SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekspaci stawiają na Singapur, Polska przed Irlandią

Polska znalazła się na 25. miejscu wśród najlepszych destynacji dla ekspatów, czyli specjalistów, którzy opuścili ojczyznę, by podjąć pracę za granicą. W pierwszej trójce państw, w których żyje i pracuje się najlepiej, są Singapur, Nowa Zelandia i Kanada - wynika z raportu HSBC.

Article

Singapur zajął pierwsze miejsce w rankingu drugi rok z rzędu. Specjaliści, którzy wyjechali do tego kraju, mają jedną z najlepszych perspektyw rozwoju zawodowego w finansach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości życia. Ponad 3/5 (62%) ekspatów w Singapurze twierdzi, że jest to dobre miejsce, aby rozwijać swoją karierę, a taki sam odsetek dostrzega wzrost zarobków po przeprowadzeniu się do tego kraju.

Średni roczny dochód w Singapurze wynosi 139 tys. dolarów (w porównaniu z 97 tys. dolarów na całym świecie), a prawie 1/4 (23%) zarabia więcej niż 200 tys. dolarów rocznie. Ponadto ekspaci uważają, że Singapur oferuje jakość życia (66%) i edukacji (75%) na wyższym poziomie niż kraj ich pochodzenia.

Polska uplasowała się na wyższej pozycji niż Irlandia, będąca popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej "znad Wisły" (27. miejsce), natomiast została sklasyfikowana niżej niż Wielka Brytania (22.), gdzie Polacy stanowią największą społeczność spośród wszystkich grup emigrantów żyjących w tym kraju.

Dzięki wyjazdowi ekspaci szybciej realizują swoje cele finansowe. 2 na 5 (41%) ekspatów twierdzi, że praca za granicą pomogła im przyśpieszyć decyzję o zakupie mieszkania oraz (41%) zaoszczędzić niezbędne fundusze na emeryturę, w porównaniu do odpowiednio 19% i 20%, którzy twierdzą odwrotnie.

Szwajcaria po raz drugi z rzędu zajęła pierwsze miejsce w kategorii "finanse", oferując dobrobyt finansowy oraz silną gospodarkę (Polska znalazła się tutaj na 29. miejscu). Prawie 9 na 10 (87%) ekspatów mieszkających w Szwajcarii jest przekonanych o stabilności politycznej, a 4 na 5 (80%) - o stabilności gospodarczej tego kraju. 3/4 (75%) ekspatów uważa, że zarobki są tam wyższe niż w ich ojczyźnie. Ponadto prawie 3/4 (71%) ekspatów w Szwajcarii jest w stanie gromadzić oszczędności, podczas gdy ogólnie 73% ma teraz więcej dochodów do dyspozycji niż wcześniej. Średni roczny dochód to 188 tys. dolarów.

Nowa Zelandia jest bezkonkurencyjna pod względem jakości życia (Polska zajęła w tej kategorii 26. miejsce). Zdecydowana większość (83%) ekspatów chwali środowisko naturalne kraju jako lepsze od rodzimego. Prawie 3/4 (73%) twierdzi, że ich jakość życia uległa poprawie. Także prawie 3/4 (72%) ekspatów szybko integruje się z lokalną społecznością. Ponadto większość zgadza się, że Nowa Zelandia jest - bardziej niż ich kraj - otwarta na ludzi niezależnie od ich wiary, rasy, płci i orientacji seksualnej.

Szwecja oferuje najlepsze warunki dla rodzin ekspatów (Polska znalazła się tutaj na 21. miejscu). Ok. 3/4 (75%) ekspatów w Szwecji, którzy posiadają rodziny, ocenia jakość swojego życia jako lepszą niż w domu rodzinnym. Dodatkowo prawie połowa (46%) twierdzi, że jakość edukacji w tym kraju jest lepsza, a 72% uważa, że jest mniej kosztowna. Podobny odsetek (75%) jest zdania, że jakość opieki nad dziećmi dostępnej w Szwecji jest lepsza niż w kraju, z którego pochodzą.

Badanie "Expat Explorer" zostało przeprowadzone przez YouGov na zlecenie banku HSBC i dotyczyło różnych aspektów życia i pracy poza krajem pochodzenia (np. warunków wychowywania dzieci, wynagrodzenia czy łatwości aklimatyzacji). W ubiegłorocznej edycji badania uczestniczyło 27 tys. ekspatów z całego świata.
Ranking najlepszych krajów dla ekspatów pod względem finansowym powstaje w oparciu o odpowiedzi udzielone przez respondentów badania Expat Explorer na pytania o indywidualną sytuację finansową, perspektywy rozwoju kariery i sytuację gospodarczą w państwie, w którym mieszkają.
Ranking najlepszych krajów dla ekspatów pod względem doświadczeń powstaje w oparciu o odpowiedzi udzielone przez respondentów badania Expat Explorer na pytania o jakość życia, społeczność, w ramach której funkcjonują, oraz łatwość aklimatyzacji w danym państwie.
Ranking najlepszych krajów dla ekspatów pod względem warunków dla ich rodzin powstaje w oparciu o odpowiedzi udzielone przez respondentów badania Expat Explorer na pytania o związki, edukację oraz warunki wychowywania dzieci w danym państwie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ekspaci stawiają na Singapur, Polska przed Irlandią

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl