SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzisiaj program Drugi Polskiego Radia kończy 75 lat

1 marca Program Drugi Polskiego Radia obchodzi 75. urodziny. Tego dnia, w 1937 roku została utworzona średniofalowa rozgłośnia Warszawa II, początkowo będąca stacją regionalną dla stolicy i okolic. Po przerwie spowodowanej wybuchem wojny, regularną emisję, Dwójka wznowiła 1 października 1949 roku.

Dzisiaj program Drugi Polskiego Radia kończy 75 lat

Obecnie Program Drugi wchodzący w skład radia publicznego, nadaje całą dobę audycje kulturalne, popularyzujące literaturę i filozofię oraz muzykę poważną, jazzową i folkową. Muzyka emitowana w radiu, jest nadawana zarówno z płyt, jak i transmitowana z koncertów odbywających się w Polsce oraz różnych częściach świata. Dwójka często jest nazywana "Największą Filharmonią Świata", ponieważ znaczną część programu zajmuje muzyka klasyczna.

Do Radiowej Dwójki zapraszani są ludzie kultury i nauki, odbywają się tu przedstawienia teatru wyobraźni. Słuchacze mają do dyspozycji dyskusje dotyczące kultury i sztuki oraz wiadomości kulturalne.

Program Drugi Polskiego Radia nie nadaje reklam.

Dwójkę można odbierać drogą naziemną na ponad 60 procent terytorium kraju oraz na całym świecie za pośrednictwem Internetu. Dyrektorem programu jest obecnie Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Z Programem Drugim związani byli i są ludzie uczestniczący w szeroko pojętym polskim życiu kulturalnym. Jedną z takich postaci jest Agnieszka Duczmal, która założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus".

Antenę Dwójki przez lata wzbogacał Zbigniew Kopałko, wybitny reżyser radiowy, autor wielu adaptacji literackich klasyki polskiej i światowej. Wiele słuchowisk z wielkiego repertuaru teatralnego zrealizował on dla Programu Drugiego.

Z Dwójką był związany Jan Weber, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki, dyrektor muzyczny Polskiego Radia w latach osiemdziesiątych. Na tej antenie prowadził "Wieczory z Płytą Kompaktową", w których obok muzyki rozrywkowej i jazzu jako pierwszy odtwarzał nieliczne jeszcze wówczas na naszym rynku nagrania CD z muzyką poważną. Szczególnie popularny był jego kultowy wręcz cykl "Reminiscencje muzyczne. Prowadził też, między innymi, "Muzyczne Turnieje", w których wykorzystywał swą niebywałą wiedzę i zmysł radiowca. Obecnie jedno studio nagrań Polskiego Radia nosi imię Jana Webera.

Kolejna ważna postać to redaktor Marian Domański, muzyk i zbieracz nagrań muzyki ludowej. W 1969 roku rozpoczął rejestrowanie muzyki ludowej na potrzeby Polskiego Radia. Dzięki współpracy z Festiwalem Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu archiwa radiowe wzbogaciły się o tysiące quasi-studyjnych nagrań najwybitniejszych twórców muzyki tradycyjnej.

W latach 1995 - 1998 dyrektorem Programu Drugiego był z kolei Edward Pałłasz, ceniony kompozytor. Na antenie Programu Drugiego występował też Włodzimierz Kleszcz, dziennikarz muzyczny, producent i propagator muzyki folk. Jest współtwórcą kilku cenionych projektów muzycznych między innymi połączenia muzyki góralskiej z jamajskim reggae poprzez wspólne nagrania Trebuniów Tutków i Twinkle Brothers.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzisiaj program Drugi Polskiego Radia kończy 75 lat

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojciech Adam Jurzyk
Najlepsze życzenia dla całego Zespołu Programu 2 Polskiego Radia S.A.
odpowiedź
User
Zawsze z II PR
Kocham "Dwójkę" -od najmłodszych lat, prawie kopę. Nie sposób spędzić choćby kilku godzin w ciągu doby bez Was -pozostają mi stare nagrania, czarne płyty, niezapomniane dźwięki muzyki, słowa mówione przez Tych, co ("słuchają II po Drugiej Stronie ) stworzyli Niezapomniane Dzieła w języku Ojczystym -nie sposób Ich Wszystkich przywołać. I, by kogoś nie pominąć nie wymieniam Nikogo z Nich.
Życzeniem miłośników "Naszej ....)))* dwójki -dobrze było by poświęcić część czasu antenowego -Tym, których już wśród nas niema, to znaczy; Ich "teatr Polskiego Radia", czytane; powieści, poezję, audycje, reportaże i inne (...).
Nie przejmujcie się "nowoczesnością, trendami i prądami ...), które szybciej uciekają niż opadnięte liście przy najmniejszym powiewie wiatru.
Kontynuujcie własną tradycję-klasykę radia, które jeszcze można słuchać i "zarażać" Wami Naszą Drogą Młodzież , nasze dzieci i wnuki -bez uszczerbku dla zdrowia, psychiki i słuchu _ Kochana Dwójko Polskiego Radia.
odpowiedź
User
słuchacz
Wszystkiego Najlepszego i powrotu Najlepszych Lektorów na antenę !
odpowiedź