SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzieci widzą na TikToku dezinformacje na temat COVID-19

Firma ratingowa NewsGuard wykazała w opublikowanym właśnie raporcie, że ​dzieci i nastolatki są atakowane błędnymi informacjami na temat COVID-19 na platformie TikTok. Dzieje się tak w ciągu kilku minut od utworzenia nowego konta, niezależnie od tego, czy aktywnie angażują się w filmy na platformie, czy nie.

Article

Raport, opublikowany w środę przez firmę ratingową NewsGuard, stawia pytania nie tylko o to, jak skutecznie TikTok egzekwuje swoją politykę dezinformacji medycznej, ale także o to, w jaki sposób własne algorytmy rekomendacji aktywnie podważają te zasady.

Eksperyment badawczy, 32 filmy w ciągu 45 minut

W raporcie badacze NewsGuard opisują wyniki eksperymentu, który przeprowadzili w sierpniu i wrześniu, w którym poprosili dziewięcioro dzieci w wieku od 9 do 17 lat o utworzenie zupełnie nowych kont na TikTok i zapisanie ich doświadczeń w aplikacji w trakcie 45 minut.

W tym czasie – i pod nadzorem rodziców – ośmiorgu z dziewięciorga dzieci pokazano dezinformację na temat COVID-19. Było to faktem nawet w przypadku czwórki dzieci, którym powiedziano, aby nie śledziły żadnych kont ani nie wchodziły w interakcję z oglądanymi filmami.

W sumie dzieciom biorącym udział w eksperymencie pokazano 32 filmy z dezinformacją na temat COVID-19 w ciągu tych 45 minut, w tym filmy, w których stwierdzono, że szczepionki przeciw COVID-19 zabijają ludzi i że COVID-19 to w rzeczywistości „międzynarodowy plan kontroli i redukcji populacji”.

Jeden z nastolatków biorących udział w eksperymencie, który został poinstruowany, aby intensywnie angażować się w treści związane ze zdrowiem w TikTok, miał „niemal wyłącznie pokazywane dezinformacje" w ciągu 30 minut - podano w raporcie.

- To, co mnie zaskoczyło, to szybkość – powiedział Alex Cadier, dyrektor zarządzający NewsGuard w Wielkiej Brytanii, który był współautorem raportu. - Przy ograniczonym zaangażowaniu, po ośmiu minutach, zacząłeś dostrzegać teorie spiskowe związane z COVID-19.

TikTok: bezpieczeństwo priorytetem

W wydanym oświadczeniu rzecznik TikTok przekazał: „Bezpieczeństwo i dobro naszej społeczności są naszym priorytetem i pilnie pracujemy, aby podejmować działania w odniesieniu do treści i kont, które rozpowszechniają dezinformacje, jednocześnie promując wiarygodne treści dotyczące COVID-19 i edukując użytkowników na temat umiejętności korzystania z mediów”.

Eksperyment NewsGuard opiera się na innych podobnych śledztwach, w tym prowadzonych przez "The Wall Street Journal", który niedawno wykorzystał 100 kont botów do analizy, w jaki sposób algorytm rekomendacji TikTok wykorzystuje „subtelne wskazówki”, aby kierować użytkowników w stronę coraz bardziej niszowych treści, w tym filmów gloryfikujących zaburzenia odżywiania i depresję.

Chociaż TikTok może mieć zabezpieczenia przed przekierowywaniem aktywnych wyszukiwań dezinformacji dotyczących COVID-19, wyniki raportu sugerują, że jego nadwrażliwy algorytm rekomendacji może i tak aktywnie przesyłać te filmy.

Wytyczne dla społeczności TikTok zabraniają publikowania dezinformacji na temat COVID-19 i szczepionek, a firma twierdzi, że przekierowuje wyszukiwania z tym związane do swoich wytycznych dla społeczności. Ale Cadier powiedział, że wiele filmów, które pojawiły się w eksperymencie, nie miało etykiet, a te, które je zawierały, kierowały użytkowników do witryn krajowych organów ds. zdrowia, zamiast angażować się w treść samych filmów.

Na TikToku logują się kilkuletnie dzieci

Raport kwestionuje również obronę TikTok przed zapisami nieletnich. Platforma  zabrania tworzenia konta osobom poniżej 13 roku życia, a TikTok usunął w tym roku 7 milionów podejrzanych kont nieletnich. Firma posiada również wersję swojej platformy, z dodatkowymi zabezpieczeniami, dla użytkowników w wieku 13 lat i młodszych .

Ale dzieci poniżej 13 roku życia mogą łatwo zapisać się na TikTok, podając fałszywą datę urodzenia. Nie jest to problem charakterystyczny dla TikTok, ale biorąc pod uwagę popularność platformy wśród młodych ludzi i jej raczkującą operację moderowania treści, jest to problem, który, jak twierdzą badacze NewsGuard, jest szczególnie niepokojący.

- To niepokojące - powiedział Cadier. - Ale w przypadku TikTok potęguje to fakt, że kiedy przejdziesz przez zabezpieczenie, jakim jest kontrola daty urodzenia, informacje wydają się o wiele bardziej niesprawdzone.

Czytaj też: Ruszył konkurs TikTok „Rising Star”

TikTok jest platformą krótkich filmów nagrywanych za pomocą urządzeń mobilnych. Posiada globalne biura w Los Angeles, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Berlinie, Polsce, Izraelu, Dubaju, Bombaju, krajach nordyckich, Singapurze, Dżakarcie, Seulu i Tokio.

Analitycy oceniają, że TikTok na całym świecie ma ok. 3 mld użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Dzieci widzą na TikToku dezinformacje na temat COVID-19

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mjfk
Brawa za to że mają odwagę mówić prawdę!
odpowiedź
User
Braun
Za prawdę o geszeftach bandy farmakologiczno-polityczno-mediowej BAN!!
odpowiedź
User
X
Tik tok to jeden wielki ściek.
odpowiedź