SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Eksperci krytycznie o pomyśle Jacka Kurskiego na narodowe badanie oglądalności. TVP „ma gorączkę, więc bije w termometr”

Zwiększenie liczby gospodarstw objętych badaniami wpłynęłoby korzystnie na ich miarodajność, ale Jacek Kurski zdaje się zapominać, że wszyscy na rynku funkcjonują w pewnej, akceptowanej rzeczywistości, która być może nie jest doskonała, ale w świetle badań mediów nietelewizyjnych Nielsen Audience Measurement nie wypada niekorzystnie. Przez lata TVP wspierała swój własny panel badawczy, co było źródłem jej ogromnych strat - pomysł Jacka Kurskiego na stworzenie narodowego instytutu badawczego komentują dla Wirtualnemedia.pl Jakub Bierzyński, Mateusz Galica i Maciej Niepsuj.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvp Article

Gdy w ubiegłym tygodniu prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski na prośbę posłów z sejmowej komisji kultury i środków przekazu tłumaczył się m.in. ze spadków oglądalności części kanałów i programów TVP (np. z tego, że „Wiadomości” w marcu straciły w skali roku 644,3 tys. widzów), odpowiedzialnością za tę sytuację obarczył kolejny już raz instytut badawczy Nielsen Audience Measurement, który realizuje badania telemetryczne. Zarzucił, że badanie jest realizowane na zbyt wąskiej próbie badawczej, przez co nie obejmuje nowej grupy widzów, która jego zdaniem dzięki wprowadzonym zmianom programowym do TVP napłynęła.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawiciele Nielsen Audience Measurement tłumaczą, że panel telemetryczny Nielsena liczy ponad 2 tys. gospodarstw domowych, co przekłada się na prawie 5,5 tys. panelistów objętych ciągłym badaniem. Panel ten został z inicjatywy firmy powiększony ponad rok temu o prawie 300 gospodarstw domowych, tak aby jeszcze lepiej odzwierciedlać strukturę społeczno-demograficzną w Polsce.

Nielsen Audience Measurement wyjaśnia też, że struktura panelu telemetrycznego konstruowana jest na podstawie danych GUS oraz wyników badania założycielskiego prowadzonego co roku na próbie 8 tys. gospodarstw domowych wylosowanych do tego badania z bazy adresowej TERYT Głównego Urzędu Statystycznego. Do zmiennych podstawowych które tworzą konstrukcję panelu należą: województwo (16 kategorii zgodnych z podziałem administracyjnym), wielkość miejsca zamieszkania w podziale na wieś i poszczególne wielkości miejscowości w kategoryzacji zgodnej z podziałem GUS, liczbę członków gospodarstwa domowego oraz rodzaj odbieranego sygnału telewizyjnego. Powyższe zmienne wzajemnie ze sobą skrzyżowane  tworzą odzwierciedlenie struktury gospodarstw domowych w Polsce. - Na żadnym etapie konstruowania panelu nie są brane pod uwagę zmienne związane z poglądami, opiniami czy przekonaniami społeczno-politycznymi - podkreślają przedstawiciele Nielsen Audience Measurement. Dodają, że powiększenie panelu możliwe jest, gdy osiągnięta jest rynkowa zgoda odnośnie partycypacji uczestników rynku w kosztach takiego przedsięwzięcia, a takiej zgody do tej pory nie udało się rynkowi wypracować.

Podczas spotkania w Sejmie prezes TVP zapowiedział: - Jako Telewizja Polska będziemy inicjować pozytywną zmianę, żeby doszlusować do standardów krajów zachodnich. Stwórzmy narodowy instytut badawczy, taki jak w wielkich krajach Unii Europejskiej.

Centrum prasowe TVP nie odpowiedziało na pytania Wirtualnemedia.pl dotyczące szczegółów pomysłu, który „rzucił” prezes Kurski. Przypomnijmy, że w 2008 roku biuro reklamy TVP postulowało utworzenie Joint Industry Committee. Zrzeszone w nim firmy badawcze, domy mediowe, nadawcy i reklamodawcy miały podjąć dyskusję na temat standardu badań telewizyjnych w Polsce. Do żadnego porozumienia jednak wówczas nie doszło.

Mateusz Galica, dyrektor marketingu w TNS Polska, przyznaje, że trudno mu ocenić szanse na realizację pomysłu prezesa Kurskiego. - Szanse te należałoby wszak oceniać raczej w kategoriach politycznych niż rynkowych. Dotychczas wolny rynek, w tym nadawcy telewizyjni radził sobie całkiem nieźle korzystając z wyników komercyjnych instytutów badawczych. Osobiście trudno mi dostrzec wydarzenie, które w ostatnich miesiącach kazałoby zwątpić w rzetelność komercyjnych firm badawczych - zwraca uwagę Galica w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. I dodaje: - Ówczesny Joint Industry Commitee miał zaś być nie tyle narodowym, czy jakimkolwiek innym instytutem badawczym, ile ciałem stworzonym przez głównych odbiorców badania telemetrycznego, wytyczającym standardy pomiaru i dbającym o dobór optymalnego dostawcy informacji. JIC nie powstał, bo widocznie nigdy nie było jednomyślnej woli odbiorców badania telemetrycznego w tej sprawie - mówi.

Dość krytyczni wobec opinii Jacka Kurskiego na temat badań telemetrycznych są eksperci z domów mediowych. - Czytając kolejne wypowiedzi prezesa Kurskiego a propos badań telemetrycznych mam nieodparte skojarzenie z postacią graną przez Jerzego Stuhra która, po lekkiej modyfikacji mogłaby powiedzieć, że „telemetria nas nie kocha, ale my ją tak długo będziemy kochać aż ona też nas pokocha".  W pełni zgadzam się z tym, że zwiększenie liczby gospodarstw objętych badaniami wpłynęłoby korzystnie na ich miarodajność, ale pan prezes zdaje się zapominać, że wszyscy na rynku funkcjonujemy w pewnej, akceptowanej rzeczywistości, która być może nie jest doskonała, ale w świetle badań mediów nietelewizyjnych NAM nie wypada niekorzystnie. Oczywiście każda inicjatywa zmierzająca w kierunku dalszego polepszania badań powinna zostać zaakceptowana przez rynek, niemniej przy hasłach „pozytywna zmiana” czy „instytut narodowy” zapala mi się czerwona lampka - mówi Maciej Niepsuj, buying director w MullenLowe MediaHub.

Zdecydowanie ostrzej zapowiedź Jacka Kurskiego komentuje Jakub Bierzyński, CEO OMD Poland. - Prezes Kurski mówi bzdury typu „masz gorączkę, zbij termometr”. Przez lata TVP wspierała swój własny panel badawczy. To źródło ogromnych strat dla telewizji. Rynek rozlicza się w innej walucie, i TVP w innej. Na przelicznikach zarobiłem miliony. Mam nadzieję, że prezes zrealizuje swój pomysł - mówi z ironią Jakub Bierzyński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eksperci krytycznie o pomyśle Jacka Kurskiego na narodowe badanie oglądalności. TVP „ma gorączkę, więc bije w termometr”

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!!!
Niedługo po usłyszeniu przymiotnika "narodowy" będziemy dostawać alergicznej wysypki.
96 29
odpowiedź
User
iooi
po co badać oglądalność TVPis skoro nikt normalny już tego nie ogląda?
88 35
odpowiedź
User
yntelygent marketer
Oglondajem moje okno na swiat TVN i TVN 24, czytaju gazetke wyborową i niuskwikka i wim że TVPISS nie warto oglondac.
41 51
odpowiedź
User
iooi
po co badać oglądalność TVPis skoro nikt normalny już tego nie ogląda?

TVP PO skończyło się i już nigdy nie wróci. Nie przejmuj się i nie histeryzuj masz inne media do oglądania jak TVN PO, TVN PO 24 i TVN PO 24 BIS. Miłego oglądania

Przepraszam bardzo, ale z głównych programów informacyjnych oglądam od zawsze tylko Wydarzenia na Polsacie :) Wiadomości nie da się oglądać na trzeźwo i dlatego oglądalność leci na łeb na szyję. TVPis z przyzwyczajenia ogląda już tylko garstka emerytów i moherów rydzyka.
58 32
odpowiedź
User
.nowoczesny Jasio
PiS jest dziki, PiS jest zły, PiS ma bardzo ostre kły, Kto spotyka w lesie PiSiaka, Ten na drzewo daje drapaka.
42 18
odpowiedź
User
przemek
Tak kochani i niekochani,lubiący innych,siebie,czy wprost przeciwnie to jest ta logika i kultura i merytoryka szerokohoryzontalna tej światłej części społeczeństwa młodych i starych wykształconych,nawet jak różźniei nie...z wielkich miast i nie tylko,a może już nawet nie tyle...no ale jeszcze...jak oglądasz nie te media co trza,w tym a może przede wszystkim wiadomości,znaczy,nienormalny jesteś,albo pijany,albo i jedno i drugie,a nie próbuj przeczyć,w końcu wmawianie trzeźwemu,że był pijany i wyzywanie od szaleńców mają opanowane;sam prezydent świecił im przykładem,zwłaszcza przez ostatni rok urzędowania swego.Równie dobrze to samo mogę powiedzieć o oglądających wiadome media antypisoskie z naciskiem na s...choć w sumie na n...i na g... w...ale szkoda to rozwijać;no tylko po co,nawet jeśli miałbym wiele racji co do konkretnych osób;każdy ogląda co chce,może,musi,z różnych powodów i różnie oceniając całość czy poszczególne fr.programu,czy ludzi,różne mając odczucia,albo żadnych.Mnie tam się bardzo wiadomości obecne podobają choć swe zastrzeżenia mam.Trochę ich się zbiera,fakt faktem,ale +ów mnóstwo;też dużo dobrego mogę rzec o wydarzeniach,choć zależy przez kogo i kiedy...nO ale to jak z większością,poza tymi mediami,które obojętnie kto prowadzi jadą tosamo,tyolko jedne to co nam się podoba,drugie to co nam się nie...albo wręcz wywołuje skrajne pozytywne,negatywne odczucia.Ale ja może do art...bo tylko to chciałem rzec,że możnaby poanalizować poczynania i efekty na przestrzeni ostatnich lat różnych badaczy i zbieraczy opinii,w tym twórców ich,odbiorców,dawców tychże,składowych,całości i o intencjach,celach...Niech to robią ci,którzy chcą,uważają,że się znają,etc...Ja już kilka razy się wypowiadałem;z każdym rokiem,miesiącem moje zdanie o tych instytucjach z tą najsłynniejszą na czele się pogarszało,a było dość dobre,ale o tym i o +ach ii -ach wtedy i dziś szkoda pisać.
Warto jedynie zwrócić uwagę na słowa ekspertów..no tak to też słowo,które zrobiło w mediach i u wyborców,polityków pewnej części "sceny"furrrrrorę...nie mówię,że u pozostałych nie robi nic,czy nie ma znaczenia,ale nieporównywalne często...choć wiadomo,zależy kogo wziąć na warsztat,zostawmy...eksperci..ech...owi mówią:Kurski zdaje się zapominać, że żyjemy w akceptowalnej rzeczywistości...
Po co wam resztę?Po co analizy?można,czytać zawsze warto do końca i ze zrozumieniem,nawet jak nie warto często wg.nas,czy potem się okazuje,że nie warto byłoanalizyw arto,można,trzeba czynić,ale przecie to _to
to...mówi
