SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk oskarżył Facebooka o manipulowanie opinią publiczną

Właściciel sieci społecznościowej X (dawniej Twitter), Elon Musk, stwierdził na swoim koncie, że Facebook (należy do Meta) manipuluje opiniami ludzi .

Elon Musk / fot. Shutterstock.comArticle

Facebook manipuluje opinią publiczną niemal na całym świecie. Dlatego nie udostępniają kodu źródłowego swojego algorytmu” – napisał Elon Musk na swoim profilu na X (dawniej Twitter).

Biznesmen odniósł się do informacji zamieszczonych przez Sky News Australia. Z materiału tego wynika, że ​​Meta przyczynia się do cenzury relacji na platformie wydarzeń wokół referendum w Australii w sprawie uznania ludów Aborygenów i mieszkańców wysp w Cieśninie Torresa za pierwsze ludy kontynentu i zabezpieczenia ich praw do głosowania w legislaturze.

Meta pozwala na blokowanie dziennikarstwa

Jak informuje Sky News, w jednym przypadku Meta pozwoliła Królewskiemu Instytutowi Technologicznemu w Melbourne na blokowanie australijskiego dziennikarstwa, mimo że platforma wiedziała, że ​​stanowi to naruszenie zasad, które jej założyciel Mark Zuckerberg, ustanowił, aby zdystansować się od obowiązków związanych ze sprawdzaniem faktów.

Meta utrzymuje, że jej jednostka zajmująca się weryfikacją faktów działa na zasadach rynkowych i jest niezależna, ale Sky News może ujawnić, że gigant technologiczny podpisał tajną umowę handlową bezpośrednio z RMIT, która umożliwia jednostce weryfikującej fakty płacenie do 740 000 dolarów rocznie od irlandzkiej spółki zależnej Meta.

Chociaż RMIT posiadał certyfikat IFCN w momencie podpisywania umowy, Sky News ma dowody na to, że certyfikat wygasł w grudniu, pozostawiając operację cenzurującą australijskie dziennikarstwo bez żadnego nadzoru.

Umowa handlowa między uniwersytetem w Melbourne a Meta zawiera rygorystyczne klauzule, które pozwalają Meta zerwać umowę, jeśli RMIT kiedykolwiek utraci certyfikat, ale gigant technologiczny nie zrobił tego.

Uniwersytet wielokrotnie w tym roku miał korzystać z uprawnień przyznanych mu przez Facebooka, aby blokować stronę Sky News Australia na Facebooku, weryfikując fałszywe fakty, naruszając zatwierdzony przez Meta Kodeks zasad IFCN i uniemożliwiając milionom Australijczyków czytanie lub oglądanie dziennikarstwa Sky News Australia.

Meta bagatelizuje problem

Rewelacje zawarte w materiale Sky News rodzą pytania dotyczące globalnej operacji sprawdzania faktów Meta. Zespół ds. komunikacji firmy próbował bagatelizować problem i w dalszym ciągu zlecał IFCN odpowiedzialność za sprawdzanie faktów w procesie certyfikacji.

IFCN twierdzi, że „nie narzuca weryfikatorom faktów, w jaki sposób mają przestrzegać zasad” i porównała pytania Sky News Australia do kibica sportowego skarżącego się na decyzję sędziego podczas „meczu piłki nożnej”.

Informacje o operacji sprawdzania faktów RMIT – kim są internetowi arbitrzy prawdy?

Były dziennikarz ABC Russell Skelton stoi obecnie na czele RMIT Fact Lab, które ma umowę handlową z firmą Meta dotyczącą kontrolowania treści na jej głównej platformie, Facebooku.

Jak podaje  Sky News, Skelton jest "bezwstydnie stronniczy" w mediach społecznościowych i opublikował dziesiątki tweetów krytykujących konserwatywne punkty widzenia oraz dziennikarzy, których zadaniem było sprawdzanie faktów.

Przypomnijmy, że Elon Musk już wcześniej wezwał dyrektora generalnego Meta Marka Zuckerberga na pojedynek po tym, jak w internecie pojawiły się doniesienia o zamiarach firmy dotyczących uruchomienia aplikacji, która miałaby konkurować z siecią społecznościową X Muska.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk oskarżył Facebooka o manipulowanie opinią publiczną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl