SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Dziennikarze i ludzie mediów protestują przeciwko zmianie szefa Trójki

Dziennikarze radiowej Trójki, jej byli pracownicy, a także warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestują przeciwko zmianie dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia. 29 grudnia Magdalenę Jethon zastąpił b. szef radiowej Jedynki i Radia Bis Jacek Sobala. Zarząd Polskiego Radia nie uzasadnił tej decyzji.

Dziennikarze i ludzie mediów protestują przeciwko zmianie szefa Trójki

Pod listem protestacyjnym pracowników i współpracowników Trójki podpisało się dotąd 85 osób. Ich zdaniem "błyskawiczne odwołanie dyrektor Jethon w okresie świątecznym (...) urąga jakimkolwiek standardom i świadczy o tym, że autorzy tej decyzji doskonale zdawali sobie sprawę z jej bulwersującego i nieuzasadnionego merytorycznie charakteru".

- Już po raz drugi w ciągu roku dokonuje się zmian w obsadzie stanowisk w mediach publicznych pod naciskiem bieżącego życia politycznego, pomimo zapisanej w polskim prawodawstwie autonomiczności tych mediów - głosi list.

Dziennikarze Trójki przypominają, że odwołanie Jethon nastąpiło mimo najlepszych w historii badań wyników słuchalności, jakie Program Trzeci PR osiągnął jesienią 2009 roku oraz przeprowadzonej przez Jethon akcji zbierania pieniędzy na działalność promocyjną Trójki, która przyniosła ponad 680 tys. zł.

Protestują też byli pracownicy Trójki. W swoim liście podkreślają, że nie mogą się zgodzić na traktowanie tej anteny "jako łupu politycznego i obiektu transakcji czysto politycznych".

- Sposób, w jaki dwie partie podzieliły się wpływami w mediach publicznych, uważamy za haniebny. Ale równie haniebny jest brak zainteresowania tymi mediami partii rządzących - napisali w liście otwartym do premiera i marszałka Sejmu m.in. Monika Olejnik, Grzegorz Miecugow, Tomasz Sianecki, Tomasz Ziółkowski, Jarosław Kuźniar.

Podobny protest wyraził warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

- Podzielamy pogląd zespołu dziennikarskiego o braku merytorycznych przesłanek dla zmiany na stanowisku szefa wysoko cenionej i zdobywającej coraz większe uznanie słuchaczy anteny. Zmiana w "Trójce", dymisja dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i nominacje kierownicze w Polskim Radio i Telewizji Polskiej to objawy niedopuszczalnego upolitycznienia mediów publicznych - głosi pismo skierowane do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Warszawski SDP domaga się by KRRiT "wykonała swoje ustawowe powinności" i "przywróciła ustawowy ład medialny".

- Dziennikarze nie są pracownikami partii politycznych! Niedopuszczalne jest sprowadzanie ich do roli wykonawców politycznych planów partyjnych mocodawców. (...) Żądamy, by władze partii politycznych bez zwłoki potępiły działania tych swoich członków, którzy działają na rzecz upartyjnienia mediów publicznych i wycofały się z praktyk prowadzących do łamania Konstytucji RP - głosi pismo warszawskiego SDP.

Oddział zaapelował też o poparcie protestu do wszystkich stowarzyszeń twórczych i związków zawodowych, a do obywateli o pisanie listów protestacyjnych do KRRiT oraz swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie z "żądaniem, by politycy zaprzestali działań mających na celu łamanie zasad ładu medialnego".

Sprawa powołania Jacka Sobali na szefa Trójki jest też jednym z najgorętszych wątków na forum Programu Trzeciego, gdzie słuchacze solidaryzują się z protestem.

Nie udało się dotąd skontaktować z samym Sobalą, ani uzyskać stanowiska zarządu Polskiego Radia.

Jethon była szefową Trójki od lutego 2009 roku. Zastąpiła wówczas Krzysztofa Skowrońskiego. 29 grudnia wraz z Jethon został odwołany dyrektor Programu II Paweł Milcarek. Zastąpiła go dotychczasowa wicedyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze i ludzie mediów protestują przeciwko zmianie szefa Trójki

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AP
Mam nadzieję, że na tym zwolnieniu się nie skończy i oprócz dobrej muzyki to beznadziejnie informacyjnie radio w którym pojawiają się takie kurioza pseudodziennikarstwa jak Semka czy Rolicki wreszcie stanie się normalne. Apeluję by w tej sprawie protestować i zbierać podpisy a nie w ramach tzw. republiki kolesiów wystraszonych, że wylądują na bruku:))))
8 8
odpowiedź