SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk: sztuczna inteligencja jest jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji

Elon Musk ostrzegł w środę podczas odbywającego się w Dubaju World Government Summit, że sztuczna inteligencja jest "jednym z największych zagrożeń" dla cywilizacji.

"Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości cywilizacji jest AI (sztuczna inteligencja - red,)" - powiedział w środę Musk zapytany o ChatGPT.

Amerykański portal zaznacza, że Musk jest współzałożycielem OpenAI, amerykańskiego startupu, który opracował ChatGPT.

ChatGPT to nowy system sztucznej inteligencji, znany jako duży model językowy (po angielskiu - Logic Learning Machine, LLM). Został zaprojektowany do generowania tekstów podobnych do pisanych przez człowieka poprzez przewidywanie nadchodzących sekwencji słów. W przeciwieństwie do większości chatbotów ChatGPT nie przeszukuje Internetu. Teksty generuje, wykorzystując relacje między słowami przewidywane przez wewnętrzne procesy.

Według Muska ChatGPT "zilustrował ludziom, jak bardzo zaawansowana stała się AI." Miliarder zaznaczył, że:"sztuczna inteligencja była zaawansowana już od jakiegoś czasu. Po prostu nie miała interfejsu użytkownika, który byłby dostępny dla większości ludzi."

Podczas gdy samochody, samoloty i medycyna muszą spełniać regulacyjne normy bezpieczeństwa, w przypadku AI nie ma jeszcze żadnych zasad ani przepisów utrzymujących jej rozwój pod kontrolą - dodał i zaapelował o uregulowanie kwestii bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Miliarder od dawna ostrzegał przed niebezpieczeństwami nieskrępowanego rozwoju AI. Biznesmen zapowiadał, że sztuczna inteligencja jest "znacznie bardziej niebezpieczna" niż głowice nuklearne.

Rekordowe wyniki

Aplikację ChatGPT opracowała amerykańska firma OpenAI. Służy m.in. do tworzenia odpowiedzi na pytanie lub polecenia wprowadzane przez użytkownika. Potrafi też wykonać bardziej złożone zadania, na przykład napisać opowiadanie. Ostatnią wersję narzędzia udostępniono publicznie w listopadzie ub.r. Światowe media zwróciły uwagę na to, że ChatGPT ma duże możliwości i stał się popularny wśród użytkowników internetu.

ChatGPT, oparty na sztucznej inteligencji, zyskał dużą popularność zaraz po udostępnieniu go w wersji testowej przez OpenAI na przełomie listopada i grudnia ub.r.

Oprócz niego OpenAI oferuje m.in. generator obrazów Dall-E2. Spółka działa od 2015 roku, jej współzałożyciel Sam Altman na początku grudnia przyznał, że obsługa jednorazowego skorzystania z ChatGPT przez internautę kosztuje kilka centów. Z drugiej strony firma zarabia na sprzedawaniu licencji do swoich usług: około centa za wygenerowanie 20 tys. słów przez ChatGPT i około dwóch centów za wygenerowanie grafiki.

Według Reutersa w grudniu podczas prezentacji dla potencjalnych inwestorów przedstawiciele Open AI zapowiadali, że spółka w 2023 roku osiągnie 200 mln dolarów przychodów, a w przyszłym roku - miliard dolarów.

Choć chatbot ChatGPT jest dostępny od 30 listopada ubiegłego roku, to już osiąga zawrotne wyniki, jeśli chodzi o tempo rozwoju - informują analitycy UBS, cytowani m.in. przez Reuters i CBS. Aplikacja rośnie w dużo szybszym tempie niż w swoich początkach choćby platformy społecznościowe, takie jak TikTok, Snapchat czy Instagram.

ChatGPT tylko w pierwszym pełnym miesiącu działania mógł pochwalić się 57 milionami miesięcznych aktywnych użytkowników. W styczniu, był już odwiedzany przez około 13 milionów indywidualnych użytkowników każdego dnia i jest na dobrej drodze do przekroczenia symbolicznego progu 100 mln miesięcznie.

Jak wynika z danych Similarweb ChatGPT zanotował w styczniu 590 milionów odwiedzin.

 

Dołącz do dyskusji: Elon Musk: sztuczna inteligencja jest jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marcin
Uznał, że jego Tesle z autopilotem są złe?
odpowiedź