SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk rekrutuje zespół do opracowania rywala dla ChatGPT

Elon Musk zwrócił się w ostatnich tygodniach do specjalistów od sztucznej inteligencji w sprawie utworzenia nowego laboratorium badawczego w celu opracowania alternatywy dla ChatGPT - podał we wtorek Reuters, cytując portal branży technologicznej "The Information".

W ostatnich miesiącach Musk wielokrotnie krytykował OpenAI (twórcę ChatGPT - red.) za zainstalowanie zabezpieczeń, które uniemożliwiają ChatGPT tworzenie tekstów, które mogłyby urazić użytkowników.

Musk, który współtworzył OpenAI w 2015 roku, ale od tego czasu zerwał więzi ze startupem, zasugerował w zeszłym roku, że technologia OpenAI jest przykładem "szkolenia sztucznej inteligencji, aby była obudzona".

Jego komentarze sugerują, pisze "The Information", że konkurencyjny chatbot miałby mniej ograniczeń dotyczących tematów wywołujących kontrowersje w porównaniu do ChatGPT i pokrewnego chatbota, który Microsoft niedawno uruchomił.

Pomimo tego, że szef Tesli i SpaceX był jednym ze współzałożycieli OpenAI, Musk podkreślał w piątek, że to "nie było to, co zamierzał".

ChatGPT wystartował 30 listopada, ale jest częścią szerszego zestawu technologii opracowanych przez OpenAI, który ma bliskie powiązania z Microsoftem. Od tego czasu zyskał miliony użytkowników z wieloma używającymi go do spraw związanych z pracą, takich jak pisanie e-maili, zagadnienia badawcze itp.

Musk podkreśla, że ChatGPT lub AI jako całość mają "zarówno pozytywne, jak i negatywne strony" i wielokrotnie prognozował "wielkie zagrożenie" związane z nieskrępowanym rozwojem sztucznej inteligencji. Biznesmen oceniał, że jest ona "znacznie bardziej niebezpieczna" niż głowice nuklearne.

Rekordowe wyniki

Aplikację ChatGPT opracowała amerykańska firma OpenAI. Służy m.in. do tworzenia odpowiedzi na pytanie lub polecenia wprowadzane przez użytkownika. Potrafi też wykonać bardziej złożone zadania, na przykład napisać opowiadanie. Ostatnią wersję narzędzia udostępniono publicznie w listopadzie ub.r. Światowe media zwróciły uwagę na to, że ChatGPT ma duże możliwości i stał się popularny wśród użytkowników internetu.

ChatGPT, oparty na sztucznej inteligencji, zyskał dużą popularność zaraz po udostępnieniu go w wersji testowej przez OpenAI na przełomie listopada i grudnia ub.r.

Oprócz niego OpenAI oferuje m.in. generator obrazów Dall-E2. Spółka działa od 2015 roku, jej współzałożyciel Sam Altman na początku grudnia przyznał, że obsługa jednorazowego skorzystania z ChatGPT przez internautę kosztuje kilka centów. Z drugiej strony firma zarabia na sprzedawaniu licencji do swoich usług: około centa za wygenerowanie 20 tys. słów przez ChatGPT i około dwóch centów za wygenerowanie grafiki.

Według Reutersa w grudniu podczas prezentacji dla potencjalnych inwestorów przedstawiciele Open AI zapowiadali, że spółka w 2023 roku osiągnie 200 mln dolarów przychodów, a w przyszłym roku - miliard dolarów.

Choć chatbot ChatGPT jest dostępny od 30 listopada ubiegłego roku, to już osiąga zawrotne wyniki, jeśli chodzi o tempo rozwoju - informują analitycy UBS. Aplikacja rośnie w dużo szybszym tempie niż w swoich początkach choćby platformy społecznościowe, takie jak TikTok, Snapchat czy Instagram.

ChatGPT tylko w pierwszym pełnym miesiącu działania mógł pochwalić się 57 milionami miesięcznych aktywnych użytkowników. W styczniu, był już odwiedzany przez około 13 milionów indywidualnych użytkowników każdego dnia i jest na dobrej drodze do przekroczenia symbolicznego progu 100 mln miesięcznie.

Jak wynika z danych Similarweb ChatGPT zanotował w styczniu 590 milionów odwiedzin.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk rekrutuje zespół do opracowania rywala dla ChatGPT

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
I
Facet potrafi robić wokół siebie szum. Może odwróci to jego uwagę od dalszego psucia/niszczenia Twittera.
odpowiedź
User
eutransport
www.eu-transport.pl/nasze-kierunki/transport-anglia/
odpowiedź
User
i tak i nie
Furiat Musk, który zwalnia ludzi bez opamiętania teraz będzie zatrudniał. Trzeba nie mieć inteligencji żeby się do niego pchać.
odpowiedź