SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emisja PKO BP zawieszona. Co dalej?

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zawiesiło planowaną na wrzesień wtórną ofertę publiczną do 15,25% akcji PKO Banku Polskiego ze względu na wysoką niestabilność rynku. Decyzja o wznowieniu procesu transakcji zostanie podjęta na przełomie października i listopada, po ustabilizowaniu się sytuacji na globalnych rynkach finansowych.

Emisja PKO BP zawieszona. Co dalej?

"W związku z wysoką niestabilnością rynku Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego – akcjonariusze sprzedający – w porozumieniu z zespołem doradców zaangażowanych w realizację oferty PKO BP podjęli decyzję o jej czasowym zawieszeniu" - głosi komunikat.

"Decyzja o wznowieniu procesu transakcji zostanie podjęta na przełomie października i listopada, na bazie rekomendacji doradców finansowych, po ustabilizowaniu się sytuacji na globalnych rynkach finansowych" - czytamy dalej.

Planowana sprzedaż akcji PKO BP dotyczyć będzie pakietu 128.102.731 akcji należących do Banku Gospodarstwa Krajowego (10,25% wszystkich akcji PKO BP) oraz części pakietu akcji należących do Skarbu Państwa, obejmującej nie więcej niż 62.500.000 akcji (do 5,00% wszystkich akcji PKO BP). Według wtorkowej wyceny giełdowej, wartość tego pakietu to ok. 6,86 mld zł.

MSP podkreśla jednak, że pomimo podjęcia decyzji o zawieszeniu SPO, akcjonariusze sprzedający wypracowali optymalną strukturę oferty.

"Oferta zostanie skierowana do krajowych i zagranicznych instytucji finansowych, a także – w ramach programu akcjonariatu obywatelskiego - do krajowych inwestorów indywidualnych" - napisano także w komunikacie.

Ostatnio media podawały, powołując się na nieoficjalne źródła, że zarząd banku opowiada się za rezygnacją z transzy dla inwestorów indywidualnych.

Tymczasem MSP zapowiada wprowadzenie preferencji dla inwestorów indywidualnych - otrzymają oni 3% dyskonta cenowego oraz możliwość uzyskania akcji dodatkowej (nieodpłatnej) za każde 30 zakupionych akcji PKO BP, pod warunkiem i utrzymania zakupionych akcji przez 12 miesięcy. Trzyprocentowe dyskonto (bez dodatkowych akcji) będzie obowiązywać pod warunkiem utrzymania zakupionej liczby akcji przez 6 miesięcy.

"Intencją MSP i BGK jest przeprowadzenie oferty w czasie i na warunkach atrakcyjnych zarówno dla akcjonariuszy sprzedających, jak i inwestorów. Główne cele transakcji to zapewnienie rozproszonego akcjonariatu PKO BP, uzyskanie optymalnych przychodów prywatyzacyjnych, a także uzyskanie efektu stabilizacji ceny akcji banku po transakcji" - konkluduje MSP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emisja PKO BP zawieszona. Co dalej?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl