SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Ekologiczne tekstylia w sklepach Lidla

Lidl Polska wprowadza do swoich sklepów pierwsze produkty tekstylne, które są degradowalne w cyklu biologicznym. Są to m.in. dwustronna pościel dziecięca i prześcieradło.

Article

Od wczoraj w ofercie Lidla we wszystkich sklepach w Polsce pojawiły się m.in. dwustronna pościel dziecięca, wykonana w 100% z bawełny renforce (59,90 zł/zestaw: poszewka na kołdrę oraz poszewka na poduszkę) oraz prześcieradło z gumką 100% bawełny (29,99 zł/szt.).

W tekstyliach tych zastosowano biodegradowalne farby drukarskie, które firma wdrożyła we współpracy z Grupą CHT, Instytutem Doradczym EPEA oraz Beneficial Design Institute. Produkty wyprodukowano również w standardzie GOTS (Global Organic Textile Standard).

Wprowadzając do sklepów produkty oznaczone certyfikatem Cradle to Cradle, Lidl Polska chce zapewnić klientom dostęp do ekologicznych tekstyliów wysokiej jakości w niskiej cenie.

- Wszystkie aspekty produkcyjne zostały sprawdzone przez niezależnych ekspertów pod kątem efektywnego wykorzystania zasobów i możliwości poddania produktów recyklingowi – uwzględnione zostały takie kwestie jak efektywne zarządzanie zasobami, stosowanie substancji chemicznych, utrzymanie czystości wód i korzystanie ze źródeł energii odnawialnej - podano w komunikacie.

- Sporo się mówi o gospodarce obiegu zamkniętego - Lidl po prostu to robi. Wprowadzając na rynek artykuły z nadrukiem zgodnym ze standardem Cradle to Cradle, Lidl stawia kolejny krok do przodu w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii oraz stwarza na rynku bardzo ważny i potrzebny impuls do zmian - komentuje prof. dr Braungart, współtwórca koncepcji Cradle to Cradle.

Farby drukarskie opracowane i certyfikowane zgodnie ze standardem produktowym Cradle to Cradle Certified w przeciwieństwie do standardowych farb drukarskich nie pozostawiają substancji szkodliwych dla środowiska i organizmu ludzkiego. Poszczególne składniki sprawdzono pod kątem ich nieszkodliwości dla środowiska i organizmu ludzkiego.

- Podczas opracowywania farb drukarskich zależało nam bardzo, aby można je było łatwo zintegrować z obecnymi procesami produkcji - także po to, aby ułatwić innym producentom opracowywanie i wytwarzanie produktów, które można poddać recyklingowi” – wyjaśnia prof. dr Braungart

Standard produktowy Cradle to Cradle Certified umożliwia certyfikację produktów degradowalnych w cyklu biologicznym, takich jak choćby tekstylia. Certyfikacja Cradle to Cradle wymaga oceny produktów w pięciu kategoriach: wpływ materiału na zdrowie, możliwość ponownego użycia materiału, wykorzystanie źródeł energii odnawialnych, gospodarka wodna i odpowiedzialność społeczna. Produkty certyfikowane przez Cradle to Cradle Products Innovation Institute mogą zostać zaklasyfikowane do jednej z pięciu kategorii (certyfikat podstawowy, brązowy, srebrny, złoty i platynowy), zależnie od oceny produktu w poszczególnych kategoriach. Standard ten został opracowany przez Williama McDonougha i doktora Michaela Braungarta. Cradle to Cradle Products Innovation Institute ma swoją główną siedzibę w Oakland w Kalifornii i posiada biuro także w Amsterdamie.

Ostatnio Lidl zapowiedział całkowitą rezygnację ze sprzedawania w swoich sklepach jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców. W ich miejsce do sprzedaży trafiły produkty bodegradowalne, wyklonane m.in. z celulozy

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ekologiczne tekstylia w sklepach Lidla

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl