SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarka Rita Cosby odznaczona przez prezydenta Krzyżem Komandorskim

W Święto Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby.

Rita Cosby z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Duda Article

Rita Cosby została odznaczona za „wybitne zasługi w popularyzowaniu wiedzy o polskiej historii, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej”. W komunikacie Kancelarii Prezydenta zaznaczono, że jest córką Powstańca Warszawskiego i propagatorką polskiej historii.

Cosby od początku lat 90. pracuje jako dziennikarka w USA. W latach 1995-2005 pracowała w Fox News. Prowadziła tam m.in. autorskie programy „The Big Story Weekend Edition with Rita Cosby” oraz „ Fox News Live with Rita Cosby”. Potem przeszła do MSNBC, gdzie przez dwa lata gospodynią cyklu „Rita Cosby Live & Direct”, relacjonowała też huragany Katrina i Rita oraz wojnę w Afganistanie.

Od 2007 nie jest związana na wyłączność z żadną redakcją. Od 2009 roku współprowadzi globalną transmisję z parady w Dzień Pamięci Narodowej w USA, była gospodynią programu „The Ambassador” w izraelskiej telewizji, prowadzi codzienną audyckę w stacji WOR Radio.

W swojej karierze Rita Cosby przeprowadziła wywiady z wieloma politykami (m.in. Jaserem Arafatem, Arielem Szaronem i Slobodanem Miloševiciem) oraz innymi znanymi osobami (w tym z Michaelem Jacksonem i Mikiem Tysonem). Jako pierwsza dziennikarka dotarła do więźniów w Guantánamo.

Napisała dwie bestsellerowe książki: „Ambicja blondynki. Nieopowiedziana historia śmierci Anny Nicole Smith” oraz „Cichy bohater. Tajemnica przeszłości mojego ojca”. W tej drugiej opisała życie jej ojca Ryszarda Kossobudzkiego, który brał udział w Powstaniu Warszawskim i trafił do niewoli niemieckiej. Zdołał z niej uciec w 1945 roku, a po wojnie wyemigrował do USA i zmienił nazwisko na Cosby.

Andrzej Nowak i Grażyna Świątecka z Orderami Orła Białego

W poniedziałek Andrzej Duda przyznał też odznaczenia państwowe 30 innym osobom. Ordery Orła Białego otrzymali historyk Andrzej Nowak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiej Akademii Nauk „w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie” oraz kardiolog prof. med. Grażyna Świątecka, prezes Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej i twórczyni Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel” („w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu idei wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresownej pomocy, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i służbie społeczeństwu polskiemu”).

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka Rita Cosby odznaczona przez prezydenta Krzyżem Komandorskim

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Błagam, niech ktoś mi pokaże jej wywiad z Jacksonem... a w nagrodę pokaże kwity na Asię
11 1
odpowiedź
User
Sebek
nudny duda czas wybrać nowego...
8 3
odpowiedź