SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marek Twaróg żegna się z czytelnikami „Dziennika Zachodniego”. „Hołdowałem niezależnemu dziennikarstwu”

- Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa - napisał w „Dzienniku Zachodnim” (Polska Press Grupa) Marek Twaróg, który żegna się z funkcją redaktora naczelnego dziennika. - Mam nadzieję, że - gdy wreszcie będzie to możliwe - spotkam się też z zespołem - komentuje. Nowym redaktorem naczelnym „Dziennika Zachodniego” został Grzegorz Gajda.

Marek Twaróg, fot. "Dziennik Zachodni" Article

Marek Twaróg był redaktorem naczelnym „Dziennika Zachodniego” przez ostatnie 11 lat, został odwołany z tego stanowiska z końcem kwietnia (odchodzi z firmy za porozumieniem stron). - Mam inną koncepcję tej gazety. Chcę doprowadzić do wzrostu sprzedaży i odwiedzalności w internecie, chcę się oprzeć na osobach, które znam i wiem, że mogą to zagwarantować - powiedziała nam Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych, uzasadniając ten ruch kadrowy.

W piątek odchodzący szef "Dziennika Zachodniego" pożegnał się z czytelnikami krótką notką zamieszczoną na pierwszej stronie magazynowego wydania.

- Po 11 latach w roli naczelnego i 27 latach w DZ (z krótkimi przerwami) żegnam się z redakcją i z Państwem. Jestem dumny z faktu, że mogłem pracować ze znakomitym zespołem i cieszyć się z wielu sukcesów - także międzynarodowych - moich Koleżanek i Kolegów. Kierowanie tak zasłużonym dla naszej ziemi tytułem było zaszczytem. Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa. Za wszelkie błędy przepraszam” - stwierdził.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W facebookowym wpisie, dziękując za poparcie osobom życzliwym, Marek Twaróg dodał jeszcze dwa zdania: - Gdyby było więcej miejsca, dodałbym: „Media zawsze powinny być niezależne, powinny strzec najważniejszego - reguł demokracji - powinny być uczciwe, otwarte na innych i zdroworozsądkowe”. Oraz: „Pomyślność Śląska była i jest dla mnie najważniejsza”.

Dziś w Magazynie DZ pożegnałem się z Czytelnikami. Nie chcę tego międlić, więc jest raz i krótko. Dziękuję wszystkim za...

Opublikowany przez Marka Twaroga Czwartek, 6 maja 2021

Odchodzący redaktor naczelny w najbliższym czasie będzie przekazywał swoje obowiązki następcy, którym jest Grzegorz Gajda. Gajda poprzednio, z przerwami od 2002 roku, pracował w TVP3 Katowice. Prowadził m.in. program informacyjny „Aktualności”, a także cykle „Optyka Polityka”, „Niedziela w Bytkowie” i „Ekonomia z ludzką twarzą”, ponadto w TVP1 był gospodarzem „Misji specjalnej”. Od 2003 roku jest związany z Radiem EM Katowice.

Nie wiadomo na razie, jaka będzie przyszłość zawodowa Marka Twaroga. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych, powiedział, że z mediów Polska Press „wyrzucani są ludzie, którzy są niezależni”. Jako przykład takich zwolnień podał właśnie Marka Twaroga. -  Ścigaliśmy się z nim na Śląsku, ale zawsze podchodziliśmy do siebie z szacunkiem. Widzimy, ilu dziennikarzy ucieka z tytułów Polska Press. Wielu z nich to dobrzy fachowcy, po ludzku im współczuję. Z kilkoma osobami prowadzimy rozmowy i mam nadzieję, że wzmocnią nasze zespoły – stwierdził.

Kilka dni temu z redakcją „Dziennika Zachodniego” pożegnał się też długoletni jego dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego – Janusz Szymonik. - Odchodzę, bo po przejęciu przez nowego właściciela redakcja nie będzie już niezależna - powiedział nam. Dodał też, że decyzję o odejściu podjął pod wpływem informacji o zwolnieniu Twaroga.

Z końcem kwietnia zmienili się też naczelni w trzech innych dziennikach Polska Press. Wojciech Mucha został redaktorem naczelnym „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”, zastąpił Jerzego Sułowskiego, który odchodzi z wydawnictwa za porozumieniem stron.  Z kolei redaktorem naczelnym ukazującej się na Podkarpaciu „Gazety Codziennej Nowiny” od 1 maja jest Arkadiusz Rogowski, który od 2016 roku związany jest z TVP Rzeszów.

Średnie rozpowszechnianie płatne „Dziennika Zachodniego” w grudniu 2020 roku wyniosło 16 517 egz. (spadek rok do roku o 16,2 proc.). Natomiast witryna DziennikZachodni.pl w styczniu br. zanotowała 3,76 mln internautów i 12,95 proc. zasięgu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marek Twaróg żegna się z czytelnikami „Dziennika Zachodniego”. „Hołdowałem niezależnemu dziennikarstwu”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Reksio
To załóż swoją gazetę i będziesz niezależny... picowanie
10 21
odpowiedź
User
Marek
Natomiast „powitanie” w felietonie Czytelników przez nowego naczelnego jest żenujące. Widać że chłopina nigdy nie była dziennikarzem a tylko prezenterem
15 5
odpowiedź
User
ha
Niedługo z tytułami pożegna się większość czytelników. Obecna władza bardzo skutecznie odstrasza od swoich mediów czytelników, widzów czy słuchaczy.
24 7
odpowiedź