SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarze freelancerzy dostaną od „New York Times’a” i innych wydawców 9 mln dol. zaległych honorariów

Po trwającym 17 lat postępowaniu sądowym dziennikarze w USA otrzymają 9 mln dolarów zaległych honorariów od wydawców którzy sprzedawali teksty zewnętrznych autorów z pominięciem praw autorskich. Sprawa dotyczy w sumie ponad 2,5 tysiąca dziennikarzy, a wśród płacących są The New York Times Company, Dow Jones i Knight Ridder.

Article

Proces rozpoczęty w 2001 r. był wynikiem pozwu złożonego w amerykańskim sądzie przez kilka organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich dziennikarzy i pisarzy, m.in. Gildię Autorów, Amerykańskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Autorów oraz Krajowy Związek Pisarzy.

Sprawa dotyczyła ok. 2,5 tys. dziennikarzy i innych twórców, którzy jako freelancerzy publikowali swoje teksty m.in. na łamach „New York Timesa”, tytułów należących do Dow Jonesa czy nieistniejącego już dzisiaj wydawnictwa Knight Ridder przejętego później przez koncern McClatchy.

Według pozwu amerykańscy wydawcy przekazali prawa do opublikowanych przez siebie treści zewnętrznym dystrybutorom, m.in. internetowej księgarni LexisNexis bez uzyskania odpowiednich zgód autorów i wypłacenia im stosownych honorariów.

Procesy zajęły w sumie 17 lat, a w czasie ich trwania złożono ponad 41 tys. sprzeciwów i apelacji. Ostatecznie sąd uznał, że dziennikarze i autorzy mają otrzymać w sumie ponad 9 mln dol. zaległych wypłat wraz ze stosownymi odsetkami. Według przedstawiciela Gildii Autorów wysokość wypłacanych honorariów pojedynczym autorom będzie zależała od tego ile ich tekstów zostało nielegalnie opublikowanych i w jakim okresie, jednak w niektórych wypadkach kwoty mogą być sześciocyfrowe. Gildia Autorów informuje, że pierwsze pieniądze trafiły już do dziennikarzy.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze freelancerzy dostaną od „New York Times’a” i innych wydawców 9 mln dol. zaległych honorariów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Okj
A kiedy u nas?
9 8
odpowiedź