SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd zamyka dyskoteki i kluby, ale nie w sylwestra. W kinach, hotelach i restauracjach do 30 proc. zajętych miejsc

W związku z sytuacją epidemiczną od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki i kluby, a w noc sylwestrową w lokalach zamkniętych będzie mogło się bawić maksymalnie 100 osób. Od 15 grudnia w kinach, hotelach, kościołach i lokalach gastronomicznych będzie mogło być zajęte maksymalnie 30 proc. miejsc.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, fot. KPRMArticle

Nowe zasady zostały ogłoszone we wtorek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wiceministra Waldemara Kraskę, uzasadniono je bieżącą sytuacją epidemiczną.

- Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. do 30 proc., czyli wszystkie te miejsca, w których do tej pory było limitowanie do 50 proc. uczestnictwa, zostaną obniżone do 30 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu - powiedział Adam Niedzielski.

W kinach, hotelach i gastronomii można będzie zająć do 30 proc. miejsc

Obecnie, od 1 do 15 grudnia, obowiązuje limit 50 proc. zajętych miejsc w wielu lokalach usługowych (wcześniej było to 75 proc.). Dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny czy aquaparki.

"Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują" - oświadczył wiceminister Kraska.

Wskazał, że od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. "Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę" - zaznaczył.

Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. "Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę" - mówił.

Dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

Do 100 osób na sylwestrach w lokalach

Waldemar Kraska zapowiedział, że 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem tych zaszczepionych). Nie ogłoszono natomiast żadnych ograniczeń dotyczących obecności publiczności na meczach oraz wydarzeń plenerowych, np. imprez sylwestrowych.

Kraska poinformował, że od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i szkołach średnich obowiązywać będzie nauka z trybie zdalnym. "Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym" - podkreślił.

Chcemy także - dodał - "aby od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych, czy też nauczyciele, byli poddani obowiązkowemu szczepieniu przeciwko Covid-19".

Ministerstwo Zdrowia podało, że od 15 grudnia w pojazdach komunikacji będzie mogło być zajętych maksymalnie 75 proc. miejsc.

Niedzielski: 23 tys. nowych zakażeń to sytuacja bardzo niepokojąca

"Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie" – wskazał minister.

Podał, że średni poziom zakażeń to obecnie to ok. 23 tys. "Ten poziom - codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób - utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron" – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. "Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (…) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (…) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie" – podał.

W pozostałych województwach odnotowywane są – jak kontynuował – wzrosty. "Bilans jest taki, że od ponad półtora tygodnia jest stabilna sytuacja i, niestety, nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń" – zaznaczył.

"Scenariusz, w którym mamy do czynienia z utrzymaniem tak wysokiej liczby zakażeń, jeszcze przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się mutacji omikron (…) wymaga podjęcia stanowczych działań" – podkreślił minister.

Dołącz do dyskusji: Rząd zamyka dyskoteki i kluby, ale nie w sylwestra. W kinach, hotelach i restauracjach do 30 proc. zajętych miejsc

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klaus Schab
Przedsiębiorco, albo sam sobie wykopiesz grób i strzelisz w nim sobie w głowę, albo dostaniesz kulę w plecy od nas.

Taki wybór daje ci kochany rząd w ramach wielkiego resetu.
odpowiedź
User
co sie stefan dziwisz
Przedsiębiorco, albo sam sobie wykopiesz grób i strzelisz w nim sobie w głowę, albo dostaniesz kulę w plecy od nas.

Taki wybór daje ci kochany rząd w ramach wielkiego resetu.


Taki DOBROWOLNY wybór
odpowiedź