SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elektrownia jądrowa u Zygmunta Solorza za 12 lat? Podpisano umowę z PGE

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza holding ZE PAK podpisał z państwową Polską Grupą Energetyczną umowę dotyczącą spółki, która razem z koreańskim KHNP zbuduje elektrownię jądrową. Elektrownia ma powstać na terenach ZE PAK w Pątnowie, pierwszy bloki może zostać uruchomiony w 2035 roku.

Jacek Sasin, Wojciech Dąbrowski, Piotr Woźny i Zygmunt Solorz, fot. materiały prasowe PGEJacek Sasin, Wojciech Dąbrowski, Piotr Woźny i Zygmunt Solorz, fot. materiały prasowe PGE

PGE i ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) podpisały we wtorek umowę o powstaniu spółki celowej, która będzie reprezentowała polską stronę w rozmowach z koreańskim KHNP przy planowanym projekcie budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Umowę ze strony PGE podpisał prezes Wojciech Dąbrowski, ze strony ZE PAK - prezes Piotr Woźny. W spółce celowej obaj partnerzy będą mieli po 50 proc. udziałów. W umowie ustalono m.in. zasady ładu korporacyjnego: prezesa będzie wskazywała PGE spośród członków zarządu, a przewodniczącego rady nadzorczej - ZE PAK.

Spółka będzie reprezentowała polską stronę na wszystkich etapach budowy elektrowni jądrowej, m.in. przy realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania  i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji oraz uzyskiwaniu pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Na założenie firmy przez PGE i ZE PAK musi zgodzić się prezes UOKiK, wniosek zostanie złożony w środę.

- Polska gospodarka, aby się dalej rozwijać potrzebuje silnej i niezależnej energetyki. W kolejnej dekadzie ważną rolę odegrają odnawialne źródła energii. Jednak kluczowe będzie stabilne, zeroemisyjne źródło, jakim jest energetyka jądrowa. W tym celu konsekwentnie rozwijamy rządowy Program Polskiej Energetyki Jądrowej, którego uzupełnieniem jest projekt realizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP. Powołanie wspólnej spółki przez PGE i ZE PAK to kolejny krok w realizacji tego projektu - skomentował w komunikacie minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Pomimo że jest to projekt biznesowy, ma on pełne poparcie polskiego rządu. Jestem przekonany, że jego realizacja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, jak również wzmocni naszą pozycję na arenie międzynarodowej - podkreślił.

Elektrownia jądrowa będzie w Pątnowie

Pod koniec października ub.r. ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dotyczący budowy elektrowni jądrowej. Ma ona powstać na należących do ZE PAK terenach w Pątnowie. W komunikacie firmy podkreślono, że ta lokalizacja, przy jednym z kluczowych krajowych węzłów energetycznych, umożliwia wyprowadzenie energii elektrycznej we wszystkich kierunkach przy minimalizacji strat związanych z przesyłem energii.

Do końca ub.r. strony przygotowywały wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w regionie Konina. Wykonano też wstępne analizy warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracowano szacunkowy budżet dla prac przygotowawczych, etapu budowy wraz z rozważanymi scenariuszami finansowania i harmonogramu realizacji projektu oraz ze zdefiniowaniem kluczowych etapów wpływających na potencjalną realizację projektu

- Cieszę się, że lokalizacja ZE PAK w Pątnowie po wstępnych analizach została oceniona jako perspektywiczna do posadowienia elektrowni jądrowej. Analizy przeprowadziliśmy w ciągu zaledwie 4 miesięcy wspólnie z naszymi partnerami PGE i KHNP. Jestem bardzo zadowolony, że ustaliliśmy w ramach wstępnego porozumienia kluczowe warunki współpracy z PGE - stwierdził Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz ZE PAK.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ogłoszona właśnie spółka celowa ma realizować kolejne działania: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

- To wielki dzień dla polskiej energetyki, dla ZE PAK i regionu Wielkopolski Wschodniej. Nasze dzisiejsze porozumienie to realne rozpoczęcie projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Chcemy jak najszybciej rozpocząć badania środowiskowe i lokalizacyjne oraz studium wykonalności. Cieszymy się, że ten projekt jest realizowany tak sprawnie i w tak dynamicznym tempie - podkreślił Piotr Woźny.

- Mamy wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, który po analizie został uzupełniony dodatkowymi wnioskami założeniami. Dzisiaj podpisaliśmy porozumienie dotyczące utworzenia spółki, która będzie zabezpieczać polskie interesy w budowie elektrowni jądrowej razem z Koreańczykami - stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Dodał, że równolegle prowadzone są rozmowy ze stroną koreańską. - Rozmawiamy o umowie dwustronnej polsko-koreańskiej. Zakładamy, że w ciągu kilku miesięcy, przy zachowaniu dobrej woli partnera zagranicznego, jesteśmy w stanie zawrzeć umowę inwestycyjną i rozpocząć realizację inwestycji z naszym partnerem koreańskim - opisał.

Pierwszy blok elektrowni w 2035 roku?

Na podstawie wstępnych analiz oceniono, że w Pątnowie można zainstalować co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Mogłyby one dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Zaznaczono, że pierwszy blok elektrowni może zostać uruchomiony w 2035 roku.

- Zakładamy, że pierwszy etap budowy będzie obejmował budowę dwóch bloków. 2035 rok to data podania prądu z pierwszego reaktora - powiedział Wojciech Dąbrowski.

Pytany o szacowane koszty inwestycji,wskazał przykład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - Można się odnieść ewentualnie do szacunków podawanych dla inwestycji tego typu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam budowa czterech bloków kosztowała 24 mld USD. Zobaczymy, jakie będą koszty w Polsce - powiedział.

- Finansowanie będzie w formule project finance. Koreańskie podmioty finansowe są zainteresowane podstawieniem finansowania, ale rozmowy są na wstępnym etapie. Jest ochota z ich strony, żeby w dużym stopniu sfinansować tę inwestycję po stronie koreańskiej, ale także zapewnić finansowanie dla strony polskiej - dodał.

Grupa kapitałowa ZE PAK od kilku lat ograniczała wytwarzanie energii z węgla i uruchamiała projekty dotyczące energetyki zeroemisyjnej. Od 2018 roku notowała straty, w ciągu czterech kwartałów do września ub.r. przy 3,94 mld zł przychodów strata netto wyniosła 135,41 mln zł.

Zygmunt Solorz ma 65,96 proc. akcji firmy, przy kursie 28,60 zł ten pakiet jest warty 959 mln zł. W sierpniu ub.r. akcje na krótko zdrożały powyżej 35 zł. Za to przez kilka lat kosztowały poniżej 10 zł, zanim ZE PAK we wrześniu 2021 roku zapowiedział współpracę z holdingiem Michała Sołowowa przy budowie małych reaktorów jądrowych SMR. Firma wycofała się z niej tuż przed zawarciem listu intencyjnego z PGE i KHNP.

Zygmunt Solorz inwestuje w OZE

Cały holding Zygmunta Solorza dużo inwestuje w energetykę zeroemisyjną. Grupa Cyfrowy Polsat pod koniec 2021 roku w ramach 5-letniej strategii zapowiedziała, że przeznaczy na ten obszar 5,5 mld zł. Ustalono, że za 800,5 mln zł obejmie 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia.

W połowie ub.r. spółka zależna ZE PAK rozpoczęła w Świdniku budowę fabryki autobusów zasilanych wodorem. Ma ona kosztować 72,7 mln zł, netto, pod koniec ub.r. spółka uzyskała pożyczkę w kwocie do 50 mln zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (spłata maksymalnie 45 proc. może zostać umorzona).

Prototyp NesoBusa, zasilanego wodorem autobusu, został przedstawiony przez holding Zygmunta Solorza pod koniec maja. W połowie czerwca autobus zaczął testowo kursować w Gdańsku.

ZE PAK planuje też za 57,4 mln zł wybudować w pięciu miastach stacje tankowania wodorem, niedawno dostał 20 mln zł dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto firma inwestuje w farmy wiatrowe. W połowie ub.r. kupiła spółkę stanowiącą część projektu obejmującego budowę na Pomorzu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Będzie to kosztowało ok. 725 mln zł (firma chce pożyczyć od Cyfrowego Polsatu maksymalnie 236,4 mln zł), farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku.

Natomiast pod koniec ub.r. ZE PAK zainwestował w budowę farmy o 7,8 MW w Wielkopolsce. Wyda na nią prawie 17 mln euro.

Dołącz do dyskusji: Elektrownia jądrowa u Zygmunta Solorza za 12 lat? Podpisano umowę z PGE

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Ależ teraz będą peany pochwalne do Pis w Polsacie.
odpowiedź
User
Gość
Imie, imie, imie, nazwisko, nazwisko, nazwisko, nazwisko
odpowiedź
User
B
To za to "ciche" popieranie PiSu ?
odpowiedź