SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze Trójki żadają powrotu Strzyczkowskiego. „Nie możemy się zgodzić na takie zmiany”

Dziennikarze radiowej Trójki przygotowali wraz z słuchaczami protest przeciwko wprowadzanym w rozgłośni zmianom. Domagają się także przywrócenia Kuby Strzyczkowskiego na stanowisko dyrektora. Protest trafić ma do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, KRRiT i Rady Mediów Narodowych. - Dochodziło do nas tak wiele głosów w tej sprawie, że właściwie tylko je zredagowaliśmy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl dziennikarz Trójki Tomasz Michniewicz.

Kuba Strzyczkowski, fot. Polskie RadioArticle

Protest dotyczący sytuacji w radiowej Trójce pojawił się we wtorek, przed południem w serwisie Avaaz służącym do zbierania poparcia dla petycji. Już o godz. 13 przekroczył zakładaną liczbę tys. popierających go internautów. W środę rano podpisało pod petycją ponad 10 tys. osób. Jak się dowiadujemy - dziennikarze nie stawiają sobie za cel żadnego limitu zebranych deklaracji poparcia. - Dostajemy tyle próśb o jakąś formę sprzeciwu, jakiś list otwarty, protest, cokolwiek, że zespół redakcyjny w sumie tylko go zredagował - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Michniewicz.

Protest udostępnili na swoich facebookowych profilach dziennikarze Trójki, m.in. Tomasz Michniewicz, były p.o. aktualności Ernest Zozuń, prowadzący poranne „Zapraszamy do Trójki”: Marcin Łukawski i Krystian Hanke, szefowa redakcji publicystyki Sylwia Hejj, dziennikarz redakcji muzycznej Piotr Stelmach czy prowadzący popołudniowe „Zapraszamy do Trójki” Patrycjusz Wyżga.

Dziennikarze Trójki chcą przywrócenia Kuby Strzyczkowskiego

- Działania nowej dyrekcji z nadania politycznego, jej zapowiedzi i pierwsze decyzje nie pozostawiają wątpliwości - nasza antena ma zmienić format i charakter, a zapewne również nazwę. Wszystko to bez żadnego wyraźnego powodu, co stanowi sytuację bezprecedensową w świecie mediów - czytamy w proteście.

Dziennikarze piszą także, że nie godzą się na metody zarządzania wprowadzone przez nową dyrekcję: - Siłowe przejmowanie anteny przypominające metody rodem ze stanu wojennego, usuwanie dziennikarzy ze studia oraz wymienianie ich na półamatorów dramatycznie obniżających poziom Programu III - wyliczają.

Sprzeciwiają się publicznemu nazywaniu ich „amatorami” przez nowego wicedyrektora Marka Wiernika (pisał o tym w komentarzach na Facebooku). - (Nie możemy się zgodzić) na odsuwanie od pracy całych zespołów bez słowa wyjaśnienia, karne przeniesienie szefa aktualności do innej jednostki czy wprowadzanie gwałtownych zmian w ramówce i zdejmowanie audycji na pięć minut przed emisją. Nie możemy zgodzić się na mianowanie dyrektorem Trójki człowieka bez jakiegokolwiek doświadczenia dziennikarskiego - wylicza zespół.

Proszę, prosimy o uwagę i reakcję. To bardzo ważna treść! Jako zespół i słuchacze Programu III Polskiego Radia...

Opublikowany przez Piotra Stelmacha Wtorek, 25 sierpnia 2020

W piśmie jako przykład złych praktyk wskazywane jest także to, że od czwartku do wtorku nikt z zarządzających anteną nie spotkał się z zespołem, aby przedstawić koncepcję zmian. - Szeregowych pracowników (dyrekcja) wypytuje o liczbę i rodzaj audycji ukazujących się na antenie. Zakazała udziału słuchaczy we wszystkich audycjach, co zawsze stanowiło wyróżnik i jedną z największych wartości Trójki. Nie odpowiada na pytania formułowane przez zespół, stosuje kłamstwa i manipulacje.

Zespół i słuchacze domagają się także przywrócenia Kuby Strzyczkowskiego na stanowisko dyrektora anteny. - (To) znakomity dziennikarz, dawał nadzieję, że Trójka może być ponownie niezależną od sterowania politycznego, otwartą na różne poglądy, kulturotwórczą anteną - czytamy w proteście.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, autorzy listu chcą, żeby poparli go również muzycy, aktorzy i osoby publiczne związane z Trójką.

Odejścia z Trójki po odwołaniu Strzyczkowskiego

Po odwołaniu Kuby Strzyczkowskiego ze stanowiska dyrektora Trójki, w poniedziałek w redakcji trwała napięta, ale patowa sytuacja. Dziennikarze poszli na urlopy bądź brali zwolnienia lekarskie. Tej jesieni Trójka ma zmienić się w stację o profilu muzyczno-kulturalnym, z mniejszym udziałem publicystyki i polityki. Miejsce Strzyczkowskiego zajął Michał Narkiewicz-Jodko. Powołano też dwóch nowych wicedyrektorów Trójki: są nimi Marek Wiernik i Piotr Kordaszewski.

Po tych zmianach z anteną pożegnali się Katarzyna Borowiecka, Beata Pawlikowska i dziennikarz muzyczny, Marcin Cichoński. W ubiegłym tygodniu odszedł z anteny dziennikarz redakcji sportowej - Jan Kałucki.

Według badania Radio Track  Programu Trzeciego Polskiego Radia pod względem słuchania w okresie od maja do lipca br. wyniósł 4,1 proc.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Trójki żadają powrotu Strzyczkowskiego. „Nie możemy się zgodzić na takie zmiany”

141 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Józek
Żałosne jest to zbieranie podpisów jak lajków wśród swoich. Samo to pokazuje jak jednostronnie lewicowy i opozycyjnych był program panów i pań redaktorów z "3", że z takim zacięciem i oburzeniem ten elektorat rzucił się do ich obrony. Słucham "3" od piątku i słyszę, że z eter zniknął Lajonela Riczi, Andrus i Peszek. Jest za to Bob Dylan i masa dobrej świeżej nigdy nie granej w "3" muzyki. Wymiatały jakiś chłopak z amerykańską muzyką, którą puszczał z wielką radością bez politycznych wtrętów o Dyktaturże Pisoskiej.
odpowiedź
User
Kaz
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Dobra kasa musiała być w tej Trójce i teraz ciężko odkleić się od żłoba. Gdzie te radiowe gwiazdy dostaną teraz taką intratną robotę? Gdzie wogóle dostaną robotę ludzie którzy publicznie jadą po swoich szefach?
odpowiedź
User
pada śnieg
Jakkolwiek sposób w jaki kierownictwo Polskiego Radia chce wprowadzić zmiany jest skandaliczny, to uważam też ze dziennikarze Trójki zachowują się trochę niepoważnie. Nie jest zwolennikiem radia w stylu Zetki czy RMF to jednak trojka zatrzymała się dawno temu i zmiany są koniecznie.
odpowiedź