SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Non-Profit & Public Service, Positive Influence oraz React & Defend nowymi kategoriami na Effie Awards

Non-Profit & Public Service, Positive Influence oraz React & Defend to nowe kategorie na tegorocznej, 22 edycji konkursu reklamowego Effie Awards. Zostały zmodyfikowane na podstawie wniosków z poprzedniej edycji konkursu.

Article

Ubiegłoroczna kategoria Positive Change została podzielona na dwie nowe, oddzielając kampanie charytatywne podmiotów komercyjnych od działalności podmiotów publicznych i NGO. Doprecyzowano kwalifikatory w zeszłorocznej kategorii React & Sustain i dedykowano ją przede wszystkim kampaniom defensywnym, jako najtrudniejszym warsztatowo.

Organizatorzy konkursu tłumaczą, że od 2020 roku widać mocny zwrot ku działaniom i kampaniom prospołecznym i eko, zarówno wśród firm jak i w sektorze publicznym. Ogromny wpływ na tę zmianę ma przewartościowywanie priorytetów w skali światowej. Przyczynkiem do tej sytuacji jest na pewno pandemia, ale to nie jedyny jej efekt w sektorze komunikacji marketingowej. - Negatywny trend waloryzowania ciągłego wzrostu w biznesie oraz COVID-19 stworzyły warunki, w których marketerzy i marketingowcy, często wspinają się na szczyty możliwości, by stworzyć kampanię obronną i zapewnić stabilność marki lub firmy. Tym właśnie wyzwaniom będą dedykowane kategorie Positive Influence, Non-Profit & Public Service oraz React & Defend - uzasadniają organizatorzy Effie Awards.

Zmodyfikowana kategoria React & Defend ma na celu ocenę tych działań firm i marek, które w obliczu czynników wyłącznie zewnętrznych biznesowych lub pozabiznesowych, przyjęły taktykę broniącą pozycji na rynku. Są to kampanie niezwykle trudne do uchwycenia na poziomie KPI, ale także w słowach czy opisach.

- Nie znajdziemy w nich spektakularnych wzrostów sprzedaży czy zmian w wizerunku. Tutaj celem jest zachowanie statusu constans przy niesprzyjających warunkach. Pandemia przyczyniła się do tego, że działania defensywne, w końcu zaczęły być widoczne, zaczęto o nich mówić. To bardzo ważne z perspektywy doświadczenia i rozwoju całego sektora komunikacji marketingowej -  podkreślił Tomasz Bartnik z One Eleven, członek Komitetu Organizacyjnego Effie Awards, współtwórca zmian w kategorii specjalnej React & Defend.

W tej kategorii dla jurorów kluczowe będą: odpowiednia identyfikacja, opis i estymacja/ kwantyfikacja potencjalnego wpływu czynnika zewnętrznego, względem którego następuje reakcja lub obrona.

W kategorii Positive Influence jurorzy będą oceniać działania zrealizowane przez sektor prywatny. Znajdą się tam wszelkiego rodzaju kampanie z obszaru zrównoważonego rozwoju ESG (Environmental, Social & Governance).

- Europa jest w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o świadomość i realizację działań zrównoważonych. Trend ten rośnie w szybkim tempie, szczególnie ze względu na ramy regulacyjne, a także korzystanie z ratingu ESG przez banki czy inwestorów. Według Deloitte, w związku z wybuchem pandemii COVID-19 modele biznesowe, uwzględniające czynniki ESG, są mniej narażone na negatywny wpływ zakłóceń spowodowanych, np. technologią czy regulacjami, co w perspektywie długoterminowej zapewnia im przewagę konkurencyjną. Ponadto, ostatnie miesiące pokazują, że firmy uwzględniające czynniki związane z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi i ładem korporacyjnym są w wielu przypadkach lepiej przygotowane na zarządzanie kryzysowe - powiedziała Barbara Niedziela, strategy director z Agencji 2012, członkini Komitetu Organizacyjnego Effie Awards 2021, współtwórczyni kategorii Positive Influence.

Do kategorii Positive Influence powinny być zgłaszane działania komunikacyjne podmiotów o profilu komercyjnym oraz fundacji podmiotów o profilu komercyjnym, które w ramach swojej działalności w istotny sposób wspierały działania pro społeczne, pro środowiskowe, różnorodne zmiany systemowe wynikające np. z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Cause). Będzie to także kategoria dla zgłaszania całościowych programów marketingowych podmiotów o profilu komercyjnym, które działania pro społeczne, pro środowiskowe wpisały we własną filozofię funkcjonowania na rynku (Purpose).

#NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/effie-awards-2021-kategoria-young-audience##

Non-Profit & Public Service to kategoria dla kampanii prowadzonych przez organizacje pozarządowe, administrację publiczną, NGOs lub grupy nieformalne. Obejmuje wszelkie działania komunikacyjne tworzone w interesie społecznym/ publicznym, wspierające ważne wartości lub idee – edukacja, świadomość, zmiana postaw społecznych.

Prace do Effie Awards można zgłaszać maksymalnie do 23 lipca br.

Przewodniczącym jury tegorocznej edycji Effie Awards został Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Non-Profit & Public Service, Positive Influence oraz React & Defend nowymi kategoriami na Effie Awards

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl