SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekstraklasa wypłaciła klubom ponad 240 mln zł. Raków dostał więcej niż Legia i Lech

Spółka zarządzająca piłkarską PKO BP Ekstraklasą 18 grającym w niej klubom za sezon 2022/23 zapłaciła 240 mln zł, najwięcej dostały Raków Częstochowa, Legia Warszawa i Lecha Poznań.

Al Rihla - oficjalna Piłka PKO BP Ekstraklasy gotowa na nowy sezonArticle

44 proc. łącznej wartości wypłat od Ekstraklasy stanowią równie kwoty dla każdego klubu - po 5,87 mln zł. Po 1 mln zł klub ma przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży.

- Największą pozycję w modelu podziału środków stanowiła, jak zawsze, kwota stała dzielona solidarnie - po równo - pomiędzy kluby. W zakończonym sezonie było to łącznie 105,61 mln zł. Co ciekawe, w minionym sezonie wartość tej jednej części odpowiada całości wypłat, które trafiły do klubów 10 lat temu, było to bowiem 105,2 mln zł. Obecnie dzielony budżet jest ponad dwukrotnie wyższy, co znacznie zwiększa szanse na sportowy rozwój, inwestycje w infrastrukturę oraz młodzież - komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy.

Łącznie 48 mln zł trafiło do klubów za wyniki z wcześniejszych pięciu sezonów (Legia Warszawa dostała z tej puli 5,05 mln zł, a Pogoń Szczecin 4,77 mln zł), a 44,4 mln zł za wyniki z minionego sezonu.

- Pula za ranking historyczny wyniosła w minionym sezonie 48 mln zł, a największe wypłaty z tego tytułu zainkasowały Legia Warszawa i Pogoń Szczecin. Decyzją klubów od sezonu 2023/24 zmniejszy się, z 20 do 14 proc., procentowy udział wypłat z tego tytułu na korzyść zwiększenia kwoty dzielonej po równo, która będzie stanowić połowę całej puli - wyjaśnia Krzysztof Bauza, dyrektor finansowy Ekstraklasy.

33,6 mln zł wypłacono czterem klubom, które awansowały do europejskich pucharów, 5,92 mln zł siedmiu klubom wystawiającym najwięcej młodych piłkarzy, a 2,4 mln zł trzem klubom, które spadły z Ekstraklasy.

Ponadto spółka wypłaciła prawie 9 mln zł Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, który jest jednym z jej udziałowców.

Wyższa umowa Canal+ z Ekstraklasą

- Miniony sezon został już w pełni rozliczony, a wszystkie środki zostały klubom wypłacone. Zwiększona pula finansowa to efekt inicjatyw marketingowych uzgodnionych w ciągu roku, które przełożyły się na ligowy budżet. Dzięki decyzji rady nadzorczej mogliśmy te dodatkowe pieniądze wypłacić klubom - podsumowuje Marcin Animucki.

- W najbliższych latach kwota do podziału skokowo wzrośnie, bo od lipca zacznie obowiązywać nowy, rekordowy kontrakt z Canal+ o wartości 1,2 mld zł. Będzie on o 30 proc. większy od dotychczasowych umów z nadawcami. Należy jednak pamiętać, że na środki wypłacane klubom składają się także przychody z innych źródeł, w tym z umów sponsorskich - zaznacza.

Nowa umowa z Canal+ została zawarta jesienią ub.r., będzie obowiązywała przez najbliższe trzy sezony. Na razie sublicencji do jednego meczu z każdej kolejki nie kupiła Telewizja Polska.

Nowy sezon PKO BP Ekstraklasy rozpocznie się 21 lipca.

Dołącz do dyskusji: Ekstraklasa wypłaciła klubom ponad 240 mln zł. Raków dostał więcej niż Legia i Lech

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl