SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Silny złoty pomógł Eleven Sports. Polsat ma dostać zysk

Nadawca stacji Eleven Sports w zeszłym roku finansowym przy wzroście kosztów operacyjnych o 13 proc. nieznacznie zwiększył przychody. Utrzymał zysk netto na poziomie 24 mln zł, bo dzięki mocniejszemu złotemu płacił mniej za prawa do transmisji.

Spółka Eleven Sports Network od lipca 2022 do czerwca ub.r. osiągnęła 193,75 mln zł przychodów sprzedażowych, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak jak inni nadawcy stacji premium zarabia przede wszystkim na opłatach od operatorów kablowych, satelitarnych i streamingowych, którzy mają w ofertach jej kanały. W sprawozdaniu nie wyszczególniła, ile wyniosły przychody w tym obszarze, a ile te z reklam.

Jej wpływy wypracowane w kraju zwiększył się ze 184,76 do 186,78 mln zł, a przychody z zagranicy zmalały z 7,31 do 6,98 mln zł.

Eleven Sports Network nadaje cztery kanały pokazujące m.in. mecze piłkarskiej ligi włoskiej, portugalskiej, hiszpańskiej i francuskiej (dwóch ostatnich na spółkę z Canal+), rozgrywki pucharowe z kilku krajów oraz wybrane spotkania żużlowej PGE Ekstraligi (dzięki sublicencji od Canal+). Z początkiem ub.r. z jej ramówek zniknęły wyścigi Formuły 1, które pokazuje teraz platforma Viaplay. Udział Eleven Sports 1 w rynku oglądalności zmalał w ub.r. z 0,16 do 0,12 proc., a wynik Eleven Sports 2 tak jak rok wcześniej wynosił 0,03 proc. (dane Nielsen Audience Measurement).

CZYTAJ TEŻ: Polsat Box zmienia listę kanałów. Awanse i degradacje wielu kanałów

Działalność operacyjna Eleven Sports Network w zeszłym roku finansowym kosztowała 176,49 mln zł o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynika to głównie ze wzrostu kosztów amortyzacji ze 121,35 do 145,13 mln zł. Natomiast wydatki na usługi obce zmalały z 27,43 do 25,29 mln zł, a na wynagrodzenia - z 4,85 do 4,21 mln zł.

Mocniejszy złoty to dla Eleven Sports tańsze prawa do transmisji

Amortyzacja dotyczy przede wszystkim posiadanych przez nadawcę praw do transmisji: im bliżej do końca umów, tym mniej są warte. Na koniec czerwca ub.r. spółka do zapłaty za licencje w ciągu 12 miesięcy miała 109,51 mln zł, wobec 137,76 mln zł rok wcześniej.

Umowy na zagraniczne rozgrywki są rozliczane w walutach obcych, który kursy wobec złotego po skokowym wzroście zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie zaczęły maleć. Euro na koniec czerwca 2022 roku kosztowało 4,68 zł, a rok później tuż tylko 4,45 zł, natomiast dolar staniał przez rok z 4,48 do 4,11 zł. Dzięki temu firma osiągnęła w zeszłym roku finansowym 9,55 mln zł wpływów finansowych sklasyfikowanych jako inne, a koszty w tym obszarze skurczyły się z 11,43 mln zł prawie do zera.

W efekcie o ile zysk firmy na poziomie sprzedażowym zmalał z 36,52 do 17,17 mln zł, o tyle zysk netto nieznacznie się zwiększył - z 22,42 do 24,37 mln zł, mimo wzrosty kwoty podatku dochodowego z 2,9 do 4,76 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy Polsat na giełdowym dnie. Fundusz gra na dalsze spadki

Od połowy 2018 roku prawie wszystkie udziały Eleven Sports Network ma Telewizja Polsat, za pakiet 50 proc. zapłaciła wówczas 154,4 mln zł. Pod koniec lipca ub.r. Polsat przejął symboliczny ostatni walor spółki, stając się jej jedynym właścicielem.

Zarząd Eleven Sports Network zarekomendował, żeby zeszłoroczny zysk wypłacić w całości jako dywidendę Polsatowi. W KRS nie podano, jaką decyzję podjęto na walnym zebraniu.

Dołącz do dyskusji: Silny złoty pomógł Eleven Sports. Polsat ma dostać zysk

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Baster
A Gdzie Eleven sports 4 brak na satelicie w Polsacie box skoro się chwalom że na wszystkich elevenach są transmisję A eleven 4 brak
0 1
odpowiedź