SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Znamy nazwiska szefów ośrodków TVP3. Tomasz Sygut: To wieloletni pracownicy spółki

Nowe władze Telewizji Polskiej wybrały już jedenastu z szesnastu dyrektorów TVP3. Portal Wirtualnemedia.pl poznał ich nazwiska. - Władzę w ośrodkach terenowych TVP przejęli wieloletni pracownicy spółki. Mają kwalifikacje, olbrzymie doświadczenie, a przede wszystkim - poparcie zespołów – powiedział nam Tomas Sygut, dyrektor generalny TVP. Nazwiska pozostałych dyrektorów mamy poznać w najbliższych dniach. 

Nowi dyrektorzy TVP3, fot. TVP Nowi dyrektorzy TVP3, fot. TVP

Po tym, jak nowe władze objęły zarząd nad Telewizją Polską, 20 grudnia zawieszono emisję TVP3, razem z TVP Info. Redakcja i studia TVP3 Warszawa mieściły się w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a budynek jest nadal zajmowany przez przedstawicieli dawnego kierownictwa TAI. Do niedawna bronili dostępu do niego także posłowie PiS. 

TVP3 wznowiła nadawanie 26 grudnia, ale bez pasm regionalnych. Teraz stopniowo wracają one na antenę. W środę 27 grudnia wznowiono nadawanie serwisów regionalnych TVP3 Poznań  („Teleskop"). Następnego dnia powróciła “Kronika” TVP3 Kraków. 29 grudnia wróciły „Telewizyjny Kurier Warszawski" i „Kurier Mazowiecki" TVP3 Warszawa. 

W poniedziałek 2 stycznia pojawiły się na antenie dzienniki regionalne: TVP3 Bydgoszcz („Zbliżenia"), TVP3 Gdańsk („Panorama"), TVP3 Katowice („Aktualności"), TVP3 Rzeszów („Aktualności"), TVP3 Szczecin („Kronika") i TVP3 Wrocław („Fakty"). W ostatnich dniach wznowiono też nadawanie programu „Obiektyw" TVP3 Białystok. 

- Władzę w ośrodkach terenowych TVP przejęli wieloletni pracownicy spółki. Mają kwalifikacje, olbrzymie doświadczenie, a przede wszystkim - poparcie zespołów. Te nominacje to odpowiedź na liczne prośby pracowników oddziałów terenowych TVP, którzy deklarują wsparcie i chcą uczestniczyć w procesie odbudowy mediów publicznych - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP.

Czytaj także: Tomasz Sygut nowym prezesem TVP. "To dziennikarz z krwi i kości, nie będzie płakać"

Nowi szefowie TVP3

Jak się dowiedzieliśmy, wszyscy nowi szefowie na razie pełnią obowiązki dyrektorów. 

Dyrektorką TVP3 w Warszawie została Kinga Kessler-Malinowska, która w 2021 roku była zaangażowana w tworzenie filmów dokumentalnych Telewizji Polskiej. Przed dekadą zasłynęła poinformowaniem na antenie TVP Info o tym, że w Szczekocinach na Śląsku doszło do tragicznego wypadku kolejowego.

Szefową TVP3 w Krakowie jest Alicja Popiel, wieloletnia dziennikarka i reportażystka krakowskiego oddziału telewizji, w którym prowadziła też programy informacyjne. Była m.in. prowadzącą program “Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”., który zniknął z anteny pod koniec grudnia ubiegłego roku. Popiel zastąpiła na stanowisku dyrektora Rafała Marka, którego rekomendowała Beata Szydło z PiS. 

Marek Wałuszko pokieruje TVP3 Gdańsk. Z TVP był związany od 1995 roku. Współpracował z „Telekurierem”, TVP Info i redakcją publicystyki TVP1, był też reporterem gdańskiej „Panoramy”. W listopadzie 2015 roku został dyrektorem TVP Gdańsk, a kilka miesięcy później odwołano go z tej funkcji. Wałuszko pozostał w firmie i wrócił na stanowisko dziennikarskie, pełniąc funkcje wydawcy programów informacyjnych, publicystycznych, prowadzącego i reportera. Po 22 latach pracy w TVP Gdańska, pod koniec grudnia 2016 roku odszedł z redakcji. 

TVP3 Łódź będzie zarządzała Magdalena Michalak-Szwarc, wieloletnia dziennikarka tej stacji - pracowała w niej w latach 1993-2019. Prowadziła "Łódzkie Wiadomości Dnia", "Łodzią po Regionie", a także przygotowywała reportaże i relacjonowała obrady Senatu. W 2019 roku, po 26 latach pracy w tej stacji, odeszła z telewizji publicznej, bo miała inną wizję dziennikarstwa niż jej nowi szefowie. Dotychczasowy szef stacji, Marcin Szypszak, został odwołany. 

Szefem TVP3 Szczecin został Dariusz Baranik. Ta decyzja może się wydawać kontrowersyjna, ponieważ dziennikarz był twarzą “dobrej zmiany” w TVP3. Kiedy Sejm przegłosował w sierpniu 2021 roku lex TVN, zapowiadał materiał o tym, że Polacy wyszli na ulice. 

- O proteście nie dowiedzieli się widzowie szczecińskiej Kroniki publicznej TVP. Zdominowały je informacje o już płynących od rządu miliardach złotych na budowę dróg w regionie. W zapowiadanym bez mrugnięcia powieki przez Dariusza Baranika kilkuminutowym materiale zaprawionego w jedynie słusznych przekazach Adriana Nijaka, obok bezkrytycznych zachwytów nad słowami premiera i wojewody, wylewała się rzeka drwin i oskarżeń pod adresem opozycji, prezydenta Szczecina i marszałka - napisała wtedy “Gazeta Wyborcza”. 

Szefem TVP3 w Gorzowie został Andrzej Loch, który pełnił obowiązki dyrektora tej stacji od 7 stycznia 2015 roku. W połowie lutego 2015 roku zastąpił go na tym stanowisku Robert Jałowy, radny PiS. Wtedy Loch został sekretarzem programu. 

Roman Bodnar jest dyrektorem TVP3 Olsztyn. Jego nominacja na to stanowisko również wzbudziła zaskoczenie, bo do tej pory był szefem informacji w tej redakcji. Zastąpił na tym stanowisku Pawła Warota, który przed lokalnymi siedzibami TVP protestował w obronie mediów po decyzjach nowego rządu. Wcześniej Warot kierował gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, jednak zrezygnował z tej pracy w sierpniu 2023 roku, aby przenieść się do TVP.

Szefem TVP3 Poznań został Jarosław Bajew, dotychczasowy kierownik produkcji tej anteny. Stacja nie miała swojego dyrektora od września tego roku, kiedy jej szefową przestała być związana z prawicą Agata Ławniczak. - Ławniczak podpadła PiS i prezesce Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Głównie dlatego, że nie dopilnowała młodej dziennikarki, która podała za Wikipedią, że ojciec Przyłębskiej należał do PZPR - pisała “Gazeta Wyborcza”. Od tego czasu TVP3 Poznań była nadzorowana z Warszawy. 

Rzeszowską redakcją pokieruje Katarzyna Wrzesińska. Zastąpi na tym stanowisku Józefa Matusza, który kierował regionalnym oddziałem TVP od 2016 roku, dzięki protekcji polityków PiS. Jak opisywała “Gazeta Wyborcza”, jego kariera stanęła pod znakiem zapytania, kiedy w grudniu 2018 roku na 25. Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskich Oddziałów Terenowych TVP miał “nie kontrolować się” w rozmowie z ówczesnym prezesem telewizji Jackiem Kurskim. Został wtedy zawieszony, ale po miesiącu wrócił na swoje stanowisko. 

Tomasz Fajfer, wieloletni pracownik TVP3 Katowice, został dyrektorem tej stacji. Przez wiele lat był kierownikiem produkcji „Aktualności” i innych programów. - To zaufany współpracownik Marka Czyża, który został twarzą „i9.30”. Razem pracowali w „Aktualnościach” - informuje portal slaag.pl. 

Szefem TVP3 Bydgoszcz jest Michał Adamski. - To jeden z najlepiej wykształconych dziennikarzy w oddziale. Pracował w TVP, miał też epizod w TVN. Bardzo doświadczona postać, sprawdzona na wielu frontach, świetnie władający językami. Nie ma chyba w bydgoskim oddziale osoby, która uważałaby, że jest konfliktowy lub kontrowersyjny. Reprezentuje kulturę osobistą w najlepszym, wręcz staromodnym wydani - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Paulina Rubczak, dziennikarka TVP3 Bydgoszcz. 

Nadal nie są dostępne serwisy regionalne i programy: TVP3 Gorzów Wielkopolski („Informacje lubuskie"), TVP3 Kielce („Informacje"), TVP3 Lublin („Panorama Lubelska"), TVP3 Łódź („Łódzkie wiadomości dnia"), TVP3 Opole („Kurier Opolski") i TVP3 Olsztyn („Informacje").  

Czytaj także: Marek Sierocki zwolniony? Szef TVP zaprzecza

Dołącz do dyskusji: Znamy nazwiska szefów ośrodków TVP3. Tomasz Sygut: To wieloletni pracownicy spółki

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
US
Niektóre nominacje trafione, inne nie. W Szczecinie szczególnie dziwne. Co z Kielcami?
24 3
odpowiedź
User
Buahaha
Ja ja już nie tomasz ale Tomas sygut... Wreszcie prawdziwe korzenie ujawniliscie
13 28
odpowiedź
User
Jack
To tylko nielegalni uzurpatorzy. Na chwilę. Na Śląsku i tak dyrektorem będzie Zuza Czyż. Tatuś już naopowiadał ostatnio w Wirtualnych Mediach jaka to ona zdolna. Bydgoszcz i Michał Adamski? Gość - ludzka galareta. Brat łata. Udawanie głupa wychodzi mu idealnie- trzeba przyznać. Bierny, mierny lecz wierny. Podobnie jak Paulina, która tak go zachwala. Całe to dyrektorskie towarzystwo to generalnie porażka. Master Sygut..., nic dodać, nic ująć. Kto go zna - kuma czaczę....
26 34
odpowiedź