SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk ugiął się pod naciskiem UE. Rosyjska propaganda i fałszywe newsy będą na Twitterze zwalczane

Twitter zgodził się przestrzegać nowych surowych przepisów UE dotyczących zwalczania dezinformacji, rosyjskiej propagandy i przestępczości internetowej po tym, jak w czwartek zespół urzędników Komisji Europejskiej wszedł do siedziby platformy, by przeprowadzić kontrolę.

Urzędnicy sprawdzali zdolność firmy do zgodnego z przepisami działania w Europie: kontroli nad rosyjską propagandą, fałszywymi wiadomościami i działalnością przestępczą, łącznie z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. UE ostrzegła wcześniej właściciela platformy Elona Muska, że Twitter może zostać objęty całkowitym zakazem działania w Europie lub grzywnami sięgającymi 6 proc. globalnych przychodów - poinformował w piątek portal brytyjskiego dziennika.

O zrealizowaniu przez Twittera tzw. "testu warunków skrajnych" powiadomił komisarz UE Thierry Breton. "W kwestii przestępczości internetowej nie może być żadnych półśrodków. Bardzo duże platformy internetowe muszą wprowadzić niezbędne środki i kontrole wewnętrzne, aby przygotować się na nowe europejskie przepisy" - stwierdził.

Breton, przebywający z dwudniową wizytą w Dolinie Krzemowej, powiedział, że Twitter musi jeszcze sporo zrobić, by dostosować się do nowych regulacji. "Twitter poważnie podchodzi do tego zadania i zidentyfikował kluczowe obszary, na których musi się skupić, aby zachować zgodność z Aktem o usługach cyfrowych (DSA). Prace muszą być kontynuowane, aby systemy były na miejscu i działały skutecznie i szybko" - oświadczył. - "Zwalczanie dezinformacji, w tym prorosyjskiej propagandy, będzie również obszarem szczególnego zainteresowania, zwłaszcza że wkraczamy w okres wyborów w Europie".

Nowy właściciel

Wiosną Twitter, wykupiony w październiku ub. roku przez Elona Muska, zrezygnował z udziału w dobrowolnym kodeksie dobrych praktyk w ramach europejskiego sojuszu walki z dezinformacją. Musk, określający się jako radykalny zwolennik wolności słowa, od przejęcia platformy działał na rzecz obniżenia wpływu regulacji na jej funkcjonowanie. Platforma wycofała się z walki z dezinformacją i ochrony grup zagrożonych mową nienawiści i hejtem.

Jednak od sierpnia, kiedy w życie wejdzie DSA, walka z dezinformacją stanie się obowiązkiem działających w UE platform, które będą musiały usuwać dezinformujące treści, uznane za niezgodne z prawem.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk ugiął się pod naciskiem UE. Rosyjska propaganda i fałszywe newsy będą na Twitterze zwalczane

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Elon
Elon to cwel i ruski agent.
odpowiedź
User
Jebak
Elon Musk to cwel i ruski agent
odpowiedź
User
Arek
Cenzurowanie tresci, to właśnie są standardy wschodnie!
odpowiedź