SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elektrownia jądrowa od PGE i firmy Solorza: UOKiK daje zielone światło

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził sią na powołanie wspólnej spółki przez PGE i należący do Zygmunta Solorza holding ZE PAK. Spółka zajmie się przygotowaniami do budowy elektrowni jądrowej na terenach dawnej kopalni ZE PAK.

Jacek Sasin, Wojciech Dąbrowski, Piotr Woźny i Zygmunt Solorz, fot. materiały prasowe PGEJacek Sasin, Wojciech Dąbrowski, Piotr Woźny i Zygmunt Solorz, fot. materiały prasowe PGE

- Dzięki pozytywnej decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możemy przystąpić do kolejnej fazy projektu budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. W ciągu najbliższych tygodni formalnie powołamy spółkę i ogłosimy skład rady nadzorczej i zarządu wskazany przez PGE i ZE PAK - zapowiedział w komunikacie Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

- Od tego moment spółka będzie realizowała zadania przygotowawcze do budowy elektrowni oraz będzie reprezentowała polskich partnerów w rozmowach z koreańskim KHNP - dodał.

Zygmunt Solorz podkreślił natomiast, że „każda taka szybka i skuteczna decyzja jest kluczowa dla Polski i jej mieszkańców, bo przybliża nas produkcji czystej, taniej i stabilnej energii”. - Dzięki temu możemy szybko i sprawnie podejmować kolejne działania związane z budową elektrowni jądrowej w Pątnowie - zaznaczył.

- To kolejny sukces na drodze do powstania elektrowni jądrowej w Pątnowie. Gratuluję zarządom i pracownikom zaangażowanych spółek - skomentował na Twitterze Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

PGE i ZE PAK po 50 proc. udziałów w spółce

Trzy tygodnie temu PGE i ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) podpisały umowę o powstaniu spółki celowej, która będzie reprezentowała polską stronę w rozmowach z koreańskim KHNP przy planowanym projekcie budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Umowę ze strony PGE podpisał prezes Wojciech Dąbrowski, ze strony ZE PAK - prezes Piotr Woźny. W spółce celowej obaj partnerzy będą mieli po 50 proc. udziałów. W umowie ustalono m.in. zasady ładu korporacyjnego: prezesa będzie wskazywała PGE spośród członków zarządu, a przewodniczącego rady nadzorczej - ZE PAK.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spółka będzie reprezentowała polską stronę na wszystkich etapach budowy elektrowni jądrowej, m.in. przy realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania  i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji oraz uzyskiwaniu pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Elektrownia jądrowa w Pątnowie w 2035 roku?

Pod koniec października ub.r. ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dotyczący budowy elektrowni jądrowej. Ma ona powstać na należących do ZE PAK terenach w Pątnowie. W komunikacie firmy podkreślono, że ta lokalizacja, przy jednym z kluczowych krajowych węzłów energetycznych, umożliwia wyprowadzenie energii elektrycznej we wszystkich kierunkach przy minimalizacji strat związanych z przesyłem energii.

Do końca ub.r. strony przygotowywały wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w regionie Konina. Wykonano też wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracowano szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy wraz z rozważanymi scenariuszami finansowania i harmonogramu realizacji projektu oraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu

- Mamy wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, który po analizie został uzupełniony dodatkowymi wnioskami założeniami. Dzisiaj podpisaliśmy porozumienie dotyczące utworzenia spółki, która będzie zabezpieczać polskie interesy w budowie elektrowni jądrowej razem z Koreańczykami - stwierdził Wojciech Dąbrowski na konferencji w pierwszej połowie marca.

Dodał, że równolegle prowadzone są rozmowy ze stroną koreańską. - Rozmawiamy o umowie dwustronnej polsko-koreańskiej. Zakładamy, że w ciągu kilku miesięcy, przy zachowaniu dobrej woli partnera zagranicznego, jesteśmy w stanie zawrzeć umowę inwestycyjną i rozpocząć realizację inwestycji z naszym partnerem koreańskim - opisał.

Na podstawie wstępnych analiz oceniono, że w Pątnowie można zainstalować co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Mogłyby one dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Zaznaczono, że pierwszy blok elektrowni może zostać uruchomiony w 2035 roku.

- Zakładamy, że pierwszy etap budowy będzie obejmował budowę dwóch bloków. 2035 rok to data podania prądu z pierwszego reaktora - powiedział Wojciech Dąbrowski.

Pytany o szacowane koszty inwestycji,wskazał przykład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - Można się odnieść ewentualnie do szacunków podawanych dla inwestycji tego typu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam budowa czterech bloków kosztowała 24 mld USD. Zobaczymy, jakie będą koszty w Polsce - powiedział.

Holding Zygmunta Solorza stawia na zieloną energię

Grupa kapitałowa ZE PAK od kilku lat ograniczała wytwarzanie energii z węgla i uruchamiała projekty dotyczące energetyki zeroemisyjnej. Od 2018 roku notowała straty, w ciągu czterech kwartałów do września ub.r. przy 3,94 mld zł przychodów strata netto wyniosła 135,41 mln zł. Zygmunt Solorz ma 65,96 proc. akcji firmy.

Cały holding Zygmunta Solorza dużo inwestuje w energetykę zeroemisyjną. Grupa Cyfrowy Polsat pod koniec 2021 roku w ramach 5-letniej strategii zapowiedziała, że przeznaczy na ten obszar 5,5 mld zł. Ustalono, że za 800,5 mln zł obejmie 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia.

W połowie ub.r. spółka zależna ZE PAK rozpoczęła w Świdniku budowę fabryki autobusów zasilanych wodorem. Ma ona kosztować 72,7 mln zł, netto, pod koniec ub.r. spółka uzyskała pożyczkę w kwocie do 50 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (spłata maksymalnie 45 proc. może zostać umorzona).

Prototyp NesoBusa, zasilanego wodorem autobusu, został przedstawiony przez holding Zygmunta Solorza pod koniec maja. W połowie czerwca autobus zaczął testowo kursować w Gdańsku. ZE PAK planuje też za 57,4 mln zł wybudować w pięciu miastach stacje tankowania wodorem, niedawno dostał 20 mln zł dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto firma inwestuje w farmy wiatrowe. W połowie ub.r. kupiła spółkę stanowiącą część projektu obejmującego budowę na Pomorzu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Będzie to kosztowało ok. 725 mln zł (firma chce pożyczyć od Cyfrowego Polsatu maksymalnie 236,4 mln zł), farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku.

Natomiast pod koniec ub.r. ZE PAK zainwestował w budowę farmy o 7,8 MW w Wielkopolsce. Wyda na nią prawie 17 mln euro

Dołącz do dyskusji: Elektrownia jądrowa od PGE i firmy Solorza: UOKiK daje zielone światło

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
psotulec
A na pasku Polsat News nic ... Dziwne ...
odpowiedź
User
Teleman
Solorz ,Żak ,Podgórski ,Krok czy jak tam się nazywa ten agent ,dla kasy nawet z Putinem by się dogadał ,zresztą nie tak dawno miał budować elektrownie na Węgrzech ,prawdopodobnie właśnie z ruskimi
odpowiedź
User
Jan
Tylko Steca trzymajcie z daleka od tej elektrowni, bo jak on zacznie tam wkładać swoje trzy grosze to to pierdziuuuu zrobi🤯
odpowiedź