SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarka BBC rezygnuje z funkcji wydawcy w proteście przeciwko płacowej dyskryminacji kobiet

Carrie Gracie, wydawca w chińskiej redakcji BBC zrezygnowała ze swojej funkcji. Dziennikarka protestuje w ten sposób przeciwko polityce stacji pozwalającej na znaczące różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn pełniących podobne funkcje w strukturach BBC.

Carrie Gracie, fot.: Twitter Article

Carrie Gracie pracuje w BBC od 30 lat, w ostatnim okresie była korespondentką stacji w Chinach, a później otrzymała stanowisko wydawcy w tamtejszej redakcji BBC.

W otwartym liście opublikowanym na swojej stronie internetowej w niedzielę Gracie poinformowała o tym że rezygnuje z funkcji wydawcy. Zamierza pozostać jednak w BBC o ile zgodzą się na to władze brytyjskiego nadawcy.

Gracie wyjaśniła, że jej rezygnacja jest formą protestu przeciwko polityce BBC, która dopuszcza by kobiety zarabiały w stacji znacząco mniej niż ich koledzy na równorzędnych stanowiskach. Dziennikarka odkryła m.in. że mężczyźni będący zagranicznymi wydawcami w BBC zarabiają średnio nawet o 50 proc. więcej niż Gracie i jej koleżanki.

Gracie zaznaczyła, że w przeszłości zarówno ona, jak i inne kobiety w BBC próbowały zwrócić uwagę kierownictwu BBC na fakt istnienia w firmie znaczących różnic płacowych uzależnionych od płci pracowników. Apele pozostały jednak bez odpowiedzi pomimo tego, że dyskryminowanie finansowe kobiet stoi w sprzeczności z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem.

BBC już wcześniej była podejrzewana o politykę płacową dyskryminującą kobiety wobec mężczyzn. Przedstawiciel stacji komentując decyzję i list Gracie dla dziennika „The New York Times” podkreślił, że stacja pracuje nad problemem, a niedawny audyt przeprowadzony u wydawcy nie potwierdził stałego dyskryminowania finansowego kobiet, co ma świadczyć o postępach BBC w walce z tym zjawiskiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka BBC rezygnuje z funkcji wydawcy w proteście przeciwko płacowej dyskryminacji kobiet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl