sygnał delikatnie spadł .Chyba że inne anteny lub kierunkowość zmienili. Reszta mux-ów na tym samym poziomie.
0 0
odpowiedź
User
Tobek
Mama TVN a TVP kanały zablokowane i dobrze...
2 1
odpowiedź
User
Pawel
Po zmianie z nadajnika Ilawa/Kisielice ok.50 km. mam tylko stacje Polsat,Super Polsat,TVN.TVN7,TV4,TV6,Puls i Puls2.Wogole zadnej TVP nie mam.
5 0
odpowiedź