wszystko.I z tego dośpiewajcie sobie resztę,bo kilometry by pisać,dziękuję za uwagę i nieuwagę.Ps.Tak...wielu od dawna reaguje na słowo narodowy w przeróżntych jego odmianach i postaciach alergią,wściekliznąi wszelkimi negatywnymi objawami,z tym jednym z najłagodniejszych,choć też zależy kiedy,drwiną,pobłażliwością i wzgardą bna czele,po wiadome reakcje o wiele gorsze,choć nie mnie oceniać,które kiedy gorsze.Oczywiście ktoś powie,że każdy rozumie te określenia i zachowania,reakcje inaczej,ok.i że przez kogoś zmieniliśmy do nich podejście,okk.choc ja zawsze powtarzam,że to wtedy nie pojęcie jest winne czy zawarte w nim znaczenia,intencje,przez innych używane,stosowane,no ale ok.Tylko czemu mnie to nie dziwi w ogóle,że na końcu i od początku winny będzie Kaczyński i jego bandy...kaczystoskopisoskie....tyle,że jeszcze będzie można jednego po nazwisku,Kurski...dodać...może nawet uznać zqa kozła przedniego do tego,czy za głównego,jednego z głównych...no ale i tak wiadomo;wiadomo kto rezolucję napisał,kto zaprosił i kto nie zaprosił ędców od poprawiania demokracji,kto wyjaśnił im i kto nie wyjaśnił,kto kłamie nawet jak mówi prawdę,bo żadne fakty ustalonej prawdy nie zmienią....kto chce napisać od nowa historię,która przecie nie jest napisana i ma miliardy twarzy i historii i odcieni...Itd.Amen;bawmy się dalej w badania,że spadamy w rankingu wolności słowa,że jednych dz.tych w poprzo ogląda 29 mln...czego też nie chce się niektórym zanalizować,bo wiada,skoro jego to jednoznacznie +,a drugich 4 tys...i to ci wiadomo pijani,nienormalnik,wyprani,niewykształceni z małych wsi i miast o zgrozo.Miłej zabawy w i na orbicie i poza i w swojej.Tylko gdzieś tam nie tracę nadziei na fajną merytoryczną dyskusję popartą faktami,nie nie tymi z tv...analizy i wnioski z obu,z pięciu,ośmiu stron;bo o odpowiedzialności za swoje winy i czyny,którą to tak chetnie z nazwiska się w tę stronę przypisuje,a tam nie widzi,nie wspomnę w ogóle;w końcu nie to,a wnioski i konsekwencje,przyszłość,najważniejsze,przy całej arcyważności przeszłości.
tak...Kurski się zdaje zapominać...i nie tylko on...i coraz więcej nieszczęsnego luda otumanianego,prawda?ech...
6 17
odpowiedź
User
JK
Do tego co pisze o histerii - zmień to słowo, używają go twoi koledzy gdy brakuje im rozumu by zrozumieć swój błąd. Jeśli ktoś myśli inaczej to nie oznacza histerii - ale czy tacy jak ty to zrozumieją ...
11 4
odpowiedź
User
jacek
Chodiz o to aby na startm systemie na reklamach zarabiał TVN i Polsat ... kasą nie chca sie dzielić z nikim,
A domy mediowe mają podpisane już wieloletnie kontrakty... więc też nie chcą dopuszczać nikogo innego do koryta medialnego w Polsce
18 25
odpowiedź
User
Mi
Pan Bierzyński jako "ekspert" chodzący na marszy KOD-u jest chyba średnio obiektywny. Czy ktoś kto chodzi na marszy KODu będzie się obiektywnie wypowiadał o obecnej władzy ?
30 46
odpowiedź
User
AntyKomuch
A kim są eksperci ? Eksperci to samozwańcze gnidy z PZPR, po przemianach gospodarczych wszyscy stali się właścicielami po państwowego majątku albo ekspertami i doradcami w każdej dziedzinie życia, i tak radzą od 25 lat ponad by krzywda ich układom towarzyszy się nie stała. Co do badań oglądalności aktualnie to wszystko pic na wodę próba na 2000 osobach odpowiednio dobranych do jedynie słusznej partii cza skończyć z tą skorupą, firmami badawczymi czy producenckimi z pupy w tvp itp wyciągaczami pieniędzy z państwowej kasy
27 45
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry