SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekonomiści są przekonani: RPP obniży stopy w tym roku

Z najnowszej ankiety „Obserwatora Finansowego” przeprowadzonej wśród ponad stu ekonomistów wynika, że blisko 90 proc. respondentów spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej dokona obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Article

„Obserwator Finansowy” już po raz kolejny zaprosił opiniotwórczych ekonomistów do udziału w ankiecie, w której tym razem jedno z pytań dotyczyło pierwszego możliwego terminu obniżki stóp procentowych przez RPP. Zdecydowana większość respondentów, bo aż 89,3 proc. uważa, że RPP obniży stopy procentowe po raz pierwszy jeszcze w 2023 r., z czego 64,3 proc. wskazało na wrzesień, a 25 proc. – na październik.

Przestrzeń do obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w tym roku widzi 39,3 proc. ankietowanych (najwięcej we wrześniu – prawie 29 proc.), a 57,1 proc. spodziewa się jej w 2024 r. (najwięcej w I kw. – 32,1 proc.).

Ankieta „Obserwatora Finansowego” została przeprowadzona wśród 115 ekonomistów między 7 a 14 sierpnia 2023 r.

Eksperci, którzy udzielili odpowiedzi, reprezentowali 24 ośrodki: BOŚ Bank, Bank Pekao SA, PKO Bank Polski, PZU SA, Polski Instytut Ekonomiczny, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, , DMK/AceMarketU/NiezależnyDomMaklerski, Warsaw Enterprise Institute, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Quercus TFI, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, BTFG Audit, BTFG Advisory, Polska Sieć Ekonomii i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

„Obserwator Finansowy” to portal i czasopismo prezentujące ciekawe i wnikliwe artykuły, analizy, wywiady, raporty i dane ekonomiczne. Działa od 2009 r. w ramach Narodowego Banku Polskiego, od grudnia 2021 r. także w drukowanej odsłonie, zaś od lutego 2023 r. jako kwartalnik, który można nabyć w wybranych kioskach stacjach paliw w całej Polsce. Dorobkiem Obserwatora Finansowego jest kilkadziesiąt tysięcy artykułów, dostępnych dla wszystkich, będących przekrojem najważniejszych tematów gospodarczych w Polsce i na świecie. Autorami tekstów są eksperci NBP, naukowcy, ekonomiści, a także znani dziennikarze.

Zajmuje wysokie 4. miejsce w rankingu najbardziej opiniotwórczych portali ekonomiczno-biznesowych (raport IMM za maj 2023 r.).

 

 

  • Więcej informacji:
  • RPP

Dołącz do dyskusji: Ekonomiści są przekonani: RPP obniży stopy w tym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl