SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piłkarska Ekstraklasa wypłaci klubom 230 mln zł

W najbliższym sezonie piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy do podziału między 18 klubów będzie 230 mln zł.

Article

44 proc. z budżetu PKO BP Ekstraklasy na sezon 2021/22 zostanie podzielone między kluby po  równo. Każdy 1 mln zł (to środki z opłat od bukmacherów i kar nakładanych przez Komisję Ligi) będzie musiał przeznaczyć na działalność związaną ze szkoleniem młodzieży.

33,5 proc. środków zostanie rozdzielone na podstawie wyników w najbliższym sezonie. 18,5 proc. zależy od miejsc w końcowej tabeli, 14 proc. trafi do klubów, które wywalczą start w europejskich pucharach, a 1 proc. do podziału po równo między trzech spadkowiczów.

20 proc. puli jest uzależnione od wyników z pięciu ostatnich sezonów PKO BP Ekstraklasy, a 2,5 proc. - na współfinansowanie Pro Junior System.

Ponadto spółka zarządzająca PKO BP Ekstraklasą przekazuje klubom dodatkowo ok. 2,4 mln zł w formie barterów oraz wypłaca 8,4 mln zł na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej, jednego ze swoich akcjonariuszy.

- Powiększenie ligi do 18 zespołów w oczywisty sposób wpływa na podział środków pomiędzy kluby Ekstraklasy. Podejmując tę decyzję na początku 2020 roku, kluby miały świadomość, że każdy z nich otrzyma mniejsze środki - komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy.

- W ostatnich latach osiągaliśmy jednak - i to pomimo pandemii – lepsze od zakładanych wyniki finansowe. Dzięki podpisanym przez nas umowom - zarówno z oficjalnymi nadawcami, jak i z pozostałymi partnerami - wynagrodzenia dla klubów zaplanowane na najbliższy sezon wyniosą 230 mln zł. Stąd też powiększenie ligi nie musi oznaczać zmniejszenia wypłat dla klubów. Będziemy starali się je jeszcze zwiększyć w tym sezonie m.in. dzięki dodatkowym wpływom marketingowym - zapowiada Animucki.

Nowy sezon PKO BP Ekstraklasy rozpocznie się 23 lipca.

Ekstraklasa ma umowy z nadawcami i sponsorami

Za miniony sezon Ekstraklasa klubom uczestniczącym w rozgrywkach wypłaciła 230,5 mln zł. Mistrz Polski Legia Warszawa otrzymał 29,99 mln zł, drugi w tabeli Raków Częstochowa 22 mln zł, a trzecia Pogoń Szczecin 22,2 mln zł.

Pod koniec maja PKO Bank Polski i Totalizator Sportowy podpisały na sezony 2021/22 i 2022/23 umowy sponsorskie z Ekstraklasą. Natomiast w połowie ub.r. kontrakty dotyczące transmisji rozgrywek przedłużyły o dwa sezony Canal+ Polska i Telewizja Polska. Nadawcy rocznie płacą (licząc koszty realizacji transmisji) ok. 250 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Piłkarska Ekstraklasa wypłaci klubom 230 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poldek
230 mln zł na wydatki dla zadowolenia niedorozwiniętych rasistów i ksenofobów.
odpowiedź