SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Twaróg żegna się z czytelnikami „Dziennika Zachodniego”. „Hołdowałem niezależnemu dziennikarstwu”

- Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa - napisał w „Dzienniku Zachodnim” (Polska Press Grupa) Marek Twaróg, który żegna się z funkcją redaktora naczelnego dziennika. - Mam nadzieję, że - gdy wreszcie będzie to możliwe - spotkam się też z zespołem - komentuje. Nowym redaktorem naczelnym „Dziennika Zachodniego” został Grzegorz Gajda.

Marek Twaróg, fot. "Dziennik Zachodni"Article

Marek Twaróg był redaktorem naczelnym „Dziennika Zachodniego” przez ostatnie 11 lat, został odwołany z tego stanowiska z końcem kwietnia (odchodzi z firmy za porozumieniem stron). - Mam inną koncepcję tej gazety. Chcę doprowadzić do wzrostu sprzedaży i odwiedzalności w internecie, chcę się oprzeć na osobach, które znam i wiem, że mogą to zagwarantować - powiedziała nam Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych, uzasadniając ten ruch kadrowy.

W piątek odchodzący szef "Dziennika Zachodniego" pożegnał się z czytelnikami krótką notką zamieszczoną na pierwszej stronie magazynowego wydania.

- Po 11 latach w roli naczelnego i 27 latach w DZ (z krótkimi przerwami) żegnam się z redakcją i z Państwem. Jestem dumny z faktu, że mogłem pracować ze znakomitym zespołem i cieszyć się z wielu sukcesów - także międzynarodowych - moich Koleżanek i Kolegów. Kierowanie tak zasłużonym dla naszej ziemi tytułem było zaszczytem. Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa. Za wszelkie błędy przepraszam” - stwierdził.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W facebookowym wpisie, dziękując za poparcie osobom życzliwym, Marek Twaróg dodał jeszcze dwa zdania: - Gdyby było więcej miejsca, dodałbym: „Media zawsze powinny być niezależne, powinny strzec najważniejszego - reguł demokracji - powinny być uczciwe, otwarte na innych i zdroworozsądkowe”. Oraz: „Pomyślność Śląska była i jest dla mnie najważniejsza”.

Dziś w Magazynie DZ pożegnałem się z Czytelnikami. Nie chcę tego międlić, więc jest raz i krótko. Dziękuję wszystkim za...

Opublikowany przez Marka Twaroga Czwartek, 6 maja 2021

Odchodzący redaktor naczelny w najbliższym czasie będzie przekazywał swoje obowiązki następcy, którym jest Grzegorz Gajda. Gajda poprzednio, z przerwami od 2002 roku, pracował w TVP3 Katowice. Prowadził m.in. program informacyjny „Aktualności”, a także cykle „Optyka Polityka”, „Niedziela w Bytkowie” i „Ekonomia z ludzką twarzą”, ponadto w TVP1 był gospodarzem „Misji specjalnej”. Od 2003 roku jest związany z Radiem EM Katowice.

Nie wiadomo na razie, jaka będzie przyszłość zawodowa Marka Twaroga. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych, powiedział, że z mediów Polska Press „wyrzucani są ludzie, którzy są niezależni”. Jako przykład takich zwolnień podał właśnie Marka Twaroga. -  Ścigaliśmy się z nim na Śląsku, ale zawsze podchodziliśmy do siebie z szacunkiem. Widzimy, ilu dziennikarzy ucieka z tytułów Polska Press. Wielu z nich to dobrzy fachowcy, po ludzku im współczuję. Z kilkoma osobami prowadzimy rozmowy i mam nadzieję, że wzmocnią nasze zespoły – stwierdził.

Kilka dni temu z redakcją „Dziennika Zachodniego” pożegnał się też długoletni jego dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego – Janusz Szymonik. - Odchodzę, bo po przejęciu przez nowego właściciela redakcja nie będzie już niezależna - powiedział nam. Dodał też, że decyzję o odejściu podjął pod wpływem informacji o zwolnieniu Twaroga.

Z końcem kwietnia zmienili się też naczelni w trzech innych dziennikach Polska Press. Wojciech Mucha został redaktorem naczelnym „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”, zastąpił Jerzego Sułowskiego, który odchodzi z wydawnictwa za porozumieniem stron.  Z kolei redaktorem naczelnym ukazującej się na Podkarpaciu „Gazety Codziennej Nowiny” od 1 maja jest Arkadiusz Rogowski, który od 2016 roku związany jest z TVP Rzeszów.

Średnie rozpowszechnianie płatne „Dziennika Zachodniego” w grudniu 2020 roku wyniosło 16 517 egz. (spadek rok do roku o 16,2 proc.). Natomiast witryna DziennikZachodni.pl w styczniu br. zanotowała 3,76 mln internautów i 12,95 proc. zasięgu.

Dołącz do dyskusji: Marek Twaróg żegna się z czytelnikami „Dziennika Zachodniego”. „Hołdowałem niezależnemu dziennikarstwu”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Reksio
To załóż swoją gazetę i będziesz niezależny... picowanie
odpowiedź
User
Marek
Natomiast „powitanie” w felietonie Czytelników przez nowego naczelnego jest żenujące. Widać że chłopina nigdy nie była dziennikarzem a tylko prezenterem
odpowiedź
User
ha
Niedługo z tytułami pożegna się większość czytelników. Obecna władza bardzo skutecznie odstrasza od swoich mediów czytelników, widzów czy słuchaczy.
odpowiedź