SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2022 roku zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce

W II kwartale przyszłego roku nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, uruchomiono więc testowe programy, nadawane w nowym standardzie, które pozwalają sprawdzić, czy odbiornik potrafi je odebrać - poinformował UKE.

fot. Shutterstock.comArticle

W II kwartale 2022 r. nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Nowy standard oznacza techniczne zmiany dotyczące transmisji sygnału. Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

"Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej" - doradził UKE.

Jak dodał, wiele odbiorników telewizyjnych, dostępnych obecnie w sprzedaży, jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, a jednak mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści.

Nie trzeba kupić nowego telewizora

Jak podkreślił Urząd nie oznacza to jednak konieczności kupna nowego telewizora: wystarczy dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje mniej niż 100 zł.

Zwraca też uwagę osobom, które niedawno kupiły telewizor, by sprawdziły w instrukcji obsługi jego parametry techniczne, a więc czy odbierze on sygnał DVB-T2/HEVC.

UKE podał, że uruchomione zostały też właśnie testowe programy, nadawane w nowym standardzie – dzięki temu można sprawdzić, czy odbiornik potrafi je odebrać.

"Przeskanuj odbiornik i dodaj nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro" - doradził Urząd.

Zwrócił też uwagę, żeby przy kupnie nowego telewizora wybrać taki, który będzie dekodował sygnał DVB-T2 z kodekiem HEVC i dodatkowo przetwarzał dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+).

Według Urzędu, zmiana sposobu nadawania nie powinna spowodować problemów w odbiorze. W dostosowanym do odbioru DVB-T2/HEVC odbiorniku wystarczy ponownie wyszukać programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Wprowadzenie nowego standardu nadawania - zdaniem UKE - nie powinno też spowodować konieczności wymiany anteny odbiorczej, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru.

Zmiana standardu nadawania, lepsza jakość obrazu

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Co da DVB-T2? W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach: etap 1: od 28 marca 2022 r., etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., etap 3: od 23 maja 2022 r., etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Według UKE, dzięki zmianie standardu użytkownik telewizji naziemnej będzie mógł zobaczyć więcej programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku – wszystkie programy będą bowiem nadawane w jakości HD.

Zmiany w nadawaniu telewizji dadzą także możliwość oferowania przez nadawców nowych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Dołącz do dyskusji: W 2022 roku zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paliak
Opracowano już standard H.266, czyli wkrótce zabawa w wymianę sprzętu będzie trwać dalej. Tylko Ziemi żal.
odpowiedź
User
ciekawy
Ile jest starych odbiorników DVB-T w domach? Ile to sprzętu, który stanie się kompletnie nieprzydatny? Co z tym sprzętem zrobią Polacy? Czy ktoś policzył, ile to ton elektrośmieci, które prawdopodobnie nie zostaną poprawnie zutylizowane?
odpowiedź
User
Sprzedawca
Jakis czas temu juz raz sprzedawano dekodery do starszych telewizorów . Czyli teraz nowe dekodery trzeba kupic lub nowy telewizor, bo czesto nawet te sprzed roku nie obsługują tych formatów
odpowiedź