SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

E-dowody ma ponad 2,7 mln Polaków, ponad 1 mln aktywacji (wideo)

Właśnie minął rok od wprowadzenia w Polsce e-dowodów, czyli dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Odebrało je ponad 2,7 mln Polaków, przy ponad 3 mln złożonych wniosków. Aktywacji nowego dokumentu dokonało ponad 1 mln osób.

Article

Warstwa elektroniczna w dowodzie. Co to daje?

Od 4 marca 2019 r. każdy kto składa wniosek o nowy dowód osobisty, odbiera e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Zasadnicza różnica między e-dowodem a "tradycyjnym" jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, wykorzystane w nim zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp - bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu - do zapisanych na nim danych.

- Przez ostatnie 12 miesięcy do urzędów wpłynęło 3 039 020 wniosków o nowe dokumenty tożsamości. 2 728 990 osób odebrało już swój e-dowód. Ponad milion Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej - poinformował Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Kto i gdzie najczęściej aktywuje i odbiera e-dowód?

Najczęściej e-dowód aktywują kobiety, szczególnie te w wieku 31-50 lat (219 290 aktywacji). Panie w wieku 18-30 lat dokonały 211 540 aktywacji. Jeśli chodzi o Panów pomiędzy 31 a 50 rokiem, to 207 350 z nich korzysta z warstwy elektronicznej e-dowodu. Młodsi (18-30 lat) dokonali 202 230 aktywacji.

W ujęciu geograficznym, najczęściej e-dowody są aktywowane w województwie dolnośląskim – 53,75% odebranych tam e-dowodów ma aktywowaną warstwę elektroniczną. Drugie miejsce zajęło województwo mazowieckie z 53,57 proc. e-dowodów z aktywacją. W TOP 5 znajdują się jeszcze województwa lubuskie (52,05%), zachodniopomorskie (51,56%) i śląskie (50,12%).

Nieco inaczej wygląda ranking województw, w których odebrano najwięcej dowodów z warstwą elektroniczną. Tutaj liderem jest województwo mazowieckie - 308 070 mieszkańców tego regionu w portfelu lub w kieszeni nosi e-dowód. Na Śląsku nowy dokument ma 225 110 osób, a w Małopolsce – 173 590. Niewiele mniej, bo 173 470, dowodów z warstwą elektroniczną odebrano w województwie wielkopolskim. W tej kategorii TOP 5 zamyka województwo dolnośląskie, gdzie 160 810 mieszkańców najpierw zawnioskowało, a później odebrało e-dowód.

 

Wniosek o e-dowód przez internet krok po kroku

- Wniosek o nowy dokument można złożyć online. Potrzeba do tego tylko profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia - powiedział Zagórski.

Aby złożyć wniosek o e-dowód bez wizyty w urzędzie, należy wejść na stronę www.gov.pl i profilem zaufanym zalogować się do konta "Mój GOV" (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, należy wybrać e-usługę "Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną", a następnie kliknąć przycisk "Złóż wniosek o dowód osobisty". W kolejnych krokach należy wybrać powód ubiegania się o dowód, wybrać dowolny urząd, w którym gotowy dowód zostanie odebrany, zaznaczyć czy chce się mieć podpis osobisty, dołączyć zdjęcie, sprawdzić czy dane na wzorze dowodu są poprawne (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, data urodzenia, płeć) oraz uzupełnić brakujące dane kontaktowe. Należy też upewnić się, że wpisany został poprawny e-mail, na który przesłany zostanie numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym będzie można odebrać dowód. Na koniec należy sprawdzić wniosek i podpisać go profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie przekazane na skrzynkę na "Mój GOV" (po zalogowaniu się do konta znajduje się ona w menu po lewej stronie, sekcja "Moja skrzynka"), a także na podany we wniosku adres e-mail.

 

Za nowy dowód nie jest pobierana żadna opłata. Dokument jest do odbioru w ciągu maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: E-dowody ma ponad 2,7 mln Polaków, ponad 1 mln aktywacji (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl