SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W piątek pasmo z polską muzyką w ponad 50 stacjach radiowych i telewizyjnych

1 października Fundacja Empower Poland po raz trzeci organizuje Dzień Polskiej Muzyki. To kampania społeczna promująca polską muzykę i zwiększająca świadomości Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki.

Akcja wspiera rodzimy rynek muzyczny i zaznacza rolę muzyki w życiu każdego z nas. W akcji uczestniczą największe rozgłośnie ogólnopolskie i telewizje muzyczne, stacje regionalne i lokalne grając tego dnia o tej samej godzinie tylko polską muzykę oraz największe sklepy muzyczne m.in. Empik, bileterie tj. eBilet.pl, Eventim, Ticketmaster, Going i Empik Bilety, serwisy streamingowe tj. Spotify, Tidal, Empik Music oraz polscy artyści.

Specjalne pasmo z polską muzyką

1 października od g. 10.00 do 11.00 już po raz kolejny zabrzmi pasmo radiowo-telewizyjne z tylko polską muzyką na antenach ponad 50 największych ogólnopolskich stacji radiowych i telewizji muzycznych w Polsce oraz stacji regionalnych i lokalnych.

W akcji uczestniczą m.in. RMF FM, RMF Maxxx, RMF Classic, Eska, Eska Rock, Radio Zet, Radio Złote Przeboje, Rock Radio, Radio Pogoda, 4fun.tv, 4fun.tv Dance, Eska TV, Eska TV Extra, Polsat Music, AntyRadio, Chilli Zet, Radio Supernova, Meloradio, Radio Kolor, Radio dla Ciebie, Radio Łódź, Radio Poznań, Radio Opole, Polskie Radio Białystok, Polskie Radio PiK, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, Radio Gra Toruń, Radio Gra Wrocław, Radio Hit, Muzyczne Radio, Norda FM, Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Kujawy, Radio Rekord, Radio Impuls, Radio Sudety 24, Radio Ostrowiec, Radio Trendy, Radio Weekend, Radio 5, Radio Bayer FM, Nasze Radio, Radio Centrum, Pop Radio, Radio Płońsk, Radio Żnin, Radio Victoria i wiele innych stacji lokalnych.

Każda ze stacji radiowych i telewizyjnych uczestniczących w akcji będzie emitować między 10 a 11 wyłącznie polskie piosenki, zgodne z profilem danej stacji.

Zobacz także: Stacja MTV ma 40 lat, ale przegrywa z konkurencją. „Utraciła wiele z kultowego statusu”

Promocja na zakup płyt

Największe sklepy muzyczne i bileterie eBilet.pl, Eventim, Ticketmaster, Going i Empik Bilety ponownie przygotują dla fanów specjalne promocje na zakup płyt, kaset i biletów na koncerty oraz spotkania z artystami i twórcami na żywo.

Na fanów tradycyjnych nośników z muzyką czekają promocje na zakup muzyki w salonach i serwisach sieci Empik. - A na rynku wydawniczym triumfy świeci mnóstwo dobrej polskiej muzyki. Polska muzyka od lat bardzo dobrze sobie radzi i osiąga świetne wyniki – mówi Dominik Sadowski, szef działu muzyka w Empiku. - W ostatnich miesiącach TOP 5 w salonach i na Empik.com zostało zdominowane przez krajowych artystów, a niekwestionowaną liderką jest sanah. Jej najnowszy krążek otwiera zestawienie, a na drugim miejscu utrzymuje się ubiegłoroczna płyta. Super wynik notuje również drugi LP Kwiatu Jabłoni. W dalszym ciągu bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się polski hip-hop, szczególnie nowi na rynku, młodzi artyści m.in. Sobel. Jego „Pułapka na Motyle" zajmuje aktualnie 4. miejsce wśród najchętniej wybieranych krążków. Również w streamingu królują rodzimi wykonawcy. To ich utwory są najczęściej słuchane w aplikacji Empik Music - dodaje Sadowski.

Zobacz także: Piotr "Guma" Gumulec z Kabaretu Chyba popołudniami w Radiu SuperNova

W akcji już po raz trzeci uczestniczy także sieć salonów Empik, w których od 29 września do 12 października będzie można skorzystać z promocji „3 za 2” na płyty CD ze Złotej Kolekcji, prezentującej kultowe postacie polskiej piosenki. W tych dniach obowiązywać będzie również rabat -20% na wybrane tytuły wydane przez Polskie Nagrania. Ponadto z okazji 65-lecia Polskich Nagrań na półki trafią cztery nowe krążki z kultowej kolekcji kolorowych winyli. Tym samym oferta Empiku będzie obejmować już 36 takich płyt. W drugiej połowie miesiąca w specjalnych promocyjnych cenach zakupić będzie można również inne wybrane tytuły polskich artystów.

1 października – w Dniu Polskiej Muzyki, w salonach Empik w całej Polsce będzie można usłyszeć utwory wyłącznie polskich wykonawców. Tego dnia Empik zaprasza również na specjalne muzyczne wydarzenie. Gościem cyklu Premiera online będzie Miuosh. Okazją do rozmowy będzie premiera nowego albumu artysty – „Pieśni współczesne" (Fandango Records).

Tańsze bilety na koncerty

W bileterii Eventim na hasło „Polska muzyka” będzie można otrzymać voucher zniżkowy o wartości 10 zł na bilety na wybrane na koncerty polskich artystów.

- Ostatnie miesiące uważamy za bardzo udane dla branży wydarzeń na żywo. Polacy, po miesiącach spędzonych w zamknięciu, wzięli udział w setkach koncertów i imprez plenerowych, które odbyły się w miesiącach letnich w całej Polsce. Organizatorom koncertowych cykli takich jak choćby Letnie brzmienia, Lato na Pradze czy Lato w Plenerze udało się przygotować bardzo szeroką ofertę wydarzeń niemal w całości złożoną z występów rodzimych artystów. Jeśli przed pandemią ktoś miał wątpliwości, że Polska muzyka ma się świetnie, to tegoroczne sukcesy sanah, Kwiatu Jabłoni, Krzyśka Zalewskiego czy Ralpha Kamińskiego i wielu innych są na to argumentem nie do podważenia. Akcje takie jak Dzień Polskiej Muzyki są wciąż bardzo potrzebne, jej nadrzędnym celem jest w końcu popularyzacja polskich wykonawców, a to jest spoiwem cementującym całą branżę - mówi Joanna Comberska - Managing Director, Eventim.pl.

W świętowaniu Dnia Polskiej Muzyki po raz kolejny uczestniczy także eBilet.pl. - W trudnej sytuacji pandemicznej "spotykaliśmy się" na koncertach online, szturmowaliśmy portale streamingowe, śledziliśmy poczynania ulubionych wykonawców w portalach społecznościowych. Dziś polscy artyści znowu koncertują. I to na niespotykaną do tej pory skalę! Jesteśmy dumni z tego, że możemy dołożyć również swoją cegiełkę do rozwoju polskiej sceny muzycznej – mówi Marcin Dakowski, szef eBilet.pl

Zobacz także: Kino Polska Muzyka z koncesją na kolejne 10 lat

Serwisy streamingowe, m.in. Spotify, Tidal, Empik Music ponownie aktywnie będą promować playlisty z polską muzyką. 1 października nowe playlisty Dzień Polskiej Muzyki będzie można znaleźć m.in. w serwisie Tidal.

- W Tidal Dzień Polskiej Muzyki obchodzimy właściwie codziennie, bo około 80% najpopularniejszych albumów i utworów wśród polskich użytkowników serwisu to właśnie nagrania rodzimych wykonawców. Z tego też powodu z wielką przyjemnością po raz kolejny dołączamy do organizowanego przez Fundację Empower Poland we współpracy z ZAiKS-em święta, zaznaczając swoją obecność przez przygotowanie specjalnej playlisty oraz aktywności w mediach społecznościowych - mówi Kasia Rogalska, head of editorial CEE w Tidal.

Podczas Dnia Polskiej Muzyki w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych będzie można usłyszeć znacznie więcej polskiej muzyki niż zwykle, a także posłuchać audycji z wyjątkowymi muzycznymi gośćmi. To okazja do rozmów z artystami i twórcami, a także dyskusji z ekspertami o polskim rynku muzycznym, o jego aktualnej kondycji, o perspektywie branży muzycznej w obliczu zmieniających się warunków epidemicznych, przemian technologicznych i innych wyzwań społeczno-gospodarczych.

