SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eksport ciągnie polską gospodarkę

W bilansie płatniczym za listopad 2013 r. odnotowano dodatnie saldo obrotów towarowych - podał NBP.

- Po jedenastu miesiącach 2013 roku  eksport wyniósł 143,4 mld euro i był o prawie 4 proc. większy niż w analogicznym okresie 2012 roku. Import zaś miał wartość 141,2 mld euro i był niższy o 0,5 proc. Nadwyżka eksportu nad importem osiągnęła w ciągu 11 miesięcy 2,2 mld euro. Listopad był dziewiątym miesiącem w ubiegłym roku, kiedy odnotowano dodatnie saldo obrotów towarowych.

Jednak od września 2013 roku nadwyżka eksportu nad importem maleje, co jest efektem rosnącego importu. Świadczy to o poprawie sytuacji w naszej gospodarce. Cały 2013 rok na pewno zamkniemy dodatnim saldem obrotów towarowych. Polskie firmy, nawet w okresie silnego osłabienia na naszych głównych rynkach eksportowych (UE), świetnie sobie radzą i zwiększają sprzedaż. Ten pozytywny trend powinien się utrzymać również w tym roku, ponieważ przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu zaczynają być obecne na rynkach pozaeuropejskich.

W listopadzie ubiegłego roku, o 1,4 mld euro, zmniejszyły się inwestycje polskich podmiotów za granicą.  Ograniczyły one swoje zaangażowanie w udziałowe papiery wartościowe za granicą. Także nasze banki zmniejszyły wartość lokat w bankach zagranicznych. Może to wskazywać na potrzebę i chęć zwiększenia zaangażowania na rodzimym rynku. Pytanie, czy chodzi o wsparcie inwestycji firm (m.in. kredyty), czy też o zakup akcji na GPW . A jest ku temu dobra okazja, bo towarzystwa emerytalne muszą sprzedać część posiadanych akcji, zobowiązane są  bowiem ustawą o OFE do transferu na początku lutego br.  ponad 50 proc. wartości swoich aktywów do ZUS - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Eksport ciągnie polską gospodarkę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl