SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elżbieta Chojna-Duch: Podwyżka stóp procentowych w marcu nie jest konieczna

Podwyżka stóp procentowych na marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie jest konieczna, uważa członek RPP Elżbieta Chojna-Duch. W jej ocenie, przeciw takiej decyzji przemawiają słabsze dane o produkcji przemysłowej oraz wysokie bezrobocie.

Elżbieta Chojna-Duch: Podwyżka stóp procentowych w marcu nie jest konieczna

"Zacieśnienie polityki pieniężnej na marcowym posiedzeniu RPP nie jest bezwzględnie konieczne" - powiedziała Chojna-Duch dziennikarzom w kuluarach konferencji "Perspektywy rozwoju bankowości w Polsce".

W jej ocenie, przeciw podwyżkom stóp przemawia rosnące w ostatnich miesiącach bezrobocie, choć członek Rady uważa, że na koniec roku spadnie ono do "akceptowalnego poziomu, czyli poniżej 10%".

"Zobaczymy także, co będzie z produkcją przemysłową, a spodziewany jest jej spory spadek. Tak więc nie są to dane, które przemawiają za podwyżkami stóp" - podsumowała Chojna-Duch.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec grudnia 2010 roku 12,3% wobec 11,7% miesiąc wcześniej i 12,1% w grudniu 2009 r. Natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało na początku lutego, że stopa bezrobocia na koniec stycznia 2011 roku wyniosła 13,1%. Ustawa budżetowa na 2011 rok przewiduje, że wskaźnik ten wyniesie na koniec 2011 roku 9,9%.

Tymczasem produkcja przemysłowa spadła w grudniu 2010 r. o 4,1% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 11,5% wobec wzrostu o 10,0% (po korekcie) w listopadzie.

W styczniu br. RPP podwyższyła stopy procentowe o 25 pb do 3,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Rada nie zmieniała poziomu stóp procentowych od czerwca 2009 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elżbieta Chojna-Duch: Podwyżka stóp procentowych w marcu nie jest konieczna

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
v444v
zobacz tutaj:

http://podwyzka.blogspot.com
odpowiedź