SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwójka 10 kwietnia z ramówką upamiętniającą katastrofę smoleńską i zbrodnię katyńską

W tym roku 10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. By upamiętnić ofiary tragedii, Dwójka Polskiego Radia przygotowuje specjalną ramówkę. Specjalne audycje będą dotyczyć także tzw. zbrodni katyńskiej z 10 kwietnia 1940 roku.

By upamiętnić tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej 10 lat temu, codziennie od 6 kwietnia do 10 kwietnia, od poniedziałku do piątku w Programie II Polskiego Radia pojawi się „Kwadrans bez muzyki”. Zostaną w nim zaprezentowane sylwetki osób, które wtedy zginęły. Program będzie nadawany od 15.00 do 15.15, za cykl odpowiada Anna Lisiecka.

Swoją rodzinę będą wspominać na antenie m.in. żona Andrzeja Przewoźnika - Jolanta Przewoźnik, współpracownica i współautorka książki „Katyń. Zbrodnia, prawda, pamięć” i mecenas Czesław Jaworski z archiwalnych nagrań. Tomasza Mertę będzie wspominać Magdalena Merta oraz Dariusz Karłowicz, Dariusz Gawin, Grzegorz Górny, a przy wspomnieniu o Krystynie Bochenek zostaną wykorzystane fragmenty reportażu Anny Sekudewicz. Janusza Krupskiego będzie wspominać Piotr Jegliński i Jadwiga Puzynina, a Annę Walentynowicz - Janina Jankowska w formie nagrań, które przygotowała.
 
Dodatkowo w sobotę, 11 kwietnia od 19.00 do 20.00 nadane zostanie słuchowisko Feliksa Netza „Odchodzimy” w reżyserii Jana Warenycia.

Będzie to rozmowa, jaką prowadzi ze sobą człowiek, który miał być jednym z 96 pasażerów samolotu Tu-154M lecącego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Swoje miejsce odstąpił jednak koledze, poruszony jego gorącą prośbą. Nie poleciał i żyje, ale swoje nazwisko dostrzegł wśród ofiar katastrofy na pasku w telewizji, więc w pewnym sensie „zmarł” tego dnia. Bohater monodramu ma świadomość, że dostał życie po życiu, ale to życie ma być dla niego udręką - w jego głowie ten lot trwa nadal i nigdy się nie skończy. Poza faktem odstąpienia miejsca w samolocie, utwór jest dziełem wyobraźni autora.

Za realizację akustyczną odpowiada Maciej Kubera, a za opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn. W słuchowisku wystąpi Mariusz Benoit, Tomasz Borkowski, Halina Łabonarska i Joanna Sobieska.

Audycje na temat prawdy o zbrodni katyńskiej

Tego dnia stacja upamiętni też ofiary tzw. zbrodni katyńskiej, jakiej dokonano na rozkaz Józefa Stalina 10 kwietnia 1940 roku w Lesie Katyńskim.

Codziennie od 6 do 10 kwietnia, od poniedziałku do piątku od 11.00 do 11.10 będą prezentowane fragmenty książki Józefa Czapskiego „Na nieludzkiej ziemi” w interpretacji Adama Ferencego.

Józef Czapski to malarz, pisarz i oficer Wojska Polskiego, we wrześniu 1939 roku wzięty do niewoli, przebywał w wielu obozach jenieckich ZSRR. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski w 1941 roku został zwolniony z obozu w Griazowcu nad Wołgą i trafił do Buzułuku, gdzie generał Andres tworzył Polskie Siły Zbrojne w ZSRR. Został tam oddelegowany do poszukiwania zaginionych w ZSRR polskich oficerów. Napisany w 1945 roku tekst „Prawda o Katyniu”, będący częścią książki „Na nieludzkiej ziemi”, odsłania tragiczne okoliczności mordu na polskich oficerach wziętych do niewoli przez Rosjan we wrześniu 1939 roku.

Z kolei od 12.45 do 13.00 emisję będzie mieć program „Katyń – droga do prawdy” Aleksandry Łapkiewicz. W tym cyklu autorka będzie się opierać na wspomnieniach świadków historii, materiałach dokumentalnych, wypowiedziach osób zaangażowanych w badanie i opisywanie zbrodni i szukanie prawdy. Cykl w dużej mierze będzie bazować na materiałach z archiwów Radia Wolna Europa.

Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem wydało dwa albumy: „Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo” oraz „Smoleńsk - ostatnia misja”. Patronat nad wydawnictwami objęła Rada Mediów Narodowych.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W 2019 roku Dwójka Polskiego Radia miała 0,4 proc. udziału w rynku słuchalności (spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut.

Dołącz do dyskusji: Dwójka 10 kwietnia z ramówką upamiętniającą katastrofę smoleńską i zbrodnię katyńską

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kilimy wawelskie
Bez względu na politykę, to dwa bardzo ważne wydażenia w naszej historii, które trzeba godnie upamiętniać. Kto jak kto, ale Dwójka na pewno zrobi to z klasą. Bendę słuchać.
odpowiedź
User
Obrzydliwy
To żaden hołd należny zmarłym, to obrzydliwe lizusostwo kierownictwa dwójki. Jakby tu jeszcze zrobić dobrze Kamińskiej. Co jeszcze, co jeszcze. Mam pomysł zmarginalizować Pendereckiego. I to jest ta wysoka kultura dwójki. Hańba
odpowiedź
User
Pamietliwa
Anna L., która robi audycje jak 50 lat temu, na pewno nas zanudzi. A WY, patriotyczne kilimy wawelskie, nauczcie się polskiej ortografii.
odpowiedź