SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Była ambasador USA w Polsce doradzi firmie Zygmunta Solorza ws. elektrowni jądrowej

Amerykańska firma IP3 Corporation będzie głównym doradcą należącego do Zygmunta Solorza Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) w zakresie wdrożenia energetyki jądrowej. Do zarządu IP3 dołączyła właśnie Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce.

Fot. Twitter.com/Georgette MosbacherArticle

Współpraca IP3 Corporation z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin będzie m.in. polegała na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu.

Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii. ZE PAK zapowiada, że strony będą wspólnie pracować nad przygotowaniem planu wdrożeniowego i finansowego w celu stworzenia wymagań, a następnie zamówienia konkretnych rozwiązań. W ramach planu, zostanie wypracowane najlepsze dostępne połączenie technologii, komponentów i usług potrzebnych do opracowania i wdrożenia rozwiązań jądrowych.

- Energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowym miksie energii. Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 rok - komentuje Michael Hewitt, współzałożyciel i prezes IP3.

- ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030. Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne. ZE PAK rozwija już obecnie projekty związane z produkcją czystej i zielonej energii, takie jak gospodarka wodorowa, farmy wiatrowe czy ukończona niedawno największa farma słoneczna w Polsce - wylicza Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Georgette Mosbacher w zarządzie IP3 Corporation

Do zarządu IP3 Corporation dołączyła Georgette Mosbacher, która od połowy 2018 do stycznia br. była ambasadorką USA w Polsce. Będzie odpowiadała za projekty firmy w naszym kraju.

- Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski, wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych - komentuje Georgette Mosbacher.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Polska – jej mieszkańcy i gospodarka potrzebują czystej i taniej energii, a taką mogą zapewnić nam w niedługim czasie technologie jądrowe. Projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi. Dlatego poprosiliśmy o współpracę renomowaną amerykańską firmę doradczą IP3 - dodaje Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz ZE PAK.

- Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała Pani Ambasador Georgette Mosbacher - zaznacza.

Solorz pracuje nad elektrownią jądrową wspólnie z Sołowowem

W zeszłym tygodniu ogłoszono, że Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

Zapowiedziano, że elektrownia będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Wspólne działanie obydwu przedsiębiorców może pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić mieszkańcom Polski czystą i tanią energię. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Michał Sołowow już w 2019 roku deklarował publicznie chęć budowy elektrowni jądrowej. - Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji - mówił przedsiębiorca. Należąca do niego firma Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 11,8 proc. do 462,41 mln zł oraz straty netto z 10,91 do 8, mln zł. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej przez firmę zmalał o 18,4 proc., mocno spadło też zużycie przez nią węgla brunatnego i emisji CO2.

W połowie sierpnia firma podpisała umowę zakupu spółki celowej Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi realizującej projekt budowy farmy wiatrowej o łącznej mocy 17,5 MW. Zapowiedziała, że łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją farmy wyniosą blisko 150 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Była ambasador USA w Polsce doradzi firmie Zygmunta Solorza ws. elektrowni jądrowej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
drgonzo
Tam od razu doradzi, zgarnie kasę jedynie za lobbing.
odpowiedź
User
pp
Tam od razu doradzi, zgarnie kasę jedynie za lobbing.[/quote
nie za lobbing tylko za pilnowanie, aby ktoś z rządu nie rzucał kłód pod nogi lub nie próbował przejąć interesu na wzór ustawy lex-tvn
odpowiedź
User
observer
Jak ktoś miał wątpliwości czy to poważny projekt to pojawienie się Mosbacher obok Solorza jasno pokazuje że jest bardzo poważny
odpowiedź