SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP pokaże wyjątkową inscenizację „Dziadów”. Trzech reżyserów, realizacja na Litwie

W najbliższy wtorek, 31 października o godz. 20:30 telewizyjna Jedynka wyemituje po raz pierwszy na żywo inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza. Realizowane na Litwie widowisko pt. „Dziady. Śladami Adama Mickiewicza” składać się będzie z trzech odrębnych scen, zaczerpniętych z drugiej oraz trzeciej części dramatu. Każdą z odbywających się w różnych miejscach Litwy scen przygotuje inny reżyser.

Fot. Materiały TVP Article

Spektakl rozpocznie „Bal u Senatora”, który zrealizowany zostanie w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Wileńskiego, a przygotowany został przez reżyser Magdalenę Małecką-Wippich (choreografia: Jacek Przybyłowicz). Wystąpią w niej, m.in.: Sławomira Łozińska, Arkadiusz Janiczek, Mateusz Weber, Karol Wróblewski, Piotr Kramer, Karolina Charkiewicz, Dawid Sciupidro, Karolina Dryzner i zespół tancerzy Aurora Dance Company z Kowna.

Scenę drugą – „Wielką Improwizację” w zabytkowej Celi Konrada, nieopodal Ostrej Bramy, przy klasztorze Bazylianów, wyreżyseruje Jarosław Gajewski. W roli Konrada wystąpi Jakub Kordas. Z kolei ostatnia scena – II części „Dziadów” zostanie zrealizowana na Górze Krzyży na Cmentarzu Szawelskim. Tę część wyreżyseruje Jarosław Kilian, a ludowemu obrzędowi Dziadów przewodniczyć będzie Guślarz (Adam Strug). W scenie wystąpią, m.in.: Ewa Dałkowska, Hanna Skarga, Vladas Bagdonas, Grzegorz Feluś i Jakub Mieszała.

Przedstawienie „Dziady. Śladami Adama Mickiewicza” poprzedzi wprowadzenie na cmentarzu w Solecznikach, gdzie Mickiewicz w 1821 roku obserwował obrzęd Dziadów. Przewodnikiem po i narratorem będzie aktor Teatru Narodowego w Warszawie, Przemysław Stippa. Trzy koncepcje reżyserskie połączy genius loci (duch miejsca) Wilna i okolic, które kształtowały wyobraźnię polskich romantyków.

TVP stawia jesienią na teatr

Jesienna ramówka TVP mocno stawia na teatr. Podczas jej prezentacji prezes Mateusz Matyszkowicz w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówił: - Wychodzimy z bardzo ambitnym planem. Będą docelowo trzy premiery teatralne na żywo w ciągu miesiąca. To się będzie działo już tej jesieni. 

Matyszkowicz podkreślał także, iż premiery na żywo to powrót Teatru Telewizji do korzeni. - W latach 90-tych Teatr telewizji przygotowywany by metodą filmową – i to było właściwe na tamte czasy, sprawdzało się. Ale czas takiego teatru przeminął - teraz wracamy do korzeni. Teatr polega na tym, że jest odgrywany i przeżywany tu i teraz. Będziemy stopniowo do tego dochodzić.

Spektakle Teatru Telewizji na początku sezonu 2023/2024 oglądało średnio 228 tys. widzów. Do pierwszych dni września br. największą widownię zgromadziła sztuka „Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna”, która zgromadziła 267 tys. oglądających - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: TVP pokaże wyjątkową inscenizację „Dziadów”. Trzech reżyserów, realizacja na Litwie

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klub recenzentki
Może i ambitnie, ale tak naprawdę, to kogo to teraz interesuje. Przecież ważniejsze jest jedno - zemsta na TVP i ludziach, którzy ją tworzą. A że podpinamy wszystkich pod TVP info i wiadomości, z którymi ci ludzie nie mają i nie mieli nic wspólnego, to już mało ważne.
0 0
odpowiedź
User
Joaśka
Może i ambitnie, ale tak naprawdę, to kogo to teraz interesuje. Przecież ważniejsze jest jedno - zemsta na TVP i ludziach, którzy ją tworzą. A że podpinamy wszystkich pod TVP info i wiadomości, z którymi ci ludzie nie mają i nie mieli nic wspólnego, to już mało ważne.

Taka to demokracja? Włączając telewizor, chcę móc oglądać TVP Info! Wybór nie zakaz!
0 0
odpowiedź
User
rycyna
Same wielkie nazwiska!
0 0
odpowiedź