SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel zakończył drugi etap refarmingu. Zmiana pasma nadawania programów telewizji naziemnej

Firma Emitel, która odpowiada za przeprowadzenie refarmingu pasma 700 MHz zakończyła drugi etap zmiany pasma nadawania programów telewizji naziemnej. W pracach technicznych brało udział ponad 100 zespołów.

fot. materiały prasoweArticle

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, pasmo 700 MHz musi zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci piątej generacji. Natomiast sieć 5G umożliwi szybszą transmisję danych i rozwój nowych usług.

Aby udało się jej wdrożenie, nadawcy cyfrowej telewizji naziemnej muszą zwolnić pasmo 700 MHz. Proces ten został zaplanowany na kilka etapów, jego druga część miała miejsce między 2 a 4 czerwca br. Prace zakończą się w 2022 roku.

Obecna zmiana częstotliwości nadawania objęła multipleksy MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz MUX-4 w 13 województwach: lubuskim, dolnośląskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim, małopolskim, podkarpackim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim). Poprzednio – w marcu br. – objęły jeszcze województwo zachodniopomorskie. Zmiany nie dotyczą natomiast MUX-8, którego nie obejmuje refarming.

- Przygotowania i realizacja projektu prowadzone były przez wiele miesięcy. Ostatnio tak złożone technicznie przedsięwzięcie nasi specjaliści zrealizowali 10 lat temu, kiedy zmieniany był standard nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy - zaznacza Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu firmy Emitel.  

Dodaje, że „pomimo obiektywnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa udało się właściwie zrealizować ten etap prac”. - Ponad 100 ekip technicznych Emitel dokonało rzeczy niezwykłej, wykonując prace zaplanowane na 3 dni w dużo krótszym czasie. W naszych działaniach na pierwszym miejscu stawiamy interes widza i nadawców. Dlatego znaczna część prac realizowana była w późnych godzinach nocnych i przerwy w emisji sygnału telewizyjnego były bardzo krótkie – podkreśla.

Bez większych trudności dla widzów

Widzowie, których dotyczyły zmiany w sposobie nadawania, nie muszą dokonywać żadnych korekt ustawień anten odbiorczych. Nie zmienił się także standard nadawania – nadal jest to DVB-T. Po przeprowadzeniu zmian częstotliwości emisji, znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów samoczynnie aktualizuje listę programów telewizyjnych. W przypadku starszych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów przez odbiorcę. Można to zrobić poprzez menu ustawień telewizora, z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania.

- Z punktu widzenia widzów telewizji naziemnej, zmiana częstotliwości nadawania nie powinna oznaczać większych trudności. Kierunki emisji sygnału z obiektów nadawczych Emitel nie zmieniają się, a więc nie ma potrzeby regulacji anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie aktualizuje listę programów. Największe zmiany jeszcze przed nami. W 2022 roku przeprowadzimy kolejne przełączenia, pojawi się nowy, lepszy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Dlatego, jeżeli decydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego, już dzisiaj warto upewnić się, że posiada on właściwe parametry techniczne - przypomina Jerzy Godek, członek zarządu ds. techniki spółki Emitel.

Kolejny etap refarmingu pasma 700Mhz będzie mieć miejsce w marcu 2022 roku, a całkowite zwolnienie pasma 700MHz zaplanowano na 30 czerwca 2022 roku. Wtedy nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. Pozwoli on m.in. na emisję programów w jakości HD.

W ramach MUX-1 nadawane są programy: TVP ABC, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6. W MUX-3 nadawane są programy Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka. Na MUX-4 dostępna jest z kolei oferta Cyfrowego Polsatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel zakończył drugi etap refarmingu. Zmiana pasma nadawania programów telewizji naziemnej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Niech zrobią coś z tym MUX-8, którego mało kto odbiera, zwłaszcza na tzw. prowincji. Albo podnieść moce do mocy analogu w tym paśmie, albo zlikwidować. To już nie PRL, gdy ludzie budowali rozbudowane instalacje by mieć dwa ówczesne programy. Dzisiaj jak coś nie odbiera na zwykłej "siatce" to tego nie ma.
odpowiedź
User
miś społeczny
Poza tym idiotyzmem jest stosowanie odrębnych polaryzacji dla DVB-T z tego samego obiektu. To też powód małej popularności MUX-8.
odpowiedź
User
G34
Tak zgadzam się niech coś zrobia z tym mux8 mieszkam na prowincji i nie mogę złapać sygnału dodam jeszcze że nie mam zamiaru dokupowaywac anten bo mi to szpeci kraj obraz A najlepiej jakby w Polsce telewizja leciała już po przez Internet
odpowiedź
User
.
Poza tym idiotyzmem jest stosowanie odrębnych polaryzacji dla DVB-T z tego samego obiektu. To też powód małej popularności MUX-8.

a przypomnijcie sobie jak zaczęła się cyfryzacja telewizji, mówili, że anteny od analogowej TV można spokojnie zdjąć bo to nie te pasmo.
Teraz te same anteny od analogu - do mux8 i dab+. Raj dla instalatorów, kasa za zdjęcie, teraz kasa za założenie tych samych anten.
odpowiedź
User
ewa
Ja mieszkam pod Płockiem i u nas nic się nie zmieniło to dlaczego piszą że w województwie mazowieckim też doszło do zmiany częstotliwości jak nic się nie zmieniło
odpowiedź