Kampania ruszyła w 2019 roku

Pomysł na kampanię Dzień Polskiej Muzyki zrodził się w 2019 z inicjatywy agencji Artistars. Branża muzyczna w Polsce rozwijała się całkiem dobrze, w każdym segmencie rynku odnotowano wzrost, jednak był on dalece niewystarczający jak na potencjał polskiego rynku. Wydatki Polaków na muzykę kształtowały się średnio na poziomie 8,4 zł rocznie per capita, a cały polski rynek fonograficzny rósł ponad 3-krotnie wolniej niż średnia globalna i aż 4-krotnie wolniej niż w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Intencją twórców kampanii było stworzenie projektu, który zaangażuje i połączy wszystkich uczestników rynku muzycznego: artystów, rozgłośnie radiowe i telewizje muzyczne, firmy i organizacje branżowe oraz fanów – bez względu na wiek, preferencje muzyczne czy status ekonomiczny – by słuchając polskiej muzyki przyczynili się do wzmocnienia kondycji polskiego rynku muzycznego i jego pozycji na świecie.

Ubiegłoroczne zamrożenie części branży muzycznej poważnie zachwiało sytuacją ekonomiczną rynku, zwłaszcza sektora koncertowego, dla którego skutki kryzysu, mimo poluzowania restrykcji antycovidowych, będą odczuwalne jeszcze przez kilka najbliższych lat. Niemniej jednak, dzięki zaangażowaniu fanów, którzy w znakomitej większości zachowali bilety na koncerty, lokalny rynek koncertowy przetrwał.

- Dlatego cieszymy się, że tak wielu artystów i fanów, a także wiele firm muzycznych jest zaangażowanych w świętowanie Dnia Polskiej Muzyki. W tym roku do grona partnerów kampanii, w roli współorganizatora, dołączyło Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Jest nam szczególnie miło, że największa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi o ponad stuletniej tradycji, współtworzy z nami tegoroczną edycję Dnia Polskiej Muzyki, bowiem jest to przede wszystkim święto artystów oraz twórców, a prawa tych ostatnich ZAiKS chroni na co dzień - mówi Anna Ceynowa, prezes Fundacji Empower Poland, organizatora kampanii.

Organizatorem Kampanii jest Fundacja Empower Poland. Współorganizatorem 3. edycji Kampanii jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, która co roku przekazuje twórcom wiele milionów złotych należnych im wynagrodzeń. ZAiKS zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów oraz twórców innych dziedzin sztuki, a także wydawców muzycznych. Jako stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność socjalną na rzecz swoich członków. Jest też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury.

Dołącz do dyskusji: W piątek pasmo z polską muzyką w ponad 50 stacjach radiowych i telewizyjnych

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Super! Sanah, Zawiałow i Podsiadło przez cały dzień! Nie chcemy żadnego Stinga, ani żadnych jego kompozycji. Tylko Polska Muzyka - nasze rodzime "Każdy oddech Twój" Grzegorza Markowskiego. Wymogi koncesyjne grania po polsku zostaną spełnione.
odpowiedź
User
Gość X
Wczoraj na Stars.TV był top 100 utworów polskich.
Wygrał Obywatel G.C. "Nie pytaj o Polskę.
"Dziwny jest ten świat" Niemena na 11. miejscu.
2. miejsce dla "Jolka, Jolka pamiętasz" Budki Suflera, a 3. miejsce co jest zaskoczeniem przypadło zespołowi Lady Pank, utwór "Kryzysowa narzeczona". Lubię polskie utwory, nawet te m.in. z lat 80. Republika, trochę Dżemu, Kultu, Sztywny Pal Azji, Zaucha, Jakubowicz, Tilt, Brygada Kryzys, Obywatel G.C., Lady Pank, jeszcze może być Kombi, a z nowszych sanah, Jula, Kamil Bednarek, Natalia Nykiel, Kortez, Natalia Szroeder, częściowo też Mrozu i Domagała. Ze starszych utworów jeszcze Panie: Beata i Bajm, Urszula, Sośnicka, Jantar, Santor.
Jeszcze Skaldowie, Czerwone Gitary, a z późniejszych lat Houk, Elektryczne Gitary, a po angielsku z naszych to przede wszystkim Collage i Riverside.
odpowiedź
User
qwert
Bardzo dobra inicjatywa. Trochę śmieszna, że trzeba takie wydarzenia organizować, żeby w Polsce leciała polska muzyka.
odpowiedź