SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Elitarny katalog dla wszystkich

Możliwość szybkiego odnalezienia najpopularniejszych serwisów w sieci

Natychmiastowe dotarcie do rzetelnej informacji w internecie to dzisiaj niekwestionowana konieczność. Ponad 80% użytkowników sieci wynajduje interesujące ich serwisy poprzez wyszukiwarki oraz katalogi stron internetowych. Jakość tych stron pozostaje jednak często wiele do życzenia. Skuteczne wyszukiwanie informacji jest tym, co najbardziej interesuje przeciętnego internautę, stając się zarazem głównym wyzwaniem dla webmasterów. Stworzony przez zespół SearchEngines.pl Katalog Dobrych Stron Internetowych - Dodaj.pl podejmuje to wyzwanie, oferując możliwość szybkiego odnalezienia najpopularniejszych serwisów w sieci.

Wśród tysięcy katalogów stron internetowych, ten jeden jest naprawdę specyficzny. Znaleźć w nim można wyłącznie strony cieszące się największą popularnością a więc starannie wyselekcjonowane. Kryteria tej selekcji są czytelne i wyjątkowo obiektywne. Opierają się one na współczynniku Page Rank, czyli stopniu popularności strony, opracowanym przez Google – bez wątpienia największą i najlepszą wyszukiwarkę w całym Internecie. Trudno zatem o lepsze referencje dla tak zaprojektowanego katalogu. Aby strona mogła się w nim znaleźć musi posiadać ten współczynnik o wartości minimum 4. Konieczność spełnienia tego warunku eliminuje mało popularne oraz przeciętne, rzadko odwiedzane serwisy. W zamian za to najlepsze, najbardziej popularne strony WWW są dodatkowo promowane a użytkownicy mogą jeszcze łatwiej do nich dotrzeć, bez potrzeby wielogodzinnych, często bezcelowych, poszukiwań w sieci. W serwisie Dodaj.pl odstąpiono od mechanizmu głosowania internautów, który nie tylko się nie sprawdził, ale był także przyczyną wielu nadużyć.

Sceptykom i w ogóle wszystkim nieprzekonanym do takiej formy promocji warto natomiast powiedzieć, że Page Rank jest naprawdę rzetelną metodą oceny popularności stron WWW. Do obliczenia tego współczynnika wykorzystywany jest mechanizm znany z kręgów naukowych: artykuł jakiegoś autora jest tym wyżej oceniany, im częściej jest cytowany przez innych autorów. Page Rank tworzony jest na analogicznej zasadzie: strona jest tym ważniejsza, im więcej innych zawiera do niej odnośniki. Wobec tego, odsyłacz ze strony A do strony B traktowany jest jako głos udzielony stronie B przez stronę A. Dodatkowo analizowane są strony z odnośnikami. Linki na stronach, które same w rankingu są oceniane wysoko, mają większe znaczenie i tym samym powiększają wartość ocenianej strony. Jak widać mechanizm ten jest naprawdę obiektywny. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość sprawdzenia Page Rank wybranej strony, jaką posiada każdy internauta. Wystarczy zainstalować sobie jeden z bezpłatnych programów: Google Toolbar lub Abc-PR. Trzeba również powiedzieć, że Google aktywnie sprawdza czy aby do stron nie prowadzą ślepe linki lub strony nie są reklamowane poprzez spam. Nie ma więc mowy o żadnych oszustwach, z którymi niestety tak często mamy do czynienia w dotychczas istniejących krajowych katalogach.

Pomysłodawcami oraz twórcami katalogu są Renata i Cezary Glijer - założyciele działającego od 2001 roku, znanego serwisu poświeconego wyszukiwaniu informacji w Internecie - Searchengines.pl. Postanowili oni wykorzystać swoje bogate doświadczenie w tej branży i wyjść na przeciw licznym prośbom internautów, poszukującym najbardziej popularnych stron WWW w różnych kategoriach. Ponieważ Searchengines.pl od początku swojego istnienia zdobył sobie wierne grono sympatyków (m. in. dzięki bardzo popularnemu forum dotyczącemu programów typu P2P), osiągając średnio ponad 15000 odwiedzin dziennie, wiele skutecznych i sprawdzonych tam rozwiązań postanowiono zastosować również w Dodaj.pl. Twórcy obu serwisów jasno deklarują: „Naszym zdaniem wszelkie konkursy na najlepsze, najbardziej popularne strony WWW nie są wiarygodne. Poszukując optymalnego rozwiązania tego problemu doszliśmy do wniosku, że najbardziej rzetelną miarą popularności serwisów jest wartość współczynnika Page Rank w wyszukiwarce Google. Mamy nadzieje, że wspólnie stworzymy unikalny katalog najbardziej wartościowych stron polskiego internetu.”. Trudno się z nimi nie zgodzić, biorąc pod uwagę ogromny prestiż, jakim cieszy się Google na całym świecie oraz coraz liczniejsze grono użytkowników sieci, których interesuje jak najszybsze dotarcie do profesjonalnych i popularnych stron.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elitarny katalog dla wszystkich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl