SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzisiaj odsłonięcie tablicy upamiętniającej dziennikarza Jarosława Ziętarę

W poniedziałek w gmachu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętarę. Reporter „Gazety Poznańskiej” był absolwentem uczelni.

Jarosław Ziętara, fot. Archiwum/PolskapresseArticle

Jarosław Ziętara urodził się 16 września 1968 roku w Bydgoszczy. Był absolwentem poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i "Gazetą Poznańską". Ziętara zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy. Z tego powodu – jak wynika z ustaleń prokuratury - miał zostać uprowadzony i zabity.

1 września 1992 roku Jarosław Ziętara, młody dziennikarz "Gazety Poznańskiej" wyszedł ze swojego mieszkania przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu. Mimo, że do siedziby redakcji miał do przejścia zaledwie kilka ulic – do redakcji nigdy nie dotarł. W 1999 r. Ziętara został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dnia dzisiejszego nie odnaleziono.

Decyzją prezydenta RP Jarosław Ziętara został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa. Odznaczenie odebrał 2 września tego roku brat dziennikarza Jacek Ziętara.

W poniedziałek w gmachu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Jarosława Ziętarę. Senat uczelni uchwałą podjętą pod koniec lutego wyraził oficjalną zgodę na umieszczenie tablicy pamiątkowej w tym symbolicznym miejscu. Inicjatorem upamiętnienia Ziętary w gmachu wydziału był Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary.

Na tablicy autorstwa rzeźbiarza Romana Kosmali pojawić się ma wizerunek dziennikarza, oraz napis "Jarosław Ziętara 1968-1992. Zamordowany dziennikarz. Absolwent wydziału".

Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski powiedział PAP, że uroczystości towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone poznańskiemu reporterowi, w którym mają wziąć udział m.in. ówcześni koledzy Jarosława Ziętary. Wyświetlony zostanie także film o Jarosławie Ziętarze, przygotowany przez studentów Wydziału.

Uroczystość swoim patronatem objęli: JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka, Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Ryszard Bączkowski, Prezes Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych prof. UAM dr hab. Marcin Rachwał.

W połowie września Sąd Okręgowy w Poznaniu zakończył proces Mirosława R., ps. Ryba, i Dariusza L., ps. Lala, oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie Jarosława Ziętary. Według ustaleń prokuratury, we wrześniu 1992 roku, oskarżeni, podając się za funkcjonariuszy policji, podstępnie doprowadzili do wejścia Ziętary do samochodu przypominającego radiowóz policyjny. Następnie przekazali go osobom, które dokonały jego zabójstwa, zniszczenia zwłok i ukrycia szczątków. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Ponad 60-letni obecnie Mirosław R. i ponad 50-letni Dariusz L., byli w pierwszej połowie lat 90. pracownikami poznańskiego holdingu Elektromis, którego działalnością interesował się Ziętara. W toku postępowania śledczy ustalili, że oskarżeni działali wspólnie z inną, nieżyjącą już osobą.

Mowy końcowe w tej sprawie będą kontynuowane 19 października. Wtedy też sąd planuje ogłoszenie wyroku.

Przed poznańskim sądem okręgowym toczył się także proces byłego senatora Aleksandra Gawronika (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska – PAP), którego prokuratura oskarżyła o podżeganie do zabójstwa Ziętary. Były senator nie przyznawał się do winy.

24 lutego tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił Gawronika. Sędzia Joanna Rucińska podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że "prokurator nie wykazał, aby oskarżony był sprawcą zarzucanego mu czynu, czego skutkiem musiało być wydanie wyroku uniewinniającego Aleksandra Gawronika". Wyrok nie jest prawomocny; prokuratura złożyła już apelację od tego orzeczenia.

Dołącz do dyskusji: Dzisiaj odsłonięcie tablicy upamiętniającej dziennikarza Jarosława Ziętarę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl